راهی براي خوش‌بين شدن | اتاق خبر
کد خبر: 348512
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1395 - 15:56
تحقيقات نشان دادند خوش‌بيني باعث بهبود سلامت قلب، مغز و سيستم ايمني شده و طول عمر را افزايش مي‌دهد. در ادامه 7 راه براي خوش‌بين شدن معرفي شده است.

به گزارش اتاق خبر،برخي افراد به سادگي مي‌توانند خوش‌بين باشند؛ اما برخي در اين زمينه دچار مشکل هستند. شايد بهتر است بگوييم با ميزان زيادي خوش‌بيني به دنيا نمي‌آييم يا شايد چالش‌هاي زندگي مقداري از اشتياق را از بين مي‌برند. اگر اين طور باشد، چه بايد کرد؟ در اين صورت بايستي چند مهارت به خود ياد دهيم که کمک مي‌کنند حس خوش‌بيني و انعطاف‌پذيري بيشتري داشته باشيم. اين جنبه ذهني را مي‌توان ياد گرفت، همان‌طور که مي‌توان رژيم غذايي سالم يا حفظ تندرستي را ياد گرفت. کافي است کمي تمرين کنيد و برنامه‌اي براي اين کار داشته باشيد.
در ادامه چند روش براي افزايش خوش‌بيني معرفي شده که مي‌توانيد به کار بگيريد.

اين جنبه ذهني را مي‌توان ياد گرفت، همان‌طور که مي‌توان رژيم غذايي سالم يا حفظ تندرستي را ياد گرفت. کافي است کمي تمرين کنيد و برنامه‌اي براي اين کار داشته باشيد.

1. سپاسگزاري- هر روز سپاسگزاري‌هاي خود را يادداشت کنيد
مثل يک خوش‌بين زندگي کنيد و به خاطر تمام هدايا و استعدادهايتان جشن بگيريد و به آنچه از دست داده‌ايد فکر نکنيد. در آغاز يا پايان روز، در يک دفترچه خاطرات يا روي تقويم 3 چيز را که به خاطر آن‌ها سپاسگزار هستيد، يادداشت کنيد، مهم نيست اهميت چيزهايي که يادداشت مي‌کنيد کم باشد يا زياد. سپس به صورت دوره‌اي نگاهي به اين فهرست که هر روز طولاني‌تر مي‌شود، بيندازيد تا ارتباط خود با حس سپاسگزاري را در رابطه با تمام اتفاقات مثبتي که در زندگي‌تان مي‌افتد، حفظ کنيد.

2. مشکلات کوچک را بزرگ نکنيد
کمي حس همدردي داشته باشيد، از رفتار راننده‌هاي ديگر خشمگين نشويد، فروشنده کافي‌شاپ را به دليل تأخير در تحويل سفارشتان سرزنش نکنيد، زماني که نوبت دهم به پرواز شما تعلق دارد، خشمگين نشويد. براي اين که مثل يک فرد خوش‌بين رفتار کنيد، ياد بگيريد صبور باشيد و آزردگي‌هاي کوچک را ناديده بگيريد. تنها در موارد اورژانسي، عصباني و خشمگين شويد، حتي در اين مواقع هم سعي کنيد عصبانيت خود را بيهوده خرج نکنيد.

3. به دنبال چيزهاي مثبت باشيد
حتي زماني که شرايط سخت مي‌شود، يک فرد خوش‌بين به دنبال يک چيز مثبت است. شما هم همين ‌کار را بکنيد. زماني که به دنبال نکات مثبت و درس‌هاي آموزنده از موقعيت‌هاي دشوار هستيد، کمتر عصباني مي‌شويد و ياد مي‌گيريد انعطاف‌پذير باشيد. خم مي‌شويد؛ اما نمي‌شکنيد. بدن طريق چالش‌هاي آينده را در قاب «من مي‌توانم» ذهن مي‌بينيد و به هنگام مواجهه با آن‌ها به جاي ترس و پشيماني، صبور و هوشيار خواهيد بود.

4. باور داشته باشيد که مشکلات را پشت سر خواهيد گذاشت
زماني که با چالشي روبرو مي‌شويد، ديدگاه خوش‌بينانه داشته باشيد. به خود يادآوري کنيد که تاکنون از طوفان‌هاي بسياري عبور کرده‌ايد و به احتمال زياد، از طوفان بعدي نيز به سلامت عبور خواهيد کرد. شايد چالش بعدي اصلاً طوفان نباشد؛ بلکه يک غروب آفتاب شگفت‌انگيز يا يک لحظه فوق‌العاده مهم باشد که زندگي شما را تغيير مي‌دهد. در ته قلب خود بدانيد که پيروز خواهيد شد و در ذهن خود به نتيجه‌اي زيبا بينديشيد، نه به ابرهاي تيره.

5. رسانه خود را عاقلانه انتخاب کنيد
همه انسان‌ها در زندگي خود مشکلاتي دارند؛ اما افراد خوش‌بين به سوي پيشرفت حرکت مي‌کنند. عکس‌هاي زيبا، فيلم‌هاي الهام‌بخش، آهنگ روح‌نواز، ويدئوها و برنامه‌هاي تلويزيوني بامزه از ديدگاهي مثبت حمايت مي‌کنند. در نتيجه ياد مي‌گيريد خوش‌بين باشيد و جريان تصويرهاي منفي در زندگي خود را محدود کنيد. در اين که بخواهيد در جريان اخبار باشيد تا اين که در اخبار وحشتناک و ناراحت‌کننده پر از شايعه غرق شويد، تفاوت بارزي وجود دارد.

6. با افراد همفکر وقت بگذرانيد
با افراد خوش‌بين وقت بگذرانيد و از وقت‌گذراني با افراد بدبين خودداري کنيد. البته لازم نيست رابطه خود را کلاً قطع کنيد؛ اما اگر مي‌خواهيد ديدگاه خود را تغيير دهيد، کمتر با افراد بدبين وقت بگذرانيد.

7. خود را باور کنيد
افراد خوش‌بين با خود صحبت مي‌کنند و به قابليت‌هاي خود اعتماد دارند. اين موضوع باعث مي‌شود به نتايج مثبتي دست يابند. حتي اگر برنامه‌اي درست پيش نرود، ديدگاه خوش‌بين اين افراد به آن‌ها کمک مي‌کند با موانع راحت‌تر مواجه شوند. اين افراد اين موانع را فاجعه نمي‌نامند و تسليم نمي‌شوند. زماني که پروژه‌اي جديد و ترسناک برايتان پيش آمد، آن را يک ماجراجويي، فرصت، راه‌حل و تجارب جديد در نظر بگيريد. در اين صورت مثل يک فرد خوش‌بين رفتار خواهيد کرد.

منبع: آریا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید