درهای چابهار بر روی همه کشورهای منطقه باز است | اتاق خبر
کد خبر: 346344
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 10:24
سفیر ایران در پاکستان مطرح کرد:
مهدی هنردوست' سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همکاری های منطقه ای را تنها راه فائق آمدن بر مسائل منطقه و کلید طلایی برای گشودن مشکلات جاری در منطقه دانست. وی همچنین تاکید کرد که درهای موافقتنامه چابهار همواره به روی کشورهای منطقه به ویژه پاکستان باز ا

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، 'مهدی هنردوست' سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همکاری های منطقه ای را تنها راه فائق آمدن بر مسائل منطقه و کلید طلایی برای گشودن مشکلات جاری در منطقه دانست. وی همچنین تاکید کرد که درهای موافقتنامه چابهار همواره به روی کشورهای منطقه به ویژه پاکستان باز است.
 در سمیناری با عنوان 'روابط ایران و پاکستان' که به میزبانی 'موسسه مطالعات راهبری اسلام آباد' برگزار شد، تاکید کرد که کشورهای منطقه هرآنچه نیاز دارند، در اختیار دارند و اگر دست به دست هم بدهند و اختلاف ها را کنار بگذارند، برای تامین نیازها و حل مسائل خود به هیچ یک از کشورها و قدرت های فرامنطقه ای نیاز نخواهند داشت.
وی با اشاره به روابط بسیار مهم و دوستانه دو کشور ایران و پاکستان گفت: ایران و پاکستان به عنوان دو همسایه و دو دوست، منافع و نگرانی های مشترک دارند و مسائلی نظیر تروریسم و قاچاق مواد مخدر از جمله نگرانی های مشترک دو کشور است که حل آن، نیازمند تقویت بیش از پیش همکاری های دوجانبه و همکاری های منطقه ای است.
این سمینار با حضور بیش از 150 نفر از شخصیت ها، کارشناسان، دیپلمات های خارجی مقیم اسلام آباد، اساتید دانشگاه ها، کارشناسان و تحلیل گران و دانشجویان دانشگاه های مختلف پاکستان برگزار شد و تعداد زیادی از رسانه های تصویری و نوشتاری پاکستان نیز سخنرانی سفیر این در این سمینار را پوشش دادند.

** موافقتنامه چابهار به روی پاکستان و کشورهای منطقه باز است
هنردوست در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به امضای اخیر 'موافقتنامه چابهار' میان ایران، افغانستان و هند گفت: این موافقتنامه فقط محدود به این سه کشور نمی شود بلکه درهای آن همیشه به روی تمام کشورهای منطقه به ویژه پاکستان و چین کاملا باز است و از حضور کشورهای منطقه در این توافقنامه همکاری منطقه ای به گرمی استقبال می کنیم.

** ایران اجازه نمی دهد اقدامی از خاکش علیه کشورهای دیگر انجام شود
هنردوست در سخنانش گفت: ایران بارها در سخت ترین شرایط ثابت کرده است که دوستی قابل اعتماد برای پاکستان است و به عنوان یکی از مهم ترین اصول سیاست خارجی خود، هرگز اجازه نداده و نخواهد داد که اقدامی از خاک این کشور علیه پاکستان یا هرکشوری دیگر انجام شود.

** اجازه نمی دهیم احدی روابط ما با همسایگان را خدشه دار کند
وی با بیان اینکه ایران با 15 کشور همسایه است، گفت: اجازه نخواهیم داد احدی بین ما و همسایگان ما به ویژه پاکستان به عنوان یکی از مهم ترین همسایگان ایران اختلاف ایجاد کند.
هنردوست مرز ایران و پاکستان را یکی از امن ترین مرزهای منطقه توصیف بر ضرورت تقویت همکاری های دوجانبه برای امنیت بیش از پیش مرزهای دو کشور تاکید کرد.

** تهران، میزبان بیستمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی
سفیر جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ضرورت تقویت مناسبات تجاری میان ایران و پاکستان، به برگزاری بیستمین نشست مشترک کمیسیون اقتصادی دو کشور بعد از ماه مبارک رمضان به میزبانی تهران اشاره کرد وگفت که این نخستین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در دوره پساتحریم است که می تواند نتایج بسیاری خوبی در راستای محقق شدن تجارت پنج میلیارد دلاری مورد تاکید سران دو کشور داشته باشد.

** روابط ایران با هیچ کشوری، اثرگذار بر روابط ویژه تهران-اسلام آباد نیست
هنردوست در ادامه، با تاکید بر اهمیت روابط راهبردی میان ایران و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه، مهم و قدرتمند منطقه گفت: روابط ایران با هیچ کشوری هرگز بر روابط ویژه ما با پاکستان اثرگذار نیست و در این میان، نباید به تبلیغات رسانه ای غرب توجه کرد. رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید کرده است که روابط دوستانه تهران-دهلی نو، هرگز علیه روابط خوب و برادرانه ایران و پاکستان نیست.
وی با بیان اینکه ایران به ویژه در دوره بعد از تحریم ها خواستار گسترش روابط به خصوص درحوزه مناسبات تجاری و اقتصادی با پاکستان است، گفت: ایران به ویژه در حوزه انرژی می تواند اقتصادی ترین، نزدیک ترین و امن ترین منبع تامین انرژی گاز و برق مورد نیاز پاکستان باشد.

** ایران حامی مردم و طرفدار صلح در افغانستان است
هنردوست درخصوص تحولات افغانستان و روند صلح در این کشور نیز گفت: ایران بارها و بارها و به صراحت اعلام کرده است که مدافع مردم افغانستان است و از هر اقدام سازنده ای برای کمک به صلح و ثبات این کشور از طریق دولت قانونی و مردم افغانستان حمایت می کند.
وی تاکید کرد: مسائل افغانستان با مداخله دولت ها و قدرت های فرامنطقه ای پیچیده تر می شود.
هنردوست گفت که هر تحولی در افغانستان، خواسته یا ناخواسته ایران و پاکستان را به عنوان دو کشور همسایه تحت تاثیر قرار می دهد و تردیدی نیست که ایران خواستار افغانستانی آرام و باثبات است.

** ایران هرگز آغازگر تنش نبوده است
سفیر جمهوری اسلامی ایران دربخشی دیگر از سخنانش در پاسخ به سوالی در خصوص تنش در روابط تهران-ریاض، با تاکید بر اینکه ایران هرگز آغازگر هیچ تنشی با هیچ کشوری نبوده است، گفت: یکی از اساسی ترین اصول سیاست خارجی ایران، تقویت همکاری های منطقه ای و تلاش برای بهبود هرچه بیشتر روابط اعضای سازمان همکاری اسلامی با هدف تقویت جایگاه این سازمان بین المللی است. ایران از هرگونه اقدام سازنده برای خاموش کردن آتش تنش های منطقه ای استقبال می کند و درهای جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل تنش های منطقه ای همواره باز است.

** پاکستان به انرژی و منابع ایران نیاز دارد
پیش از سخنان سفیر ایران، 'مسعود خان' رئیس موسسه مطالعات راهبری اسلام آباد به عنوان میزبان این سمینار با تاکید بر اهمیت راهبردی روابط ایران و پاکستان به عنوان دو همسایه و دو کشور دوست، گفت: پاکستان به انرژی گاز و برق، نفت، فولاد، محصولات پتروشیمی، مواد خام و ... نیاز دارد که ایران می تواند بخش عظیمی از این نیازهای پاکستان را تامین کند.
وی اظهار امیدواری کرد که طرح خط لوله گاز ایران-پاکستان به عنوان یکی از مهم ترین طرح های همکاری دو کشور، هرچه سریع تر اجرایی شود.
این مقام پاکستان همچنین با اشاره به تنش در روابط میان ایران و عربستان، این دو کشور را از مهم ترین اعضای سازمان همکاری اسلامی و کشورهای بزرگ جهان اسلام دانست و برای برطرف شدن اختلاف های میان دو کشور اظهار امیدواری کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید