معرفی ۱۱ فرصت سرمایه‌گذاری در کردستان | اتاق خبر
کد خبر: 346346
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 15:12
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از مزیت‌های معدنی یک استان غربی
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، ۱۱ فرصت سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی استان کردستان را تشریح کرد.

به گزارش اتاق خبر، روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش اخیر خود با عنوان «مطالعات پیش‌امکان‌سنجی برای شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کردستان در بخش معدن و صنایع معدنی» آورده است: وجود ذخایر قابل توجه معدنی (سنگ‌های تزئینی با تنوع فراوان در رنگ به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین منابع معدنی منطقه) در این استان و برخورداری از ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق و نزدیکی به اروپا برای صادرات زمینی، شرایط مناسبی را برای ایجاد سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی در این استان فراهم کرده است.


مهمترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری
براساس این گزارش، برخی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی استان کردستان شامل «ایجاد واحدهای تولیدی شمش روی»، «ایجاد کارخانه‌های جدید سیمان»، «ایجاد کارخانه‌های جدید آهن و فولاد»، «سرمایه‌گذاری در استخراج و فرآوری دولومیت»، «سرمایه‌گذاری در استخراج و فرآوری باریت»، «سرمایه‌گذاری در استخراج و فرآوری خاک طلا»، «ایجاد واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی نسوز»، «تولید سنگ‌های ساختمان با کیفیت مطلوب و پیشرفته»، «ایجاد کارخانه‌های جدید تولید فروآلیاژها»، «سرمایه‌گذاری در صنایع تولید پوکه معدنی» و «سرمایه‌گذاری در سنگ‌های تزئینی و آنتیک» است.


۱۲۰۹ نفر فرصت شغلی
براساس آمار رسمی دریافت‌شده از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در سال ۹۴، تعداد ۱۹۱ معدن فعال فعالیت معدنکاری داشته‌اند که در این معادن ۱۲۰۹ نفر به کار اشتغال داشته‌اند. معادن فعال استان کردستان بیشتر از نوع معادن غیرفلزی به شمار می‌روند. در این میان، سنگ لاشه با ۷۲، مرمریت و سنگ مرمر با ۳۰ و پوکه معدنی با ۱۴ معدن، از بیشترین فراوانی معادن در حال فعالیت استان کردستان به‌شمار می‌روند. بر اساس این گزارش، وجود یک معدن طلا در این استان توانسته به تنهایی ضمن ایجاد ۱۸۰ شغل، ارزش تولیدات خود را به ۸۴۰میلیون ریال برساند. میزان استخراج واقعی معادن استان در این سال (براساس اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان) ۶۳۳۲ هزار تن بود. همچنین نسبت استخراج واقعی به ذخایر معدنی برای کل معادن استان ۵۷/۱درصد و متوسط تولید سرانه معادن ۸/۲۹۲۰ تن با ارزشی معادل ۸/۱۸۴هزار ریال بوده است.
معادن مهم استان کردستان مشتمل بر سنگ آهک، سنگ لاشه، مرمریت، طلا، سنگ‌آهن، پوزولان، پوکه معدنی، مرمریت قرمز، سنگ گچ، سنگ مرمر و... است.


۲۵۵ کارگاه صنایع معدنی
همچنین براساس این گزارش، در این استان، ۲۵۵ کارگاه صنایع معدنی با ۴۲۴۳ نفر شاغل فعال است. ارزش داده‌های فعالیت‌های صنایع معدنی استان، ۰۸۶/۵۰۳/۳ میلیون ریال، ارزش ستانده فعالیت‌های صنایع معدنی ۸۹۵/۲۶۴/۱ میلیون ریال و ارزش‌افزوده فعالیت‌های صنایع معدنی ۸۲۴هزار و ۸۳۰میلیون ریال ذکر شده است. شاخص بهره‌وری کار برای فعالیت‌های صنایع معدنی نیز ۶/۴۴۵ میلیون ریال- نفر بوده است.
در این میان کارگاه‌های تولید محصولات ساخته‌شده از کانی‌های غیرفلزی با ۳۱ عدد بیشترین تعداد کارگاه صنایع معدنی استان را تشکیل می‌دهد. همچنین کارگاه‌های تولید محصولات ساخته‌شده از بتن، سیمان و گچ با ۸۶ کارگاه و تولید محصولات سرامیکی غیرنسوز ساختمانی با ۲۶ عدد کارگاه در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. از نکات قابل توجه برای صنایع معدنی این استان، وجود کارگاه‌های تولید محصولات اولیه و ریخته‌گری آهن و فولاد است.


فرصت‌های سرمایه‌گذاری
برخی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی استان کردستان که شرح آنها در قالب ۱۱ عنوان مطرح شده است، به‌طور خلاصه در جدول زیر می‌توان معرفی کرد.
۱- ایجاد واحدهای تولیدی شمش روی:
با توجه به موقعیت قرارگیری استان در همسایگی کشور عراق و نیاز بازار داخل کشور و توانایی استان در تولید شمش روی از کنسانتره، این استان دارای اولویت سرمایه‌گذاری است.
۲- سرمایه‌گذاری در استخراج و فرشوری دولومیت:
سرمایه‌گذاری در فرآوری و استخراج مواد معدنی دارای توجیه اقتصادی است و توصیه می‌شود. همچنین می‌توان از دولومیت برای کاربرد در صنایع زیردستی در استان استفاده کرده و آن را به استان‌های دیگر صادر کرد. این ماده کاربردهای فراوانی در صنایع معدنی مختلف دارد که عبارتند از صنایع ذوب فلزات، صنایع نسوز، شیشه‌سازی، سرامیک، رنگ‌سازی و کشاورزی.
۳- سرمایه‌گذاری دراستخراج و فرآوری باریت:
ذخایر مناسب باریت در استان و کاربردهای فراوان آن در صنعت که مهم‌ترین کاربرد آن در صنایع حفاری به صورت گل حفاری به منظور بالا بردن وزن مخصوص گل حفاری است. علاوه بر این مورد، باریت در صنایع رنگسازی نیز کاربرد دارد، در نتیجه سرمایه‌گذاری در این بخش توصیه می‌شود.


۴- سرمایه‌گذاری در استخراج و فرآوری خاک طلا:
به‌دلیل ارزش‌افزوده و قیمت فروش بسیار زیاد خاک‌های طلا، سرمایه‌گذاری در این بخش میسر و دارای توجیه اقتصادی است.
۵- ایجاد واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی نسوز:
با توجه به موقعیت قرارگیری استان در همسایگی کشور عراق و نیاز بازار داخل کشور و وجود ذخایر معدنی مواد اولیه در استان، تولید انواع مصالح ساختمانی پرسی نسوز دارای توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در استان است.
۶- تولید سنگ‌های ساختمان باکیفیت مطلوب و پیشرفته:
با واردات فناوری پیشرفته و توانمندسازی نیروی انسانی متخصص برای تولید سنگ‌های ساختمانی باکیفیت و استاندارد بالا می‌توان در جهت جایگزینی شن با واردات سنگ‌های ساختمانی از خارج کشور و صادرات شن به منطقه اقدام کرد.
۷- ایجاد کارخانجات جدید سیمان:
وجود ذخایر قابل توجه در استان کردستان از یک طرف و قرار گرفتن استان در همسایگی کشور عراق و راه‌های ارتباطی شن به مناطق غربی کشور، امکان تولید و صادرات محصولات معدنی انواع سیمان (به‌ویژه سیمان ویژه) فراهم است.


۸- ایجاد کارخانه‌های جدید آهن و فولاد:
وجود ذخایر قابل توجه سنگ‌آهن و سایر مواد اولیه در استان کردستان از یک طرف و قرار گرفتن استان در همسایگی کشور عراق و راه‌های ارتباطی شن به مناطق غربی کشور، امکان تولید محصولات اولیه آهن و فولاد ازجمله تولید آهن اسفنجی را فراهم می‌کند.
۹- ایجاد کارخانه‌های جدید تولید فروآلیاژها:
با توجه به وجود ذخایر معدنی استان به‌عنوان مواد اولیه و واردات قابل توجه انواع فروآلیاژها به کشور و نیازهای آتی داخلی کشور به فرو آلیاژها و نیز امکان صادرات شن به کشورهای همسایه، سرمایه‌گذاری در این بخش دارای اولویت است.
۱۰- سرمایه‌گذاری در صنایع تولید پوکه معدنی:
وجود معادن قابل توجه پوکه معدنی در استان در کنار سایر ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی استان و امکان صادرات و نیاز کشور، سرمایه‌گذاری‌های آینده را به‌طور کلی توجیه‌پذیر می‌کند.
۱۱ - سرمایه‌گذاری در سنگ‌های تزئینی و آنتیک:
با توجه به کارخانه‌های سنگ‌های ساختمانی که در استان کردستان وجود دارد و ضایعات زیادی که به صورت سنگ‌های ریز به‌وجود می‌آید می‌توان با بازیافت و تبدیل شن‌ها به سنگ‌های تزئینی و شنتیک، محصولات جدید و جاذبی را تولید و ارائه کرد که ضمن اشتغالزایی می‌تواند صادرات صنایع دستی در این حوزه را باعث شود. سنگ‌های تزئینی کاربردهای زیادی در ساختمان‌های مسکونی، اداری، رستوران‌ها، سالن‌های نمایش و... در داخل و خارج از کشور دارد.

منبع: صمت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید