همکاری واشنگتن با کردهای سوریه دورویی است | اتاق خبر
کد خبر: 346173
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 22:31
آنکارا :
ترکیه همکاری آمریکا با شاخه نظامی حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه در جنگ علیه عناصر تروریستی داعش در رقه را دو رویی ارزیابی کرد.

اتاق خبر - به نقل از پایگاه خبری وطن ، مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه در پاسخ یه سئوال خبرنگاران در باره همکاری نیروهای نظامی آمریکا با یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه گفت: مقامات آمریکایی سیاست دوگانه اجرا می کنند.
وزیر خارجه ترکیه افزود: مقامات آمریکایی در گفت و گو با ما از مبارزه با تروریسم سخن می گویند ولی در عمل با گروه تروریستی « ی.پ.گ» ( یگان‌های مدافع خلق سوریه ) همکاری می کنند و این دورویی است.
اختلافات آنکارا با واشنگتن در این باره، اخیرا تشدید شده است.
هفته گذشته نیز معاون ستاد کل ارتش ترکیه به آمریکا هشدار داده بود که همکاری با یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه واشنگتن را ناامید و مایوس خواهد کرد.
یاشارگولر، این مطلب را در دیدار ژنرال « جوزف وتل » فرمانده عملیات ویژه ارتش آمریکا با وی در آنکارا عنوان کرد.
وی با تاکید بر این که یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه ( وابسته به حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه) با عناصر تروریستی پ.ک.ک در ارتباط نزدیک است، گفت: احتمال دارد یگان‌های مدافع خلق در زمانی که مبارزات علیه داعش دشوار شد، شما را مایوس و ناامید کنند در آن صورت ، تعجب نکنید.
در این نشست گولر به تلاش‌های ترکیه در مبارزه با داعش از جمله گشایش پایگاه هوایی اینجرلیک در استان آدانا، حمایت لجستیکی و تبادل اطلاعات اشاره کرد.
رسانه های ترکیه از سفر مخفیانه ژنرال « جوزف وتل » فرمانده عملیات ویژه ارتش آمریکا به ترکیه و دیدارهای روز دوشنبه گذشته وی با مقام های ترکیه خبر داده اند.
برخی از رسانه ها مدعی هستند که عملیات در رقه سوریه، مرکز گروه تروریستی داعش در دستور کار ژنرال جوزف وتل قرار دارد اما آنکارا تمایلی به مشارکت در این عملیات ندارد.
به نوشته حریت ، یاشار گولر گفته است که ترکیه اجازه تصرف این منطقه توسط حزب اتحاد دموکراتیک کردها را نخواهد داد.
وی افزود: ترکیه قصد ندارد بدون تصمیم شورای امنیت سازمان ملل سرباز به خاک سوریه اعزام کند.
واشنگتن پیشتر اعلام کرده است که حزب اتحادیه دموکراتیک و یگان های مدافع خلق وابسته به این حزب شرکای قابل اعتمادی در مبارزه علیه داعش هستند.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید