بحران دو ساله در کشتی سازی | اتاق خبر
کد خبر: 346665
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 13:33
بنابر پیش‌بینی سایت اکونومو، بحرانی که گریبانگیر صنعت کشتی‌سازی جهان شده تا سال ۲۰۱۸ میلادی همچنان همپای این صنعت گام برمی‌دارد.

به گزارش اتاق خبر، کشتی‌سازی که یکی از صنایع مادر با ارزش افزوده بالا در هر کشوری به شمار می‌آید این روزها به کابوس دولت‌های جهان تبدیل شده و به جای ایجاد ارزش افزوده بیشتر زمینه‌ساز بحران مالی در کشورها شده است. بحرانی که در پی رکودهای سال ۲۰۱۵م به سرعت دامن کشتی‌سازان بزرگ و مطرح جهان را از چین تا کره‌جنوبی و سنگاپور گرفت و خروج از آن نیازمند تدابیر ویژه‌ای است، چرا که دوران رکود کشتی‌سازی بنا بر اعلام نظر کارشناسان این عرصه ۲ سال طول می‌کشد و تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی ادامه خواهد داشت.
در این میان لغو سفارش‌های ساخت کشتی و سازه‌های مرتبط با آن در سراسر جهان، گواه ادامه بحران در این صنایع است. به عنوان نمونه شرکت اکسین ریگ، که شرکتی چندملیتی است و با حضور در کشورهای یونان، امریکا، آنگولا، برزیل و نروژ، در زمینه حفاری دریایی و ساخت سازه‌های مرتبط با آن فعال است، به‌تازگی از لغو سفارش ساخت دو سازه حفاری فراساحلی برای بکارگیری در غرب آسیا و جزایر فالکلند خبر داد که دلیل دیگری بر تمایل نداشتن کشتیرانی‌ها برای صرف هزینه بیشتر برای سفارش کشتی و بحران حاکم بر صنعت کشتی‌سازی است. به دنبال این شرکت یونانی، شرکت «درای شیپ» نیز از کاهش سفارش‌های خود خبر داد و امیدها را برای بازگشت رونق به دنیای کشتی‌سازی کمرنگ‌تر از پیش کرد.


کره‌جنوبی با کمترین میزان سفارش
بحران در صنعت کشتی‌سازی، دامن کره‌جنوبی را نیز گرفت و کشوری که یک دهه در صدر کشتی‌سازان جهان قرار داشت با تهدید کاهش سفارش در جایگاه متزلزلی قرار گرفته است. در طول دهه‌های گذشته کره‌جنوبی توانسته بود با کمک شرکت‌های خود از جمله صنایع سنگین هیوندای، صنایع دریایی دوو و صنایع سنگین سامسونگ در زمینه ساخت کشتی‌های باری بزرگ، نفتکش‌ها، تجهیزات حفاری دریایی و... سهم خوبی را از صنعت کشتی‌سازی جهان به خود اختصاص دهد اما رکود طولانی‌مدت قیمت نفت، کاهش تقاضای جهانی و به دنبال آن کاهش تقاضای کشتی‌های کانتینری از یک سو و ظهور رقیبی همچون چین با کشتی‌های ارزان خود از سوی دیگر باعث شد تا سایه بحران بر سر کشتی‌سازان کره‌ای گسترده شود.
نتیجه این بحران‌ها باعث شد تا میزان سفارش‌های کشتی‌سازان کره‌جنوبی به پایین‌ترین سطح در ۱۱ سال گذشته برسد و در مجموع بیش از ۷ میلیارد دلار از درآمدهای کشتی‌سازان کره‌ای کاهش یابد. مدیرعامل صنایع سنگین هیوندای نیز در تایید این وضعیت از احتمال صفر شدن میزان سفارش‌های این کشور در آینده خبر داد و دو سال آینده را بدترین سال‌های کشتی‌سازی نام‌گذاری کرد. روالی که به نظر می‌رسد تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی به پایان برسد و فصل رونق کشتی‌سازی بار دیگر بازگردد. هیوندای که در سال ۲۰۱۵م بیش از هزار شغل خود را کاهش داده بود، امسال نیز با تعدیل ۳ هزار کارگر، به استقبال فصل رکود در صنایع کشتی‌سازی خود می‌رود. این در حالی است که وضعیت برای کشتی‌سازی دوو و سامسونگ به مراتب بدتر است و بحران در این شرکت‌ها با ابعاد گسترده‌تری چهره خود را به نمایش گذاشته است.

 
بحران دامن چینی‌ها را هم گرفت
با وجود اینکه بخشی از بحران حاکم بر صنایع کشتی‌سازی کره‌جنوبی به دلیل حضور چین در بازار این صنعت است، این کشور نیز از مشکلات حاکم بر صنعت کشتی‌سازی در امان نمانده و آشوب حاکم بر صنایع کشتی‌سازی جهان دامنگیر چین نیز شده است. بنابر گزارش انجمن ملی کشتی‌سازی چین CANSI، این صنعت با وجود روند سریع رشد خود، این روزها با آثار بحران مالی دست به گریبان است. چین رشد سریع خود را در طول چند سال گذشته مدیون سطح تکنیک و بهره‌وری ساخت‌وساز کشتی است که باعث بهینه‌سازی زنجیره این صنعت شده اما بحران مالی جهان در سال گذشته زمینه‌ساز کاهش سفارش‌های جدید برای چینی‌ها شد. روندی که باعث شد بسیاری از سفارش‌های تایید شده نیز متوقف یا حتی لغو شود. این امر باعث شد فشار بر شرکت‌های کشتی‌سازی چینی افزایش یابد و برای مقابله با پدیده لغو سفارش، سرعت عمل خود را در تحویل سفارش‌ها افزایش دهند. علاوه بر این کشتی‌سازان چینی راهکار کاهش قیمت کشتی را در برنامه‌های خود قرار دادند و به قیمت حفظ سفارش ساخت با پدیده مشکل نقدینگی مواجه شده‌اند. چین با شرکت‌های کلیدی خود در صنعت کشتی‌سازی از جمله شرکت کشتی‌سازی شانگهای، دالیان، هودونگ- ژونگوا، رونگشنگ و ژوشن توانسته سهم چشمگیری از بازار کشتی‌سازی جهان را به خود اختصاص دهد. از آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی، چین با بسته محرک اقتصادی خود، آماده مقابله با بحران شد، اما با این حال هنوز هم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و بنابر آمار منتشر شده تاکنون میزان سفارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ میلیون تناژ ناخالص کمتر شده است.


کاهش سود کشتی‌سازان سنگاپوری
در سنگاپور نیز بحران آثار خود را نشان داده و سود شرکت‌های کشتی‌سازی ۳۶ درصد کاهش یافته است. رقمی که به اذعان فعالان سنگاپوری، کاهش تقاضای ساخت کشتی و به دنبال آن کاهش عرضه، اصلی‌ترین دلیل آن به شمار می‌آید. سنگاپور راهکار خود را برای عبور از بحران ۲۰۱۶ میلادی کاهش هزینه‌های ساخت و دریافت کمک‌های مالی بلندمدت از سوی سازمان ملل متحد عنوان کرده است. یکی از شرکت‌های کشتی‌سازی سنگاپوری به نام یانگزیجیانگ با دریافت ۶ سفارش امیدوار است سال ۲۰۱۶م را به سلامت پشت سر بگذارد و موقعیت رقابتی خود را در میان سایر فعالان همتای خود حفظ کند، چرا که این حجم از سفارش در شرایط بحرانی بازار کشتی‌سازی فعلی برگی برنده به شمار می‌آید و می‌تواند تضمین‌کننده آینده کاری بهتری باشد. اما صنعت کشتی‌سازی برای عبور از این بحران نیازمند تدبیری تازه است و بر همین اساس، ۲۰۱۶ میلادی، سال اوراق کشتی‌ها نام گرفته است. برآوردها نشان می‌دهد تا پایان این سال میزان اوراق کشتی‌ها از ۴۰ میلیون تناژ ناخالص می‌گذرد و سالی پررونق به شمار می‌آید. این موضوع می‌تواند صنعت کشتی‌سازی را با فصل تازه‌ای از فعالیت در این عرصه آشنا سازد و به عنوان راه‌حلی برای خروج از بحران، پایه‌های این صنعت را تا سال ۲۰۱۸ میلادی محکم نگه دارد، چرا که اوراق ۴۰ میلیون تناژ ناخالص کشتی در این سال، امیدها را به افزایش سفارش و ورود کشتی‌های جدید پررنگ‌تر می‌کند. چراکه از آمارهای منتشر شده از کاهش سفارش‌ها در سراسر جهان خبر می‌دهد. از سوی دیگر رونق در بازار نفت و مشتقات نفتی می‌تواند منجر به افزایش سفارش ساخت تانکرهای نفتی شود و فضا را برای دریافت سفارش بار دیگر گسترده سازد.

منبع: صمت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید