ضرب‌الاجل به استانداران براي فعال كردن طرح‌هاي صنعتي راكد | اتاق خبر
کد خبر: 346711
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 22:03
دو هفته پس از نشست استانداران سراسر كشور با محوريت مسائل مربوط به سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مورد تاكيد رهبر معظم انقلاب اسلامي، سخنگوي دولت در سفري به مازندران با تعيين فرصت زماني يك‌ساله براي فعال كردن طرح‌هاي صنعتي راكد براي نمايندگان عالي دولت در استان‌

اتاق خبر: دو هفته پس از نشست استانداران سراسر كشور با محوريت مسائل مربوط به سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مورد تاكيد رهبر معظم انقلاب اسلامي، سخنگوي دولت در سفري به مازندران با تعيين فرصت زماني يك‌ساله براي فعال كردن طرح‌هاي صنعتي راكد براي نمايندگان عالي دولت در استان‌ها ضرب‌الاجل تعيين كرد.

گردهمايي استانداران اواخر ارديبهشت با حضور وزير كشور در مشهد برگزار شد و گفت‌وگو درباره اقتصاد مقاومتي و راه‌هاي تحقق آن در كشور و راهكارهاي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي از موضوعات اين نشست يك روزه بود.

وزير كشور در اين نشست گفت كه اراده دولت بر اين است كه فرمايشات رهبر معظم انقلاب اسلامي در موضوع اقتصاد مقاومتي به سرانجام برسد.

رحماني‌فضلي با تشريح اهميت تحقق اقتصاد مقاومتي و بهسازي شرايط اقتصادي كشور عنوان كرد كه براي اجرايي شدن و تحقق اقتصاد مقاومتي ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي دولت سه استان آذربايجان شرقي، لرستان و كرمان را به عنوان استان‌هاي الگوي اقتصاد مقاومتي انتخاب كرده است.

وي گفت: ديگر استان‌ها از برنامه‌هاي الگوي اين سه استان در تحقق اقتصاد مقاومتي پيروي خواهند كرد. با ساماندهي و توانمند‌سازي اقتصادي مي‌توان پايه‌هاي امنيتي كشور را محكم‌تر كرد.

اما دو هفته پس از اين نشست سخنگوي دولت و معاون رييس‌جمهوري در نشست شوراي اداري مازندران براي استانداران ضرب الاجل و فرصت يك ساله براي فعال كردن طرح‌هاي صنعتي راكد كشور تعيين كرد.

محمدباقر نوبخت با تعيين فرصت زماني يك‌ساله براي اجراي طرح‌هاي صنعتي راكد كشور گفت: در اين مدت با پرداخت تسهيلات و يارانه اين واحدهاي صنعتي آماده به كار بايد فعال شوند.

نوبخت گفت: هم‌اكنون چهارهزار طرح صنعتي تكميل شده در كشور داريم كه آماده راه‌اندازي هستند ولي به علت مشكل نقدينگي تاكنون فعاليتشان شروع نشده است.

وي افزود: دولت با وجود تمام دست‌اندازهاي مالي پيش رو 160هزار ميليارد ريال اعتبار به صورت تسهيلات و 8هزار ميليارد ريال به صورت يارانه براي فعال كردن اين واحدهاي صنعتي در نظرگرفته است تا آنها را طي چند ماه آينده فعال كند.

نوبخت گفت: 3هزار و 200واحد نيمه تمام با پيشرفت فيزيكي بالا و داراي اولويت هم در كشور شناسايي و براي راه‌اندازي آنها تا پايان امسال برنامه‌ريزي شده است.

وي افزود: همكاران ما در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي سهم هر استان را در اين زمينه مشخص كرده‌اند و مديران استاني بايد هر چه سريع‌تر اين طرح‌ها را معرفي كنند تا اقدامات بعدي براي راه‌اندازي آنها به عنوان بخشي از مطالبه مقام معظم رهبري در بحث اقتصاد مقاومتي انجام شود.

نوبخت خطاب به استانداران و مديران دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با حوزه صنعت استان‌هاي كشور، گفت: سه سال از عمر دولت يازدهم سپري شده و تنها هشت تا 10 ماه ديگر فرصت باقي مانده تا صنايع راكد و نيمه تمام داراي اولويت با اين اعتبارات و يارانه‌هايي كه در نظر گرفته شده، فعال شوند.

وي تاكيد كرد: مردم به ما به اندازه كافي فرصت دادند و ديگر نمي‌توانيم و نبايد انتظار داشته باشيم كه فرصت بيشتري به ما بدهند.

نوبخت از واگذاري بخشي از طرح‌هاي نيمه تمام به بخش خصوصي به عنوان يكي از سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و برنامه دولت در سال جاري ياد كرد و گفت: طرح‌هاي نيمه تمام موجود در كشور نيازمند چهار هزار تا پنج هزار ميليارد ريال اعتبار است و با وضعيت كنوني دولت قادر نيست همه آنها را تكميل كند.

وي افزود: مردمي كردن اقتصاد يكي از بندهاي اقتصاد مقاومتي مورد تاكيد مقام معظم رهبري است كه بايد در استان‌ها به صورت جدي پيگيري و نتيجه كار به‌صورت مشخص ارائه شود.

معاون رييس‌جمهوري گفت: تنها راه ايجاد فرصت‌هاي شغلي و كاهش بيكاري جذب و ترغيب بخش خصوصي به سرمايه‌گذاري است و واگذاي طرح‌هاي نيمه تمام يكي از اين راه‌هاست.

نوبخت تاكيد كرد: هر استاني ماموريت دارد تا علاوه بر شناسايي طرح‌هاي تكميل شده آماده بهره‌برداري و نيازمند نقدينگي، طرح‌هاي نيمه تمام داراي اولويت با پيشرفت فيزيكي بالا و واگذاري طرح‌هاي نيمه تمام به بخش خصوصي عملكرد مشخصي داشته باشد.

وي گفت: من و همكارانم شخصا با سفر به استان‌ها و شركت در نشست‌هاي برنامه‌ريزي و شوراي اداري اين موارد را پيگيري و مطالبه مي‌كنيم و هر استاني بايد در اين زمينه گزارش مشخص به همراه تعداد طرح‌هايي كه فعال مي‌شود و تعداد اشتغالي كه ايجاد و آمار طرح‌هايي كه واگذار شده، ارائه دهد.

نوبخت همچنين از استانداران و مديران استاني خواست تا برنامه پنج ساله استان خود را با در نظر گرفتن چالش‌ها و ارائه راهكارهاي رفع آنها تهيه و ارائه كنند.

وي گفت: تدوين برنامه توسعه استان‌هاي را منطقه‌يي كرده‌ايم و استان‌ها را بر اساس بافت‌هاي مشترك در كنار هم قرار داديم تا كارها با سرعت و هم افزايي بيشتري پيش برود.

معاون رييس‌جمهور تاكيد كرد كه نسخه توسعه هر استاني مي‌بايست با ارائه برنامه‌هاي اجرايي در شوراي اداري همان استان پيچيده شود نه اينكه انتظار داشته باشيد يك عده كارشناس در تهران آن را تدوين كنند.

هفته گذشته همچنين دستاوردهاي صنعت دارويي كشور در دولت تدبير و اميد با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رييس‌جمهوري و سيد حسن هاشمي وزير بهداشت درمان و‌آموزش پزشكي معرفي شد.

حدود 60 قلم دارو در حوزه داروهاي نوتركيب و‌هاي تك (توليد شده با فناوري بالا) براي نخستين‌بار در كشور توليد شده است.

اين داروها براي درمان بيماري‌هاي مختلف مانند ‌ام‌اس، اعصاب و روان و سرطان كاربرد دارند و بيشتر از سوي شركت‌هاي دانش بنيان در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي و صرفه‌جويي ارزي توليد شده‌اند.

جعفريان رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران در مراسم معرفي اين داروها گفت: 47 مولكول دوز دارويي در مركز رشد دارويي اين دانشگاه توليد شده ‌است كه 22 محصول آن مربوط به سال 94 است؛ همچنين عمده اين داروها، داروهاي ضد سرطان و گرانقيمت وارداتي به شمار مي‌آيند.

جعفريان، همچنين متعهد شد كه امسال 10 محصول دارويي جديد پپتيدي وارد بازار شود.

معاون اول رييس‌جمهوري، وزير بهداشت و رييس سازمان غذا و دارو با هيات همراه از واحدهاي توليدي مركز رشد دارويي دانشگاه علوم پزشكي تهران بازديد كردند و واحد توليدي مواد اوليه داروهاي پپتيدي نيز افتتاح شد.

در هفته‌يي كه گذشت معاونان رييس‌جمهوري، وزيران و معاونان در سفر به ده‌ها شهر و روستا اهداف دولت را پيگيري كردند.

منبع: تعادل

نظرات
ADS
ADS
پربازدید