مذاکره برای فروش آب سنگین به کشورهای دیگر | اتاق خبر
کد خبر: 348286
تاریخ انتشار: 14 خرداد 1395 - 14:13
کمالوندی خبر داد:
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به خرید آب سنگین ایران توسط آمریکا گفت: مذاکره برای فروش آب سنگین به دیگر کشورها در حال انجام است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به خرید آب سنگین ایران توسط آمریکا گفت: مذاکره برای فروش آب سنگین به دیگر کشورها در حال انجام است.

بهروز کمالوندی این مطلب را روز جمعه در حاشیه بیست‌ و هفتمین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران بیان کرد.

کمالوندی با اشاره به خرید آب سنگین ایران توسط آمریکا، ادامه داد: چند تعهد درباره فروش آب سنگین از آمریکایی‌ها خواسته‌ایم که خوشبختانه در حال محقق شدن است و در مرحله عملی شدن آن هستیم.

وی ادامه داد: این موضوع از آن جهت مهم است که کشوری که قصد تعطیل کردن کارخانجات آب سنگین ایران را داشت، امروز مسئولیت خرید آن را بر عهده می‌گیرد و این موضوع از لحاظ سیاسی، فنی، حقوقی و بین‌المللی حائز اهمیت است و نباید آن را دست کم گرفت.

معاون امور مجلس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: برای فروش آب سنگین به سایر کشورها نیز در حال مذاکره ایم و زمینه خوبی در این باره فراهم شده است.

کمالوندی اظهار کرد: البته شنیده‌ایم که برخی کشورها نسبت به خرید آب سنگین از ایران تردید دارند؛ اما زمانی که آمریکا به تعهدات خود در خرید آب سنگین عمل کند تردید، سایر کشورها هم از بین می‌رود.

به گزارش ایرنا ، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی اخیرا گفت: ما طبق برجام تعهد داریم که به میزان بالای 130 تن آب سنگین(مازاد) را برای فروش پیشنهاد کنیم.

سید عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام نیز اخیرا درباره آخرین رایزنی ها برای فروش اب سنگین اظهار کرد: ما مازاد بر نیازمان را در بازارهای بین المللی به فروش می رسانیم. آب سنگین، کالایی بسیار ویژه است که هر کشوری قدرت تولید آن را ندارد؛ با فروش این کالا، توان و فناوری جمهوری اسلامی ایران در تولید آب سنگین شناسایی می شود.

وی اضافه کرد: آمریکا متقاضی 32تن آب سنگین ایران است؛ با روسیه هم برای همین مقدار در حال مذاکره ایم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید