پنج سناریو برای مرگ رهبر طالبان | اتاق خبر
کد خبر: 346738
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 11:54
اتاق خبر بررسی می کند:
به نظر می رسد تاکید آمریکایی ها به از میان بردن طالبان به جرم پناه دادن به رهبر القاعده و حمله این کشور به افغانستان یکی از مهمترین اشتباهات راهبردی آمریکا تلقی می شود. این در حالی است که کارشناسان معتقدند، سیاست جذب تدریجی عناصر میانه روی طالبان اکنون مو

اتاق خبر- خبر کشته شدن ملا اختر منصور رهبر گروه طالبان در ایالت بلوچستان پاکستان، مانند همیشه غیر مترقبه و ناگهانی اعلام شد. درست به مانند خبر کشته شدن اسامه بن لادن. هر دو در خاک پاکستان و به فرمان مستقیم رییس جمهوری آمریکا هدف حمله نیروهای آمریکایی قرار گرفتند.
در همین راستا و با کشته شدن رهبر طالبان سناریوهای مختلفی را می توان مد نظر قرار داد.
ابتدا آنکه به نظر می رسد تاکید آمریکایی ها به از میان بردن طالبان به جرم پناه دادن به رهبر القاعده و حمله این کشور به افغانستان یکی از مهمترین اشتباهات راهبردی آمریکا تلقی می شود. این در حالی است که کارشناسان معتقدند، سیاست جذب تدریجی عناصر میانه روی طالبان اکنون مورد توجه بیشتری قرار دارد.
با پیچیده شدن معادلات در افغانستان پس از 15 سال و استمرار خشونت ها در این کشور، آمریکایی ها در استراتژی جدید خود به شدت به دنبال پیگیری روند صلح با طالبان است. در قالب این سناریو، ملا اختر منصور به عنوان رهبری خشونت طلب که مانعی مهم در سر راه گفت و گوهای صلح محسوب می شد، در خاک پاکستان مورد حمله قرار گرفته و کشته شد. به گزارش مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، این سناریو دارای نقاط ضعف متعددی است. از یک سو طی هفته های گذشته، صحبت ها بر سر آغاز گفت و گوهای صلح قوت گرفته و این امر نشان دهنده چراغ سبز طالبان برای از سرگیری روند صلح پیش از مرگ ملا اختر منصور بود. همچنین انتخاب هیبت الله آختدزاده به عنوان فردی تندرو به جای ملا اختر به گونه ای آغاز گفت و گوها را به تاخیر خواهد انداخت.
سناریوی دوم مربوط به مسایل داخلی آمریکا و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است. رویکرد نمایشی دونالد ترامپ در انتقاد از اوباما، وی را وادار نموده تا با هدف قرار دادن قلب شورشیان، جدیت و جسارت خود را در مقابله با تروریسم به نمایش عمومی بگذارد.
سناریوی سوم معطوف به سیل انتقادات از اقدامات نظامی آمریکا و به خطر افتادن جان غیر نظامیان در این حملات است. چندی پیش در پی حمله هوایی آمریکا به بیمارستانی در قندوز افغانستان، رسانه ها و افکار عمومی جهان به شدت این عمل را مورد انتقاد قرار دادند. در همین راستا و بر اساس تحقیقی که در سال 2014 در انگلستان صورت گرفته است، 88 درصد از قربانیان حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطق مختلف پاکستان، مردم عادی هستند و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی تنها در 12 درصد حملات خود در مناطق مختلف پاکستان، موفق به هدف قرار دادن مراکز تجمع گروه های شبه نظامی شده اند.
در قالب این سناریو، آمریکا به دنبال مشروعیت بخشی به اقدامات نظامی خود در پاکستان و افغانستان است.

سناریوی بعدی احتمال همکاری میان ایران و آمریکا در جهت مقابله با تروریسم و بازگشت به دوران کنفرانس بن است که کاملاً در تقابل با سناریوهای قبلی قرار دارد. در قالب این سناریو، همکاری اطلاعاتی ایران و آمریکا در هدف قرار دادن ملا اختر منصور در ایالت بلوچستان پاکستان مطرح می شود. به گفته کارشناسان این سناریو از دو جهت قابل تامل است:

اول اینکه ملا اختر منصور، از ابتدای رهبری، به زاویه دار بودن نسبت به ایران و نزدیکی با پاکستان مشهور بوده و این همکاری از این زاویه به نفع ایران بوده است. دوم اینکه پاکستان بحث سفر وی به ایران را مطرح ساخته که احتمال انتقام گیری از ایران به جهت لو دادن جایگاه ملا اختر منصور را تقویت می سازد.

سناریوی پنجم در قالب رقابت منطقه ای شدید پاکستان و هند مطرح می شود. اخیراً پاکستانی ها به سختی از سوی اعضای کنگره آمریکا، تحت فشار قرار گرفته اند. به عنوان مثال  باب کروکر مسئول کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، مانع از کمک این کشور برای خرید جنگنده های F16 از سوی پاکستان شده است. این اقدام به دلیل حمایت پاکستان از شبکه حقانی که به عنوان تهدیدی برای آمریکا و افغانستان محسوب می شود، صورت گرفته است.

از سوی دیگر پاکستانی ها همواره هند را به دخالت در امور داخلی خود، به ویژه در بلوچستان متهم می کنند. شایان ذکر است که هند در این ایالت نفوذ داشته و حتی بر اساس برخی اطلاعات، پایگاه هایی در این ایالت به منظور آموزش مخالفان دولت پاکستان احداث کرده است. لذا در قالب این سناریو، هند در جهت ضربه زدن به موقعیت پاکستان در مذاکرات صلح، جایگاه ملا اختر منصور را به نیروهای آمریکایی لو داده است و آمریکایی ها نیز به جهت تحت فشار قرار دادن پاکستان برای ترغیب طالبان به مشارکت در پروسه مذاکرات صلح، رهبر طالبان را مورد هدف قرار داده است.

به طور حتم در مورد انطباق واقعیت با هر یک از سناریوهای مطرح شده، نیازمند گذشت زمان هستیم تا شواهد و مدارک بیشتری دال بر یکی از سناریوها بدست آید؛ اما با توجه به شواهد فعلی، سناریوی اول و پنجم منطقی تر به نظر می رسد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید