دلیل پیش قدم شدن بانک ها در کاهش نرخ سود بانکی | اتاق خبر
کد خبر: 346469
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 11:01
نائب رئیس کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
اعمال کاهش سود بانکی بیش از 1 یا 1.5درصد در سال 95 به زیان بانک ها و بازار سرمایه خواهد بود.

اتاق خبر_سرویس اقتصادی: سعیده امیر احمدی نائب رئیس کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد در گفتگو با اتاق خبر پیش بینی کرد: کاهش نرخ سود بانک ها در سال 95 بیش از 1 یا 1.5 در صد نخواهد بود.

امیر احمدی در این خصوص گفت: کاهش نرخ سود در سال جاری دستوری خواهد بود و بانک ها تمایلی به عملی شدن این طرح ندارند.

وی افزود: دلیل اینکه در حال حاضر بانک ها در کاهش نرخ سود پیشقدم شدند این است که آنها نمی خواهند بانک مرکزی وارد عمل شود و درصد کاهش نرخ سود را تعیین کند.

امیر احمدی تصریح کرد: در شرایط فعلی بانک ها به دلیل آن که نمی توانند سپرده بالای 20 درصد بگیرند اقدام به ایجاد صندوق سرمایه گذاری می کنند و در غالب سرمایه گذاری سود بالای 20 درصد می دهند.  

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نرخ سود بانک ها باید متناسب با تورم باشد گفت: در صورتی که این اتفاق نیفتد معمولا بازار های دیگر تحت تاثیر آن قرار می گیرند به طوری که پول به بازار سرمایه یا دیگر بازارها تزریق نمی شود.

وی ادامه داد: در این شرایط مردم با در نظر گرفتن اینکه تورم 12درصد و نرخ سود بانک ها 20 درصد می باشد در می یابند که سهم سود سپرده گذاری شان حدود 8درصد است و بیشتر سرمایه خود را در بانک ها سپرده می کنند.

امیر احمدی تاکید کرد: تمام سیاست گذاری ها باید در راستای کاهش فاصله ی میان تورم و نرخ سود بانکی قرار گیرد و اگر نرخ سود بانکی با تورم متناسب باشد پول بجای بلوکه شدن در بانک ها، وارد بازار سرمایه می شود و رونق را به اقتصاد وارد می کند .

این کارشناس با اشاره به اینکه هزینه تمام شده پول برای بانک ها زیاد می باشد گفت: بانک ها برای اینکه نقدینگی سپرده گذاران را نزد خود نگه دارند مجبورند درصد بالایی را به عنوان سود بانکی یا سود سپرده  به آنها پیشنهاد کنند که به وسیله ی آن بتوانند تسهیلات دهند و یا به سرمایه گذاری بپردازند.

وی ادامه داد: در صورتی که نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند احتمال خروج پول از بانک بالا می رود و بانک ها با تقاضای خروج پول مردم روبرو می شوند، این عوامل بانک ها را مجبور می کند هزینه ی بالاتری را برای جذب سرمایه پرداخت کنند .

امیر احمدی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر کاهش نرخ سود بانک ها به دلیل اینکه سیستم بانکی نتوانسته است به ثبات برسد عملی نیست و ممکن است به خروج سرمایه از بازار پول منجر شود که این رویه عواقب غیر قابل جبرانی در پی دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید