لزوم گسترش« زبان‌های بین‌المللی حسابداری » در بازار سرمایه | اتاق خبر
کد خبر: 346343
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 15:01
ورود سرمایه‌گذاری خارجی از دیدگاه‌های امکان تامین مالی بنگاه‌ها و واردات دانش فنی قابل بررسی است اما انتقال دانش فنی و فناوری در کشور ما اهمیت بسیاری دارد زیرا از نظر نقدینگی با توجه به آزادشدن منابع کشور با محدودیت زیادی روبه‌رو نخواهیم بود.

به گزارش اتاق خبر، برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی باید زیرساخت‌هایی آماده شود و برای این موضوع نیاز است تا زبان‌های بین‌المللی در بازار سرمایه گسترش پیدا کند.


روش‌های متعدد سرمایه‌گذاری
مدیرعامل شرکت فرابورس درباره ضرورت سرمایه‌گذار خارجی گفت: بسیاری از بنگاه‌ها و شرکت‌ها گاهی توانستند فناوری خودشان را بروز کنند اما بعضی از صنایع که در ایران با هزینه تمام‌شده بالا به فعالیت خود ادامه می‌دهند شاید با تغییر خیلی جزئی در فرآیند فناوری بتوانند هزینه تمام‌شده خود را پایین بیاورند و بدین ترتیب بهره‌وری را افزایش بدهند.
به گزارش سنا، امیر هامونی با اشاره به اینکه از نظر نقدینگی در کشور مشکلی نداریم، بیان کرد: مشکل اصلی اینجاست که چطور این نقدینگی وارد بنگاه‌ها شود اما از آنجایی که سرمایه‌گذار خارجی از صنعتی که در آن قصد سرمایه‌گذاری دارد، شناخت کامل دارد، بهتر است این تامین مالی به‌وسیله آنها انجام شود. وی با اشاره به انواع روش‌های سرمایه‌گذاری خارجی گفت: روش‌های متعددی برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد اما در گام نخست اگر بتوانیم ضرورت حضور سرمایه‌گذار خارجی را برای تأمین مالی از طریق ابزارهای بدهی مالی مثل صکوک ارزی ایجاد کنیم، اقدام مناسبی شده است.
وی اظهار کرد: هم‌اکنون بسیاری از طرح‌ها برای واردات ماشین و دانش فنی نیاز به ارز دارند. سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند این ارز را وارد کشور کند و بدین ترتیب صرفه‌های ناشی از مقیاس و نقل و انتقال را کاهش دهد و به کاهش بهای تمام‌شده پروژه کمک کند. هامونی با تاکید بر این نکته که بحث دانش فنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تصریح کرد: منابع و نقدینگی به کفایت وجود دارد بنابراین ضرورت دانش فنی بسیار پررنگ‌تر است به‌ویژه برای شرکت‌هایی که بر پایه دانش و فناوری بنا شده‌اند چون می‌تواند سودها را افزایش دهد.


ورود با حساب و کتاب
هامونی با بیان اینکه بحث تبعات سرمایه‌گذار خارجی بسیار مهم است، گفت: حتی در کشورهای پیشرفته هم این‌طور نیست که یک سرمایه‌گذار منطقه‌ای به راحتی بتواند وارد کشور میزبان شود و حساب و کتابی در این‌باره وجود نداشته باشد. در کشورهای غربی و اروپایی هم نظارت‌های جدی روی سرمایه‌گذار خارجی می‌شود از این‌رو ما نیز باید حساسیت‌های لازم را در این‌باره داشته باشیم تا درهای در کشور را به روی سرمایه‌گذار خارجی باز کنیم.
وی درباره چگونگی سرمایه‌گذاری خارجی با اشاره به دو نظریه سرمایه‌گذاری خارجی بورسی و غیربورسی گفت: نظریه‌ای وجود دارد که سرمایه‌گذار خارجی به‌طور مستقیم وارد بازار سرمایه نشود یعنی از سرمایه‌گذاری در اقتصاد شفاف اجتناب کند، نظریه دیگری هم وجود دارد که سرمایه‌گذاری خارجی فقط از طریق بورس‌ها و به‌طور شفاف باشد که قابل نظارت برای کشور میزبان باشد که این دو رویکرد به کلی متفاوت است. مدیرعامل فرابورس درباره شیوه ورود سرمایه‌گذار خارجی به بازار سرمایه ایران نیز توضیح داد: در این شیوه برخی از سرمایه‌گذاران خارجی با نیت کوتاه‌مدت و دریافت سودهای ناشی از این نوسانات وارد بورس و فرابورس می‌شوند و برخی شرکت‌های دیگر برای حضور در بازارهای سرمایه کشور میزبان استراتژی دارند و در قالب یک هلدینگ تشکیل پرتفوی می‌دهند و حتی اقدام به تحصیل یا ادغام و تملیک می‌کنند که برای پوشش تبعات و ریسک‌های ناشی از سرمایه‌گذار خارجی باید گروه دوم را به دقت شناسایی کرده و زمینه حضور آنها را فراهم کنیم. وی با بیان اینکه بازار سرمایه در سرمایه‌گذاری خارجی یک ابزار شفاف برای حاکمیت است، بیان کرد: بازار سرمایه این امکان را فراهم می‌کند که سرمایه‌گذار از مجاری بسیار شفاف وارد کشور شود و تحصیل یا ادغام و تملیک‌ها به‌وسیله مکانیزم‌های شفاف انجام شود بنابراین این انتخاب یک استراتژی حاکمیتی است که با سیاست‌گذاری، سرمایه‌گذار خارجی را به سوی بازار سرمایه گسیل دهد تا جایی که حتی اگر قصد ایجاد یک پروژه جدید را نیز داشتند، آن را در قالب صندوق‌های پروژه فهرست کنند بدین ترتیب ریسک‌های سرمایه‌گذار خارجی که به آن اشاره شد تا حد زیادی قابل مدیریت است.

 
توجه به زیرساخت‌های مناسب
هامونی به زیرساخت‌های مورد نیاز برای جذب سرمایه‌گذار خارجی اشاره کرد و گفت: زیرساخت‌ها به‌طور کامل آماده نیست و اگر بخواهیم در قالب مارکتینگ و تبلیغ برای سرمایه‌گذار خارجی کاری انجام دهیم باید یک سری مسائل مثل استانداردسازی صورت‌های مالی شرکت‌ها، در قالب (آی‌اف‌آراس) که یک زبان مشترک بین‌المللی است یا (ایکس‌بی‌آرال) که ترجمان استانداردهای بین‌المللی و ملی است، رعایت شود. وی گفت: موضوع هجینگ منابع نرخ ارز نیز از دیگر مسائل مطرح‌شده در این امر است. یکی از ریسک‌هایی که سرمایه‌گذار خارجی در ایران دارد نوسانات ارز است که باید از طریق ابزارهایی مانند آتی ارز یا آپشن ارزی پوشانده شود. هامونی با اشاره به اینکه در حوزه انتشار داده، شاخص‌سازی باید انجام شود، اظهار کرد: انتشار معاملات بورس و فرابورس به‌وسیله استانداردهای بین‌المللی به زبان انگلیسی باید انجام شود، برخی سایت‌ها کفایت این کار را ندارند، در حالی‌که این یکی از ضرورت‌هایی است که باید انجام شود. مدیرعامل فرابورس به حضور جهانی نهادهای مالی ایران نیز اشاره کرد و گفت: عضویت فرابورس در بورس‌ها و نهادهای بین‌المللی و عضویت سازمان بورس در (آی‌اس‌سی‌ام) فرصت‌های بیشماری را در اختیار بازار سرمایه ایران قرار می‌دهد.
هامونی با یکسان‌سازی زیرساختارها با بورس‌های جهانی مخالف بود و توضیح داد: هر کشوری متناسب با شرایط اقتصادی، جغرافیایی و حتی اقلیم فرهنگی خود زیرساخت‌های مختص خود را دارد، برای همین ممکن است در بورس  استانبول عرضه اولیه، نحوه مچینگ یا تسویه معاملات با بورس نیویورک به کلی متفاوت باشد.
وی ادامه داد: بنابراین این موضوع برخلاف ساختارهاست و نباید انتظار داشت همه کشورها زیرساختارهاشان مشابه هم باشد اما از اصلاحات و تغییراتی که منجر به بهبود شرایط شود همیشه استقبال می‌شود که همگی برای بهبود و عمق‌بخشی بازار بوده است ولی این نکته که بین‌المللی شدن ما منوط به یکسان‌سازی زیرساختارها باشد، نادرست است. هامونی به نقش کلیدی نهادهای مالی در جذب سرمایه‌گذار خارجی اشاره کرد و گفت: نقش نهادهای مالی در جذب سرمایه‌گذار خارجی بسیار پراهمیت است به‌ویژه تأمین سرمایه‌ها که در بحث تامین مالی شرکت‌ها فعالیت می‌کنند، نقش اساسی در این امر دارند بنابراین باید ساختارهای لازم در این امر را ایجاد کنند.

 
زبان مشترک مالی و شفافیت
معاون ناشران و اعضای بورس اوراق بهادار تهران نیز گفت: یکی از موارد لازم و ضروری به منظور جذب سرمایه‌گذار خارجی و حضور در بازارهای سرمایه بین‌المللی داشتن زبان مشترک مالی و شفافیت است.
سیدروح‌الله حسینی‌مقدم، با اشاره به تاریخچه بورس در ایران و جهان و مسیر طی‌شده از ابتدا تاکنون گفت: بورس در ایران مسیر مشابهی را طی کرده تا به وضعیت فعلی برسد. وی حضور ایران و شرکت‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی پس از توافق هسته‌ای را ضروری دانست و بیان کرد: برقراری ارتباط با بورس استانبول و بورس لوکزامبورگ از اقدامات عملی انجام شده برای حضور شرکت‌های ایرانی در بورس‌های بین‌المللی است. معاون ناشران و اعضای بورس تهران روش‌های پذیرش سهام شرکت‌های ایرانی در بورس سایر کشورها را دو نوع دانست و گفت: این روش‌ها شامل پذیرش دوگانه، پذیرش متقاطع و پذیرش بخشی بوده و تامین مالی بین‌المللی به روش‌هایی مانند انتشار صکوک بین‌المللی، انتشار اوراق گواهی سپرده بین‌المللی (جی‌دی‌آر) و صندوق‌های قابل معامله بین‌المللی است. حسینی‌مقدم بیان کرد: یکی از موارد لازم و ضروری به منظور جذب سرمایه‌گذار خارجی و حضور در بازارهای سرمایه بین‌المللی داشتن زبان مشترک مالی و شفافیت است. وی به وضعیت امتیاز اطلاع‌رسانی در ایران و میزان مشابهت استانداردهای بین‌المللی و استانداردهای ملی اشاره کرد و افزود: وضعیت اطلاع‌رسانی در ایران در حال بهبود بوده و استانداردهای حسابداری ایران فاصله و تفاوت چندانی با استانداردهای بین‌المللی ندارد. بازار سرمایه ایران برای رشد بیشتر و افزایش اقبال سرمایه‌گذاران خارجی نیاز به استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی دارد. معاون ناشران و اعضا تصریح کرد: چالش‌های پیش‌روی این موضوع در ۳ بخش نحوه محاسبه ارزش منصفانه، تاثیر ارزش منصفانه بر بازار ایران و نیز ضروری نبودن اجرای استانداردهای گزارشگری بین‌المللی و پایین بودن منافع بر هزینه‌های اجرای این موضوع برای شرکت‌های کوچک شاهد بود. حسینی‌مقدم توصیه کرد جامعه دانشگاهی و استادان مرتبط در این حوزه، باید با تلاش بیشتر و سرعت عمل بالاتر اقدامات لازم برای ترجمه و تدریس این استانداردها را عملی کنند تا بازار سرمایه بتواند بازاری با حضور بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی و پذیرش شرکت‌های ایرانی در بازارهای خارجی و بالعکس را شاهد باشد.


انتشار اطلاعات به زیان بین‌المللی
یکی از اعضای هیات‌مدیره سازمان بورس معتقد است، برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی شرکت‌های بورسی باید اطلاعات‌شان را به زبان انگلیسی تهیه و تدوین کنند تا این گروه از سرمایه‌گذاران نیز بتوانند در بازار سرمایه فعالیت راحت‌تری داشته باشند. قاسم محسنی با اشاره به اینکه برای انتشار اطلاعات مالی باید از یک زبان بین‌المللی استفاده شود، بیان کرد: یکی از راه‌های موجود برنامه پیاده‌سازی زبان «آرمال» است. به این ترتیب صورت‌های مالی در این زبان به زبان گزارشگری از سوی ناشران اوراق بهادار تبدیل می‌شود و به‌وسیله آن گزارش‌ها به صورت خود به خود به زبان‌های مختلف ترجمه خواهد شد. وی با اشاره به اینکه «آرمال» در حد متن صورت‌های مالی است، بیان کرد: باید سازمان بورس برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، شرکت‌های بورسی را ملزم کند تا علاوه بر گزارش‌های مالی، یادداشت‌های همراه و همچنین گزارش‌های عملکرد و اطلاعیه‌های‌شان را هم به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر کنند. محسنی اصلاح نظام بانکی برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی را ضروری دانست و گفت: باید مقررات افتتاح حساب بانکی برای اشخاصی که می‌خواهند در بازار سرمایه تهران سرمایه‌گذاری کنند، اصلاح شود و با همکاری بانک مرکزی مقررات مناسبی برای سهولت افتتاح حساب این افراد ابلاغ شود. وی شفافیت اطلاعاتی را یکی از عوامل مهم برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی خواند و بیان کرد: شفافیت باعث می‌شود تصمیم‌گیری‌ها با سهولت بیشتری انجام شود. از سوی دیگر مقررات حاکمیت شرکتی باید حداقل برای شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس تدوین و اجرا شود و این موضوع می‌تواند به افزایش تعداد سرمایه‌گذاران شرکت‌های مختلف بینجامد.
 محسنی با اشاره به اینکه باید شاخص‌های حمایت از سرمایه‌گذاران که از سوی بانک جهانی عرضه می‌شود نیز در کشور ارتقا پیدا کند، گفت: سرمایه‌گذار خارجی به نقدشوندگی اهمیت بسیاری می‌دهد، بنابراین هرچه نقدشوندگی بیشتر باشد، سرمایه‌گذار استقبال بیشتری از آن می‌کند زیرا در چنین شرایطی می‌تواند به راحتی از بازار سرمایه خارج شود.
وی در ادامه بیان کرد: باتوجه به آنکه بازدهی سرمایه در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر رقم قابل توجهی است، می‌تواند مورد استقبال سرمایه‌گذاران خارجی قرار بگیرد و در صورت برطرف شدن تحریم‌ها، افراد بیشتری به سوی بازار سرمایه روانه شوند.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید