Performancing Metrics

ناگفته هایی از ایام ارتحال امام راحل از زبان آیت الله حائری شیرازی | اتاق خبر
کد خبر: 348050
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 09:35
آیت الله حایری شیرازی در نشست ناگفته ها و بازخوانی جلسه مجلس خبرگان رهبری در تاریخ 14 خرداد 1368 گفت: حضرت امام (ره) در روزهای پایانی عمر پربرکت خود دستان مقام معظم رهبری و آقای رفسنجانی را گرفتند و فرمودند تا زمانی که شما دو نفر کنار هم هستید من هیچ نگر

اتاق خبر - آیت الله حائری شیرازی عصر روز چهارشنبه در این جلسه که در فرهنگسرای امام خمینی(ره) برگزار شد با اعلام این مطلب به ذکر خاطرات خود از جلسه خبرگان رهبری پرداخت و افزود: شب رحلت امام خمینی (ره) خبر دادند که اعضای خبرگان فردا در مجلس حاضر باشند.

وی گفت: شبانه به سمت تهران حرکت کردیم و زمانی که به جلسه رسیدم رئیس جمهوری وقت (حضرت آیت الله خامنه ای) مشغول قرائت وصیت نامه امام راحل بودند و پس از آن برای استراحت و نماز از صحن جلسه خارج شدیم.
آیت الله حائری شیرازی گفت: نظر هیات رئیسه وقت مجلس خبرگان بر شورایی شدن رهبری بود اما آنچه که دل مردم را قرص می کرد رهبریت فردی بود، به همین علت برای نطق قبل از دستور ثبت نام کردم.
عضو سابق مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه این تردید مابین شورایی و فردی شدن رهبری از زمان امام راحل نیز وجود داشت اظهار کرد: در زمانی که امام راحل در بیمارستان بستری بودند این موضوع نیز مطرح شد اما همه به اتفاق، نظرشان بر وحدت بعد از ارتحال امام خمینی (ره) بود و دنبال راهی بودند که تمام نظرات را گرد هم آورده و اجماعی صورت گیرد.
وی در ادامه افزود: منشی جلسه در آن زمان آقای طاهری خرم آبادی بود که اعلام کرد کسانی که ثبت نام کرده و نوبتشان نشده اگر با موضوع شورایی شدن رهبری مخالف هستند در اولویت قرار دارند که صحبت های خود را مطرح کنند.
وی با بیان اینکه پس از آن به عنوان اولین مخالف شورای رهبری پشت تریبون مجلس خبرگان رفتم گفت: در این سخنرانی اعلام کردم ما نخست وزیری را بر اساس قانون اساسی در ریاست جمهوری ادغام کردیم و شورای عالی قضایی را تبدیل به رئیس قوه قضائیه کردیم تا مدیریت فردی باشد، بر اساس همین تجربیات رهبریت فردی را به شورایی شدن تبدیل نکنیم.
به گفته وی نظر موافقان شورایی شدن رهبری وجود این مسئله بود که سلیقه های مختلف می توانند در رهبریت نظام سهیم باشند و مخالفان شورایی شدن نیز نظرشان این بود که باوجود چندین نفر در شورا با تفکرات و توان علمی، مذهبی و مدیریت مختلف مشکلاتی برای کشور ایجاد خواهد کرد.
آیت الله حائری شیرازی ادامه داد: برای تعیین و تکلیف این موضوع قرار شد مخالفین شورایی شدن رهبری قیام کنند که این قیام سه مرحله تکرار شد که در نهایت باتوجه به اکثریت مخالفین شورایی شدن موضوع رهبری؛ مجلس خبرگان موضوع انتخاب فردی برای رهبری انقلاب را در دستور کار قرار داد.
وی تصریح کرد: دراین هنگام اقایان شبستری و معصومی نامه ای را که از ابتدا به رییس وقت مجلس خبرگان رهبری(هاشمی رفسنجانی) داده بودند مبنی بر اینکه فرمایشات امام خمینی(ره) در خصوص آیت الله خامنه ای را در مجلس بیان کند؛ برغم این نامه، اقای رفسنجانی از انجام این کار (به دلیل مخالفت آیت الله خامنه ای) اجتناب کرد.
وی افزود: پس از آن ایت الله شبستری در خصوص این اقدام اقای هاشمی رفسنجانی اعتراض کرد که اقای رفسنجانی نیز در پاسخ گفت به دلیل مخالفت اقای خامنه ای موضوع را اعلام نکردم.
ایت الله حایری شیرازی اظهار کرد: در نهایت اقای هاشمی رفسنجانی اعلام کردند که امام خمینی(ره) در یک جلسه عمومی و یکبار نیز در یک جلسه خصوصی به بنده فرمودند که اقای خامنه ای بهترین فرد برای رهبری انقلاب اسلامی است.
به گفته وی، رفسنجانی به نقل از مرحوم سیداحمد خمینی ادامه داد که امام راحل زمانی که تلویزیون سخنرانی رییس جمهوری وقت(اقای خامنه ای) در یکی از کشورهای خارجی را نشان می داد به من فرمودند که ایشان بهترین گزینه برای رهبری انقلاب هستند.
وی افزود: پس از این صحبت ها برای انتخاب ایت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب اسلامی رای گیری شد که اقای خامنه ای به ناگاه و بدون اجازه هیات رییسه پشت تریبون رفت و با رای گیری برای انتخاب خود مخالفت کردند که اعضای شورای نگهبان حاضر در جلسه اعلام کردند بگذارید مسیر قانونی کار مجلس خبرگان انجام شود.
به گفته وی، پس از آن رای گیری(قیام و قعود) انجام شد و ایت الله خامنه ای با اکثریت مطلق ارا اعضای مجلس خبرگان رهبری به عنوان جانشین امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب انتخاب شدند.
ایت الله حایری شیرازی در ادامه بر وحدت همه جریان های سیاسی تاکید کرد و گفت: امروز نیز اقایان حدادعادل به عنوان سرلیست اصولگرایان و محمدرضا عارف به عنوان سر لیست امید باید با هم عهد اخوت ببندند تا زمینه برای رشد و تعالی بیش از پیش کشور فراهم شود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید