Performancing Metrics

تاکید بر خلع سلاح هسته ای کره شمالی دستاورد سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به آفریقا | اتاق خبر
کد خبر: 347788
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 18:24
پارک گئون هی رئیس جمهوری کره جنوبی در سفر به سه کشور آفریقایی، حمایت این کشورها علیه برنامه های هسته ای کره شمالی را جلب کرد.

اتاق خبر - به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری یونهاپ، پارک در کنار توافقنامه های اقتصادی که با سران و مقام های این کشور به دست آورد وهمچنین تشکیل نشست های مشترک اقتصادی، توانست آنها را دربرنامه سئول علیه پیونگ یانگ و خلع سلاح هسته ای کره شمالی همراه سازد.

ناظران براین عقیده اند که موفقیت های پارک در این سفر قابل توجه بوده و مقام های اتیوپی، اوگاندا و کنیا بر همکاری با جامعه بین الملل و اعمال فشار بر کره شمالی و منصرف کردن این کشور از برنامه هسته ای تاکید کردند.
تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد به دنبال چهارمین آزمایش هسته ای کره شمالی در اوایل سالجاری میلادی و متعاقب آن پرتاب موشک دوربرد شدیدتر شده است.
خانم پارک در این سفر موفق شد از رئیس جمهوری اوگاندا که روابط دیرینه ای با کره شمالی دارد تعهد بگیرد تا از تلاش های بین المللی برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی حمایت کند.
رئیس جمهوری اوگاندا که سال هاست بر این مسند تکیه زده، سه بار از پیونگ یانگ دیدن کرده و با بنیانگذار کره شمالی «کیم ایل سونگ» پدر بزرگ رهبر فعلی ملاقات کرده است.
موسوینی در دیدار با پارک اعلام کرد که روابط نظامی و امنیتی با کره شمالی را قطع می کند. سام کوته سا وزیر خارجه اوگاندا نیز گفت: ما به همکاری با کره شمالی پایان می دهیم چرا که ما از گسترش تسلیحات هسته ای پشتیبانی نمی کنیم.
علاوه بر این، اوهورو کنیاتا رئیس جمهور کنیا نیز گفت که کشورش بیش از پیش به تلاش های بین المللی برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی می پیوندد و بر اعمال تحریم های سازمان ملل علیه این کشور صادق خواهد بود.
هایله مریم دسالین نخست وزیر اتیوپی نیز متعهد شد تا صادقانه تحریم های سازمان ملل را اجرا کند و با استفاده از نفوذ خود در بین کشورهای آفریقایی آنها را به حمایت از خلع سلاح هسته ای کره شمالی تشویق کند.
با اینحال، کره شمالی تاکنون تمایلی برای متوقف ساختن برنامه های هسته ای نشان نداده و برنامه های هسته ای خود را مقابله با سیاست خصمانه آمریکا توصیف می کند.
دانیل پینکستون، کارشناس کره در پردیس جهانی دانشگاه تروی در سئول، گفت: کره جنوبی به دنبال جلب حمایت کشورهای آفریقایی علیه برنامه های هسته ای کره شمالی که روابط خوبی با آن دارند، است.
گفته می شود بیش از 50 پرسنل نظامی و پلیس کره شمالی در اوگاندا مشغول کار هستند.
پینکستون گفت: کره جنوبی باید انگیزه های لازم در کشورهای آفریقایی برای حمایت از خلع سلاح هسته ای کره شمالی را ایجاد کند و در این مسیر باید مراقب باشد که به رشوه دادن به کشورهای آفریقایی متهم نشود.
پارک گئون هی در ادامه سفر 12 روزه خود پس از اتیوپی، اوگاندا و کنیا، عازم فرانسه می شود و با مقام های این کشور دیدار و گفت و گو می کند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید