تا تکلیف واریز مشخص نشود از آب سنگین خبری نیست | اتاق خبر
کد خبر: 347441
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 12:38
علی اکبر صالحی:
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: گر کسی مازاد آب سنگین ما را نخرد، چاره‌ای نداریم و مثل سابق فرض می‌کنیم که خریداری نیست و آب سنگین را تولید و ذخیره می‌کنیم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی،  در حاشیه امضای قرارداد همکاری این سازمان با پژوهشکده صنعت نفت درخصوص دستاوردهای انرژی اتمی در سایت فردو گفت: همان‌طور که قول داده بودیم زمینه تولید ایزوتوپ‌های پایدار را فراهم کردیم و با همکاری روس‌ها برای ارتقای سانتریفیوژهای مخصوص تولید این نوع ایزوتوپ‌ها در حال همکاری هستیم. بر این اساس سانتریفیوژهای IR-1 را ارتقا می‌دهیم تا بتوانند ایزوتوپ‌های پایدار تولید کنند.

صالحی گفت: بحث سانتریفیوژها که در بخش‌های سلامت و صنعت از آن استفاده می‌شود بسیار جالب است زیرا با سرعت بالا تا حد 80 هزار دور فعالیت می‌کنند که البته هنوز سانتریفیوژهای 80 هزار دور تولید نکرده‌ایم اما تا 20 هزار دور تولید شده است، 50 هزار دور آن نیز تولید می‌شود و تا 80 هزار دور آن نیز طراحی و برنامه‌ریزی شده است. بر این اساس در بخش سانتریفیوژها نه تنها متوقف نشده‌ایم بلکه در زمینه‌های دیگری نیز که قبلاً در برنامه‌های ما نبود وارد شدیم و اطلاعات و دامنه فهم فنی خود را هر روز توسعه می‌دهیم به ویژه در زمینه ایزوتوپ‌های پایدار.

وی گفت: این نوع ایزوتوپ‌ها از ایزوتوپ‌هایی آغاز می‌شوند که تقریباً هم‌سنگ اورانیوم هستند یعنی به سنگینی اورانیوم تا به ایزوتوپ‌های سبک‌تر می‌رسند و ما در حال تمرین در این زمینه هستیم.

صالحی افزود: ما فعالیت‌های مربوط به ایزوتوپ‌های سنگین اورانیوم 235 و 238 را انجام می‌دهیم و غنی‌سازی می‌کنیم و اکنون روی ایزوتوپ‌های دیگر هم کار می‌کنیم که این‌ها وقتی وزن‌شان تغییر می‌کند باید در طراحی سانتریفیوژها نیز تغییر ایجاد شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: فرصتی پیش آمده است که به طراحی سانتریفیوژهای متنوع‌تر نیز وارد شویم و بتوانیم از تخصص و تجربیات دیگران نیز استفاده کنیم که اکنون از تجربیات روس‌ها استفاده می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگر درباره نتیجه مذاکرات با روس‌ها برای فروش مازاد آب سنگین گفت: این مذاکرات به خوبی پیش می‌رود و روس‌ها نیز برای خرید 40 تن آب سنگین ما اعلام آمادگی کردند، اما چون هنوز مذاکرات ادامه دارد و نهایی نشده است اطلاع‌رسانی پیشاپیش مناسب نیست. هنوز قرارداد نهایی را امضا نکرده‌ایم چون جزئیات آن باید روشن شود؛ آقای کمالوندی و دیگر همکاران هفته پیش در روسیه با همتایان‌شان در این‌باره صحبت کردند و فعلاً به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم، اما مذاکرات مسیر خودش را طی می‌کند و در آینده اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

معاون رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسش دیگر درباره زمان تحویل محموله آب سنگین به آمریکایی‌ها گفت: پس از دستبرد آمریکایی‌ها به دارایی 2 میلیارد دلاری کشورمان از همکارانم خواستم که از ارسال محموله آب سنگین به آمریکا خودداری کنند و جلو آن را بگیرند تا تکلیف روشن شود.

ممکن بود محموله آب سنگین به آمریکا برود و هم محموله را مصادره کنند و هم پولش داده نشود و این می‌توانست مشکلی را به ویژه برای افکار عمومی ایجاد کند. به علت بی‌اعتمادی که به آمریکایی‌ها بود و پس از دستبرد آنان به دارایی 2 میلیارد دلاری ما این بی‌اعتمادی بیشتر شد از این رو گفتیم تا تکلیف واریز شدن این محموله و بقیه امور روشن نشود محموله را ارسال نخواهیم کرد.

وی گفت: ما طبق برجام تعهد داریم که مازاد بر 130 تن آب سنگین تولیدی خود را برای فروش پیشنهاد دهیم و اگر کشوری آمادگی داشت، بخرد اما این بدان معنی نیست که اگر کسی نخرد دیگر چاره‌ای نداریم بلکه مانند سابق فرض می‌کنیم که خریداری نیست و آب سنگین را تولید و ذخیره می‌کنیم. خودشان می‌دانند اگر بخواهند ما آمادگی داریم مازاد بر 130 تن آب سنگین تولیدی خود را بفروشیم و اگر هم نخواستند ما مانند قبل آب سنگین را تولید و ذخیره می‌کنیم.

معاون رئیس‌جمهور درباره محتوای قرارداد همکاری با پژوهشگاه صنعت نفت گفت: از چند ماه پیش گفت‌وگوها با مسئولان این وزارت‌خانه درباره تامین تجهیزات‌شان که ما قابلیت تامین آن را دارم آغاز شد که امروز به سرانجام رسید و به امضای قرارداد منجر شد. بر اساس این قرارداد مقرر شده است که ما سانتریفیوژهای لازم در صنعت نفت را تامین کنیم که برای جداسازی نفت از سنگ کاربرد دارد و بعد می‌توانند برای مطالعات و تحقیقات‌شان کارهای مدنظرشان را انجام دهند.

صالحی اضافه کرد: مسائل و موضوعات دیگری هست که ما می‌توانیم در آن زمینه‌ها نیز به صنعت نفت کمک کنیم مانند به‌ کارگیری مواد رادیواکتیو برای شناسایی چاه‌های نفت و ارزیابی آن، هم‌چنین موارد دیگری مانند سطح‌سنج که با استفاده از رادیواکتیو می‌توان آن را تامین کرد که در سنجش سطح و اندازه‌گیری تانکرها و مخازن بزرگ نفت کاربرد دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: 11 بند همکاری در قرارداد همکاری دو جانبه درج شده است که البته فقط منحصر به این بندها نیز نخواهند ماند و ما در آینده نیز همکاری‌های بسیار روشنی خواهیم داشت.

صالحی تامین تجهیزات استاندارد برای صنعت نفت را ضروری دانست و افزود: مسئولان این صنعت تجهیزاتی می‌خواهند که استانداردهای مدنظرشان را تامین کند وگرنه چنانچه تجهیزات عرضه شده به آنان کارآیی لازم را نداشته باشد اهدافشان را تامین نمی‌کند. ما توانستیم با چند ماه گفت‌وگوهای کارشناسی زمینه‌های همکاری را روشن کنیم و اکنون می‌توانیم تجهیزاتی با استانداردهای صنعت نفت تولید وبه آنها عرضه کنیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید