حرکت اسلامی در نیجریه پس از دستگیری شیخ زکزاکی به خوبی مدیریت شد | اتاق خبر
کد خبر: 348129
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 19:21
معاون شیخ زکزاکی گفت: حرکت اسلامی در نیجریه پس از دستگیری شیخ زکزاکی به خوبی مدیریت و از نابودی این حرکت جلوگیری شد.

اتاق خبر - شیخ اسماعیل شعیب چهارشنبه شب در مراسم روایت تصویری مقاومت شیعه در بیداری اسلامی کشور نیجریه در سالن شهید آوینی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در خرم آباد ، افزود: هدف حکومت ارتش نیجریه پس از دستگیری شیخ زکزاکی این بود که حرکت اسلامی را ابتدا در شهر زاریا نابود کرده و به سراغ نابودی این حرکت به شهرهای دیگر بروند که با مدیریت خوب شیخ یعقوب جانشین شیخ زکزاکی در شش ماه گذشته آنها در رسیدن به اهداف خود شکست خوردند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حرکت اسلامی در کشور نیجریه رویکرد نظامی افزود: ارتشی هایی که به اسارت نیروهای حرکت اسلامی نیجریه درآمده اند اعتراف کرده قصد چنین جنایتی را نداشته و با فشار عربستان شیعیان این کشور را قتل و عام کرده اند.
معاون شیخ زکزاکی بیان کرد: در حال حاضر چندین شبکه وهابی با حمایت کشورعربستان به زبان مردم نیجریه علیه شیخ زکزاکی، تشیع و ایران فعالیت می کنند و این در حالی است که حرکت اسلامی حتی یک شبکه در اختیار ندارد.
اسماعیل شعیب افزود: در حال حاضر امنیت کشور نیجریه توسط اسرائیل تامین و یک هفته پیش از حمله ارتش نیجریه به حسینیه صاحب الزمان (ع)، کشتار شیعیان و دستگیری شیخ زکزاکی رئیس ارتش نیجریه در اسرائیل حضور داشت.
وی اضافه کرد:ما از جامعه جهانی وشیعیان دیگر کشورها که در مقابل جنایت های حکومت این کشور که با حمایت عربستان و اسرائیل انجام می شوند سکونت نکنند.
اسماعیل شعیب یادآورشد:حکومت نیجریه اجازه آزادی شیخ زکزاکی را از زندان نمی دهد زیرا می ترسد که علیه آنها دست به افشاگری بزند.
معاون شیخ زکزاکی از ملاقات خانواده شیخ زاکزاکی با وی در زندان خبر داد و گفت: چشم شیخ زکزاکی که بر اثر اصابت گلوله از حدقه خارج شده و توسط شیخ به طور معجزه آسایی در جای خودش قرار گرفته و قرار شده که مورد عمل جراحی و مداوا قرار بگیرد.
اسماعیل شعیب تصریح کرد: عمق جنایت ارتش نیجریه علیه شیعیان این کشور بیشتر از آن است که دوستان ما در کشورهایی نظیر ایران تصور می کنند
وی اظهار کرد: با حمله ارتش به حسینیه صاحب الزمان (عج) شهر زاریا هزار نفر از شیعیان به شهادت رسیده و پنج هزار نفر از شیعیانی که به دفاع از شیخ آمده بودند یا در آتش سوخته و یا مفقود شدند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر یکهزارو 500خانواده بی سرپرست شهید در شهر زاریا زندگی می کنند و در شهرهای دیگر نیجریه هم وضعیت به همین گونه است.
معاون شیخ زکزاکی به دیدار شیخ با امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: در این دیدار امام خمینی (ره) یک جلد قرآن را به شیخ دادند و فرمودند که شما در نیجریه قرآن و اسلام را تبلیغ کنید.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نیز در این مراسم از شیخ زکزاکی به عنوان مجاهدی نستوه، اندیشمند واز ارادتمندان به امام خمینی (ره) نام برد و گفت: شیخ زکزاکی با پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از شیفتگان و یاران بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی به عنوان امام خمینی نیجریه معروف شد.
حجت الاسلام والمسلمین حمید رضا حنان گفت: شیخ زکزاکی توانست 20 میلیون نفر از مردم نیجریه را به مذهب تشیع دعوت کند.
وی با بیان اینکه مذهب تشیع مذهبی است که اساسا توان بسط و گسترش در همه دنیا را دارد، تصریح کرد: متاسفانه برخی ها می گویند که تفکر شیعه یک جریان تاسیسی و جدید است در حالیکه این تفکر از زمان پیامبر (ص) شکل گرفته است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از انقلاب اسلامی لرستان به عنوان یکی از مصادیق اثرگذار تفکر شیعه نام برد و گفت: امروز به واسطه انقلاب اسلامی شاهد شکل گیری موج بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی از جمله نیجریه هستیم.
حنان گفت: از ویژگی های تفکر شیعه این است که از یک سو می تواند پاسخگوی همه نیازها باشد و از سوی دیگر در این تفکر هم اهل بیت (ع) و هم قرآن محور هستند.
وی افزود: تفکر شیعه به دور از هر گونه خرافه گرایی و خرافه گویی، تحجر و جمود فکری و ایستایی و توقف است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: در طول تاریخ همواره موانعی پیش روی بسط و گسترش تفکر شیعه بوده ولی هرجا زمینه ای برای بسط و گسترش این تفکر وجود یافته مردم از ان استقبال کرده اند.
علی حیدر امیری مولف اولین کتاب بیداری اسلامی نیز در این مراسم صهیونیسم جهانی را پرچمدار تروریسم در دنیا دانست و گفت: امروز با دلارهای نفتی عربستان گروههای تکفیری در راستای سیاست های اسرائیل برای ایستادن در مقابل مسلمانان ایجاد می شوند.
وی به مظلومیت شهدای مدافع حرم اشاره کرد و افزود: امروز انقلاب اسلامی با پرچمداری رهبر معظم انقلاب به بزرگترین مدافع محور مقاومت تبدیل شده است.
ابراهیم یعقوب زکزاکی (1953 میلادی برابر 1332 شمسی در شهرزاریا شمالی نیجریه به دنیا آمده و رهبرجنبش اسلامی نیجریه است.
در روز 13 دسامبر 2015 بر اثر حمله ارتش نیجریه به حسینیه بقیةالله و منزل، شیخ ابراهیم زکزاکی نیز زخمی شد و توسط ارتش دستگیر و زندانی شد.
ارتش نیجریه علت را تلاش هواداران شیخ برای ترور رئیس ستاد ارتش نیجریه در منطقه زاریا اعلام کرد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید