اقتصاد و كمك به دولت | اتاق خبر
کد خبر: 348610
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1395 - 17:43
علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه اولويت مجلس كمك به دولت براي رفع مشكلات اقتصادي است، گفت: يكي از موضوعاتي كه براي ما خيلي اهميت دارد و بايد هر چه سريع‌تر جهت بهبود آن تلاش كنيم، وضعيت اقتصادي كشور است

اتاق خبر: علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه اولويت مجلس كمك به دولت براي رفع مشكلات اقتصادي است، گفت: يكي از موضوعاتي كه براي ما خيلي اهميت دارد و بايد هر چه سريع‌تر جهت بهبود آن تلاش كنيم، وضعيت اقتصادي كشور است زيرا ما توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي بسياري براي بهبود وضعيت اقتصادي در كشور داريم كه نمونه‌هايي از آنها نفتخيز بودن كشور و نيز رتبه نخست ما در اكتشاف گاز است كه توجه به اين موضوعات مي‌تواند زمينه‌هاي جهش اقتصادي را براي ما فراهم كند.

رييس مجلس در مصاحبه با شبكه الميادين لبنان با تاكيد بر اينكه سرمايه‌گذاري در كشور ما مي‌تواند به رشد اقتصادي كمك كند، گفت: متاسفانه در چند سال اخير به دليل سياست‌هاي غلط توليد داخل لطمه خورده است از اين رو بايد با سرمايه‌گذاري و رونق توليد را پيگيري كنيم.

لاريجاني با اشاره به تاكيد مقام معظم رهبري در خصوص وضعيت اقتصادي كشور و بهبود آن گفت: ما در مجلس قانوني را در اين رابطه و تسهيل سرمايه‌گذاري‌ها مصوب كرديم و مي‌دانيم كه بهترين راه براي رشد كشور توجه به وضعيت اقتصادي آن است.

وي با بيان اينكه شرايط ايران از نظر سياسي در حوزه مسائل داخلي به يك بلوغ رسيده و جريان‌هاي مختلف به منافع ملي كشور و آينده آن مي‌انديشند، ادامه داد: بخش دوم اولويت‌هاي ما مسائل منطقه‌يي است زيرا چالش‌هايي كه در منطقه همچون عراق، سوريه وافغانستان و همچنين جريان‌هاي تروريستي كه وجود دارد بحران‌هاي زيادي را آفريده لذا پارلمان به عنوان مكاني كه خواهان صيانت از مردم است نسبت به تحولات منطقه‌يي حساس بوده و اين موضوع را اولويت‌هاي كاري خود مي‌داند. رييس مجلس همچنين با اشاره به مساله توافق هسته‌يي تاكيد كرد: در مساله توافق هسته‌يي هماهنگي پارلمان وجود داشته اما هنوز بخش‌هايي از اين توافق محقق نشده است بنابراين ما مي‌خواهيم كه اين توافق به‌طور كامل اجرا شود.

وي در مورد همكاري با دولت ادامه داد: تفسيرها متفاوت است من فكر مي‌كنم در شرايط فعلي پارلمان علاقه‌مند است به دولت كمك كند بنابراين در موضوع هسته‌يي ما مصر هستيم كه تعاملات مختلف بخش توافقات محقق شود؛ لذا بيش از اين دسته‌بندي‌هاي داخلي كه گاهي تفسير مي‌شوند نكات مهمي كه منافع ملي كشور است براي ما و تمام جناح‌ها مهم است و ما بر آن تمركز كرده‌ايم.

 

 حرف‌هاي ترامپ روشن نيست

لاريجاني در پاسخ به سوالي در خصوص اظهارات آقاي ترامپ گفت: در مورد آقاي ترامپ هنوز ارزيابي روشني نداريم زيرا حرف‌هاي وي متفاوت بوده و روشن نيست. او ادامه داد: كشورهاي عربي خواهان درگيري با رژيم‌صهيونيستي نيستند و تنها به حرف‌هاي پوچ و صدور بيانيه اكتفا مي‌كنند و به همين دليل رژيم‌صهيونيستي در منطقه گردنكش شده و وقتي انقلاب اسلامي به وقوع پيوست آنها دو سيلي محكم يكي در جنگ 33روزه و ديگري در جنگ 22روزه از ما خوردند. وي با اشاره به تعرض سعودي‌ها به خاك يمن بيان داشت: حرف خلاف زدن حد و حدود دارد ما بارها گفته‌ايم كه از راه سياسي مساله يمن حل مي‌شود يعني بايد توافق شود منتهي آنها دنبال ماجراي ديگري
هستند.

رييس مجلس در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه برخي كشورها مي‌گويند، حضور سردار قاسم سليماني در عراق براي كمك به شيعيان عراق است، گفت: مطالبي كه مي‌گويند دقيق نيست زيرا ايران علاوه بر كمك به حزب‌الله به حماس، گروه‌هاي جهاد اسلامي وهمچنين كردها در مقابل داعش كمك كرده است. مردم عراق به حرف‌هايي كه در خصوص دخالت قاسم سليماني گفته مي‌شود، مي‌خندند زيرا ناپختگي در آنها هويداست.

لاريجاني با بيان اينكه موضع ما وفاق با كشورهاي اسلامي است و رفتارهاي نظامي‌گري را درست نمي‌دانيم، افزود: رفتارهاي كشور سعودي تندرو بوده از اين رو مناسب كشور اسلامي نيست. سعودي‌ها بايد سعه صدر در كارها داشته باشند در غير اين صورت اين موضوع براي سعودي در درازمدت مضر خواهد بود. رييس قوه مقننه حادثه منا را از اشتباهات ديگر سعودي‌ها دانست و اذعان داشت: وضع ناهنجاري در سال گذشته بر حجاج حاكم بود و آنها مي‌خواستند با پنهان كاري امنيت حجاج را زير سوال ببرند اما تا زماني كه احترام و امنيت حجاج حفظ نشود، حج برگزار نخواهد شد. حذف بشاراسد، ديكتاتوري بين‌المللي است

به گزارش خانه ملت، رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين در پرسشي درباره طولاني شدن جنگ درسوريه، علت آن را كمك‌هاي كشورهاي امريكايي، اروپايي و سعودي به تروريست مطرح كرد و در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه حضور بشار اسد با وجود مخالفت‌هاي كشورهاي امريكايي و اروپايي را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ گفت: خود اين موضوع يعني حذف بشاراسد يك نوع ديكتاتوري بين‌المللي است كه كشورهايي برون از كشوري در خصوص حضور يا عدم حضور رييس‌جمهور اظهارنظر كنند از اين رو بايد تمام مسائل مشروعيت داشته باشد. اگر مردم بشاراسد را نخواهند ما هم مشكلي نداريم و موضع ما آن است كه مردم سوريه چه مي‌گويند ما مخالف اين هستيم كه در جايي بنشينيم و بگوييم بشار اسد بماند يا برود.

لاريجاني افزود: بحث بر اين است كه ظرف 18 ماه دولت وحدت اسلامي تشكيل شود و بعد انتخابات شكل بگيرد كه در اين صورت بشار اسد هم مي‌تواند مانند بقيه كانديد شود. وي ادامه داد: تمام تلاش ما اين است كه اختلافات منطقه‌يي با كشورهايي چون تركيه و عربستان را با گفت‌و گو حل‌كنيم حتي لازم باشد، گام‌هايي براي اصلاح بر مي‌داريم. استراتژي جمهوري اسلامي روابط برادرانه با كشورهاي منطقه و دنياست.

منبع: تعادل

نظرات
ADS
ADS
پربازدید