بیانیه سفارت ایران در پاکستان درخصوص کارشکنی عربستان در موضوع حج | اتاق خبر
کد خبر: 348117
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 17:43
با توجه به اینکه به واسطه کارشکنی های عربستان سعودی، اعزام شهروندان ایرانی به مراسم حج سال جاری میسر نشد، سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با هدف تنویر افکار عمومی در این کشور و تبیین مواضع جمهوری اسلامی در این باره، عصر چهارشنبه بیانیه مطبوعاتی صادر

اتاق خبر - متن این بیانیه به شرح زیر است:
'متاسفانه دو دور مذاکرات هیات فنی جمهوری اسلامی ایران با مسئولان سیاسی، امنیتی و وزارت حج عربستان منتج به هیچگونه توافقی در مورد اعزام شهروندان ایرانی به مراسم حج سال جاری نشد و دولت عربستان به رغم تلاش های طرف ایرانی برای بازکردن مسیر این فریضه دینی برای مردم مسلمان ایران، حاضر به انجام توافق بر اساس رویه و عرف سنوات گذشته نگردید. از آنجا که دولت پادشاهی عربستان سعودی علاوه بر قصور آشکار در انجام مسئولیت میزبانی حرمین شریفین و دخالت دادن اختلافات سیاسی در یک فریضه دینی، اقدام به فرافکنی تبلیغاتی و مقصر جلوه دادن هیات حج جمهوری اسلامی ایران نموده است، نکات ذیل را جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند:
- سفر اعضای تیم فنی سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی به منظور توافق با آن کشور در خصوص مراسم حج سال جاری که باید در بهمن ماه 1394(ژانویه 2016) انجام می شد با کارشکنی مقامات سعودی مواجه شده و پس از پیگیری های متعدد با سه ماه تاخیر در اواخر فروردین 95 (آوریل 2006) انجام گرفت. با توجه به گستردگی و پیچیده بودن عملیات اعزام دهها هزار زائر در فاصله زمانی محدود حج، این تاخیر و تعلل عمدی نخستین کارشکنی هدفمند عربستان برای منقضی ساختن اعزام حجاج ایرانی بود. با این حال هیات ایرانی با امیدواری برای انجام توافق، با سه ماه تاخیر به عربستان سعودی سفر کرد.
- به رغم آنکه عربستان سعودی طفر ایرانی را متهم به برخورد سیاسی با مساله حج می نماید و به رغم اینکه تیم مذاکره کننده ایرانی کاملا فنی و غیر سیاسی بوده، در روز انجام مذاکرات با کمال تعجب ملاحظه شد که بر خلاف سنوات گذشته، تعداد زیادی از اعضای تیم مذاکره کننده سعودی از نهادها و دستگاههای امنیتی این کشور بوده و وزارت حج عربستان بدون اجازه آنها قادر به تصمیم گیری و توافق در مورد جزئیات فنی و لجستیکی نبود. کافی است وزارت حج عربستان اسامی و مشخصات تیم های مذاکره کننده دو طرف را منتشر کند تا مشخص شود چه طرفی مسائل سیاسی را در حج دخالت داده است.
- مقامات سعودی با طرح مسائل غیرمعقول از قبیل ممانعت از ورود هواپیماهای جمهوری اسلامی ایران به آن کشور و همچنین لزوم دریافت ویزا از کشور ثالث مانع از دور اول مذاکرات شدند.
- بر خلاف وعده طرف سعودی مبنی بر صدور روادید برای سفر مجدد هیات ایرانی در اسرع وقت، این امر تا انتصاب وزیر جدید حج عربستان به مدت 45 روز و تا تاریخ 5/3/1395 به تاخیر افتاد و زمان لازم برای سازماندهی حج از دست رفت.
- با توجه به تجارب تلخ سال گذشته در مدیریت ناکارآمد حج - که منجر به کشته شدن شمار زیادی از حجاج از جمله 472 شهروند ایرانی در دو حادثه منی و سقوط جرثقیل در مکه شد – و رفتارهای ناپسند پلیس و دستگاه امنیتی با حجاج، هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد حداقل تضمین های لازم مبنی بر حفظ امنیت و کرامت حجاج را کسب کند که متاسفانه پاسخ قانع کننده ای از طرف سعودی دریافت نکرد. بدیهی است اعزام دهها هزار شهروند ایرانی به کشوری که اقدام به قطع روابط سیاسی و کنسولی با جمهوری اسلامی ایران نموده، با سابقه سوء مدیریت حج و دمیدن در تبلیغات مسموم علیه دولت و مردم ایران، یکی از نگرانی های هیات حج ایران بوده و به همین منظور تلاش شد تا بر سر فرمولی برای ایجاد دسترسی کنسولی به شهروندان ایرانی در ایام حج با طرف سعودی توافق شود که متاسفانه در این مورد هیچگونه همکاری صورت نگرفت و تاکنون نیز به رغم توافق وزرات امور خارجه ایران و دولت سوئیس بر سر متن سند مربوط به افتتاح دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در عربستان، طرف سعودی بیش از سه ماه است که به این ابتکار پاسخ نداده است.
- با توجه به سپری شدن زمان لازم برای سازماندهی موثر لجستیکی حجاج- از قبیل عقد اجاره با هتل ها و آموزش حجاج- هیات جمهوری اسلامی ایران به هنگام ترک جده به طرف سعودی تا تاریخ 9/3/1395 فرصت داد تا نظر نهائی خود را در خصوص موارد اختلافی اعلام کند، متاسفانه طرف سعودی به جای ارائه پاسخ های قانع کننده، با توسل به ابزارهای تبلیغاتی و رسانه ای و با نگاه سیاسی و غیر منصفانه تلاش نمود جمهوری اسلامی ایران را مقصر جلوه داده و از مسئولیت های شرعی و بین المللی خود در این راستا شانه خالی کند.
- جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد به اینکه حج نباید آلوده اختلافات سیاسی دولت ها شود، تا کنون نسبت به فرافکنی ها و تبلیغات و بیانیه های متعدد نهادهای سیاسی عربستان رویکرد خویشتنداری و سکوت را اختیار نموده بود، به این امید که اگر امکانی برای متقاعد کردن دولت عربستان برای برخورد غیرسیاسی با موضوع حج وجود دارد، از آن استفاده شود، اما اکنون که همه راهها مسدود شده ناچار گردید نسبت به تنویر افکار عمومی اقدام کند.'
دو روز پیش سفارت عربستان در پاکستان با صدور بیانیه ای، تلاش کرد ضمن فرافکنی و توجیه کارشکنی های خود، طرف ایرانی را در اعزام نشدن زائران این کشور به مراسم حج مقصر اعلام کند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید