اتاق های بازرگانی شرق کشور در پی تشکیل هلدینگ های تخصصی استانی هستند | اتاق خبر
کد خبر: 346166
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 21:17
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن خراسان رضوی از عزم جدی اتاق های بازرگانی استان های شرقی کشور برای پیگیری طرح تشکیل شرکت های هلدینگ تخصصی استانی خبر داد.

اتاق خبر - غلامحسین شافعی روز جمعه در نشست مشترک استانداران منطقه 5 کشور و روسای اتاق های بازرگانی این استان ها که به میزبانی استانداری خراسان شمالی برگزار شد، گفت: اتاق های این استان ها توافق کردند افزون بر پیگیری راه اندازی این هلدینگ ها، پیشنهاد ایجاد صندوق های توسعه منطقه ای را نیز به دولت ارائه دهند.

وی این دو اقدام را زمینه ساز استفاده مناسب بخش خصوصی از منابع سرگردان در بازار سرمایه و کاهش اتکا به منابع بانکی به خصوص برای توسعه صادرات دانست و اظهار امیدواری کرد: طی یکی، دو ماه آینده با همفکری اتاق ها و استانداران منطقه 5 اولویت های اقتصادی هر یک از استان های ششگانه این منطقه به طور مدون، جمع بندی و برای توسعه همکاری های منطقه ای برنامه ریزی شود.
وی ضمن ابراز خرسندی از ابتکار برگزاری جلسات استانداران مناطق مختلف کشور به همت وزارت کشور، به برخی مزیت های منطقه ای و چالش های اقتصادی این استان ها نیز اشاره و تصریح کرد: استان های شرق کشور استعداد نهفته زیادی دارند اما در طول تاریخ همواره به توسعه آن ها کم توجهی شده است و حال آن که استفاده بهینه از ظرفیت های این منطقه می تواند دردهای ملی را پاسخگو باشد.
شافعی با ابراز گلایه از این که استان های شرقی دارای یکی از فرسوده ترین ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده ای هستند، تاکید کرد: برای تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه باید برای این معضل چاره اندیشی شود، چون در حال حاضر سرعت ترانزیت ریلی ما از بندرعباس تا آسیای میانه بین 12 تا 15 کیلومتر در ساعت است که محدودیت بزرگی بر سر راه توسعه بازرگانی با این کشورها محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: پیش از این تنها مسیر ارتباطی کشورهای آسیای میانه با آب های آزاد از راه ایران ممکن بود اما با شرایط فعلی و احداث راه آهن جدید ازبکستان به افغانستان و اتصال ریلی چین به کشورهای این حوزه، در رقابت با این مسیرهای جدید دچار مشکل خواهیم شد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به توافق اتاق های بازرگانی این استان ها برای تشکیل دبیرخانه ای مشترک تصریح کرد: در حال حاضر که خط مشی های اقتصاد مقاومتی به مرحله عملیاتی وارد شده است، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی استان ها نهایت اهمیت را دارد و باید برای این منظور برنامه ریزی و هدف گذاری شود.
محمد صمدی گسترش همکاری های منطقه ای استان های شرقی را برای اعزام و پذیرش هیئت های تجاری و بازاریابی، مشارکت در برگزاری نمایشگاه های داخل و خارج کشور، افزایش همفکری اتاق های بازرگانی و استانداران با هدف شناسایی موانع توسعه اقتصادی و ارائه راهکارهای کارشناسی به دولت و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با هدف اصلاح قوانین موجود را مورد تاکید قرار داد.
رمضان بهرامی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گلستان نیز گفت: این استان در حال تبدیل شدن به 'هاب' منطقه ای غلات و سوخت است و استان های شرق کشور می توانند از این مزیت به نحو مطلوبی استفاده کنند.
مظفر جلیلی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد نیز در این نشست یکی از نکات مغفول در نشست استانداران منطقه 5 را تعامل دانشگاه ها با جامعه و صنعت دانست و پیشنهاد کرد: کمیسیون ویژه ای برای بهره گیری از ظرفیت ها و تجارب موفق دانشگاه های این منطقه به منظور توسعه قابلیت های حوزه حمل و نقل تشکیل شود.
به گزارش ایرنا، هفتمین نشست استانداران منطقه 5 کشور با حضور استانداران 6 استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد، از روز پنجشنبه در بجنورد آغاز شد و امروز جمعه نیز پایان می یابد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید