عراقچی: ایران فقط متعهد به عرضه آب سنگین است | اتاق خبر
کد خبر: 346406
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 12:10
گزارش اتاق خبر از سرنوشت انتقال آب سنگین به آمریکا:
سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رییس ستاد پیگیری برجام در گفت و گویی تصویب این مصوبه را نیز بی اهمیت خواند و اشاره کرد، در دور قبلی نیز تلاش سنا برای جلوگیری از فروش آب سنگین ایران بی نتیجه بوده و دولت آمریکا بعد از تصویب این لایحه باید آن را وتو کند.

اتاق خبر- پس از حصول توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک، قرار شد که ایران طبق تعهدات آب سنگین تولید شده در راکتور اراک را به کشورهای متقاضی عرضه کند. در همین راستا، ایران جزء معدود فروشندگان این کالای استراتژیک در جهان محسوب می شود.

در حالیکه ایران دارای 200 تن آب سنگین بوده و میزان مصرفی راکتور اراک 130 تن می باشد، ایران در اولین گام قرار شد تا  40 تن از مازاد آب سنگین خود را به روسیه انتقال دهد. همچنین طی مذاکرات صورت گرفته، در نظر گرفته شد تا مقدار 32 تن آب سنگین نیز به ارزش تقریبی 8.6 میلیون دلار به آمریکا فروخته شود.

پس از ماجرای توقیف و دستبرد آمریکایی ها به 2 میلیارد دلار از اموال و دارایی های ایران در این کشور، روند انتقال آب سنگین به آمریکا با حساسیت بیشتری پیگیری و دنبال شد. در همین زمان نمایندگان کنگره آمریکا نیز روز چهارشنبه در تلاش برای تضعیف توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5، با 251 رای موافق در مقابل 168 رای مخالف، به ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران رای دادند.

لازم به ذکر است، این متمم نمی تواند بر قرار داد کنونی خرید آب سنگین از ایران تاثیری داشته باشد اما ممکن است بر روند خریدهای آینده تاثیرگذار باشد. با این حال باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، وعده داده است برای خارج کردن این لایحه از دستور مذاکرات میان سنا و مجلس نمایندگان از حق وتوی خود استفاده کند.

 اجازه نمی دهیم نقض برجام اتفاق بیافتد

در همین راستا سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رییس ستاد پیگیری برجام در گفت و گویی تصویب این مصوبه را نیز بی اهمیت خواند و اشاره کرد، در دور قبلی نیز تلاش سنا برای جلوگیری از فروش آب سنگین ایران بی نتیجه بوده و دولت آمریکا بعد از تصویب این لایحه باید آن را وتو کند.

وی تاکید کرد، اصولا طبق برجام هیچ کشوری متعهد به خرید آب سنگین از ایران نیست. ما فقط تعهد داریم که مازاد آب سنگین خود را به بازارهای بین المللی عرضه کنیم و در این راستا اگر خریدار پیدا شود یا نه، اهمیتی ندارد. اگر مشتری پیدا نشود در اجرای برجام مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد ترویج فضای ایران هراسی و تاثیرات آن بر اجرای برجام گفت: جناح های تندروی در داخل آمریکا تلاش هایی در این خصوص انجام می دهند و این دقیقاً همان جریانی است که سعی در کارشکنی در مسیر توافق هسته ای داشت. معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان همچنین تاکید کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی دشمنی خود با ایران را کنار نگذاشته و ما نیز اجازه نخواهیم داد که نقض برجام به صورت صریح اتفاق بیافتد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید