سوال بازیگر بین المللی سینمای ایران از تلویزیون | اتاق خبر
کد خبر: 348609
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1395 - 17:37
بازیگر بین‌المللی سینمای ایران با طرح پرسشی درباره علت نپرداختن تلویزیون به برخی بیماری ها، گفت: ایجاد خط قرمزهای بیهوده مهمترین دلیل کم‌کاری سینما و تلویزیون درباره اچ.آی.وی و بیماران آن است.

اتاق خبر - همایون ارشادی درباره علل کمتر توجه کردن سینما و تلویزیون به ساخت آثاری درباره ایدز و بیماران آن به کمپین «هنر+ایدز»، گفت: به نظر می رسد به دلایل مختلف که اصلی ترین آن مصلحت اندیشی و نوعی محافظه کاری تنیده شده با مدیریت فرهنگی باشد، پرداخت دراماتیک به ایدز نه در سینما و نه در تلویزیون وجود ندارد.
این بازیگر با اشاره به تجربه خود از حضور در محصولی نمایشی با محوریت ایدز، خاطرنشان کرد: همیشه به عنوان یک بازیگر وظیفه خود می دانم در کارهایی بازی کنم که به معضلات مهم اجتماعی نظیر بیماری ایدز می‌پردازد و شک نکنید اگر پیشنهاد بازی در نقش یک بیمار ایدزی وجود داشته باشد با کمال میل قبول می کنم.
وی ادامه داد: دو سال قبل به همراه فرخ نعمتی در نمایش «دو مرد در یک اتاق» به کارگردانی مسعود رایگان در ارتباط با بیماری ایدز بازی کردیم. همزمان با اجرای نمایش اغلب رسانه‌های تخصصی حیطه های هنر و سلامت درباره این نمایش و بیماری ایدز مطالبی منتشر کردند و به نظر کار ما توانست حداقل برای برخی ها جنبه آگاهی بخشی داشته باشد.
بازیگر «درخت گلابی»، افزود: وقتی یک نمایش می تواند تا این اندازه در آگاهی بخشی موثر باشد قطعا ساخت فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی به مراتب کارکرد بهتری خواهد داشت.
ارشادی تأکید کرد: دستگاه هایی نظیر وزارتخانه های آموزش و پرورش، بهداشت و فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین صدا و سیما باید در این خصوص با هم هماهنگ باشند و بکوشند با همکاری همدیگر، شرایط آگاهی بخشی به مخاطبان درباره اچ.آی.وی را فراهم کنند اما در تلویزیون عزمی جدی برای ساخت سریال درباره بیماری ایدز وجود ندارد.
بازیگر «30 دقیقه پس از نیمه شب» با تاکید بر این مسئله که تلویزیون علیرغم رسالت خود کمتر به این بیماری پرداخته است، گفت: به نظر می رسد با توجه به مصلحت اندیشی ها و خط قرمزهای بیهوده، مدیران تلویزیون برای طرح این موضوع در قالب سریال، عزم و برنامه ای جدی ندارند.
«هنر+ایدز» که از نوروز 95 آغاز به کار کرده، کمپینی مردم‌ نهاد است که می‌کوشد به نوبه خود زمینه ارتباط بیشتر میان اهالی هنر و مردم در زمینه آگاهی بخشی پیرامون این بیماری را فراهم کند و به بررسی دلایل استفاده نکردن کافی هنرهای نمایشی از سوژه های مرتبط با بیماران اچ.آی.وی بپردازد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید