علل اصلي گرفتگي عضلات انگشتان پا | اتاق خبر
کد خبر: 349086
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 00:22
گاهي انگشتان پا خودبه‌خود دور هم پيچ مي‌خورند و درد شديدي ايجاد مي‌کنند. با ما همراه باشيد تا با علل و روش‌هاي تسکين اين مشکل آشنا شويد.

به گزارش اتاق خبر،گاهي اوقات در ميانه شب به دليل گرفتگي عضلات پا که درد شديدي ايجاد کرده‌اند، از خواب بيدار مي‌‌شويد و نمي‌دانيد علت ايجاد اين گرفتگي چيست؟
گرفتگي عضلات معمولاً هشداري است که نشان مي‌دهد بيش‌ازاندازه از عضلات خود کار مي‌کشيد. با اين حال اگر احساس مي‌کنيد گرفتگي عضلات شديدتر مي‌شود و تسکين نمي‌يابد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنيد. گرفتگي مکرر عضلات پا ممکن است نشان‌دهنده يک بيماري نهفته باشد که به سيستم عصبي مرکزي يا گردش خون مربوط مي‌شود.

گرفتگي عضلات معمولاً هشداري است که نشان مي‌دهد بيش‌ازاندازه از عضلات خود کار مي‌کشيد. با اين حال اگر احساس مي‌کنيد گرفتگي عضلات شديدتر مي‌شود و تسکين نمي‌يابد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنيد. گرفتگي مکرر عضلات پا ممکن است نشان‌دهنده يک بيماري نهفته باشد که به سيستم عصبي مرکزي يا گردش خون مربوط مي‌شود.
با اين حال، بيشتر اوقات، گرفتگي عضلات انگشتان پا در اثر يک سري عوامل رايج ايجاد مي‌شود و از طريق روش‌هاي خانگي مي‌توان آن را تسکين داد.

علل گرفتگي عضلات انگشتان پا
گرفتگي عضلات انگشتان پا محرک‌هاي مختلفي دارد؛ اما استفاده بيش‌ازاندازه از اين عضلات، کمبود آب در بدن و کمبود مواد معدني همچون پتاسيم، کلسيم و منيزيم از جمله محرک‌هاي رايج محسوب مي‌شوند. زماني که ورزش مي‌کنيد، عرق مي‌کنيد و بسياري از مواد معدني موردنياز براي ماهيچه‌ها از طريق تعريق دفع مي‌شوند. اين کمبود باعث انقباضات يا گرفتگي‌هاي عضلات مي‌شود. اگر مسير طولاني را دويده‌ايد، بيش‌ازاندازه به خود فشار آورده‌ايد يا بيش‌ازاندازه تمرين کرده‌ايد، گرفتگي عضلات انگشتان پا به شما هشدار مي‌دهد که اين فعاليت را متوقف کنيد؛ زيرا عضلات انگشتان پا قابليت کشش ندارند.
همچنين گرفتگي عضلات انگشتان پا معمولاً ناشي از انجام حرکت‌هاي کششي غيرضروري يا کفش‌هاي تنگي است که باعث محدود شدن جريان خون مي‌شوند.
البته افزايش سن نيز با پاها مهربان نيست. گرفتگي عضلات انگشتان پا معمولاً پس از سن 50 سالگي مشاهده مي‌شود؛ زماني که استخوان‌ها کلسيم از دست داده‌اند و ماهيچه‌ها کشساني و انعطاف‌پذيري لازم را ندارند تا از بدن حمايت کنند. همچنين همزمان با افزايش سن، سيستم عصبي و عروقي بدن به اندازه قبل تنومند نيست. اين امر منجر به بروز گرفتگي عضلات مي‌شود؛ زيرا عصب‌ها وظيفه خود را کامل انجام نمي‌دهند.

روش‌هاي درماني
قبل از هر چيزي بايد بگوييم درمان معجزه‌آسايي براي گرفتگي عضلات وجود ندارد. سازمان غذا و داروي آمريکا ديگر تجويز داروي ضدمالارياي کنين را براي گرفتگي عضلات توصيه نمي‌کند؛ زيرا تأثير و سلامت آن هنوز ثابت نشده است. همچنين تحقيقات نشان مي‌دهند مکمل‌هاي منيزيم هيچ تأثيري ندارند.
 حالا خبر خوب اين است که شما مي‌توانيد از بروز گرفتگي عضلات انگشتان پا جلوگيري کنيد، البته به شرطي که بيماري نهفته‌اي باعث بروز اين شرايط نباشد.

استفاده از کفش مناسب
حائز اهميت است که از کفش مناسبي استفاده کنيد. بهتر است کفشي انتخاب کنيد که مناسب قوس پا است و زياد سفت يا زياد انعطاف‌پذير نيست.

نوشيدن آب کافي
تأمين آب موردنياز بدن براي پيشگيري از بروز گرفتگي عضلات ضروري است.

ورزش هوشمندانه
اگر زياد ورزش مي‌کنيد، بهتر است مدت آن را کم کنيد تا به ماهيچه‌ها فشار نيايد. اگر به اندازه کافي ورزش نمي‌کنيد، بهتر است کمي تحرک داشته باشيد. نشستن باعث مي‌شود ماهيچه‌ها تحليل روند و گردش خون کاهش يابد.

انجام حرکات کششي
انجام حرکات کششي مانند تکان دادن انگشتان پا، کش دادن آن‌ها و خم و راست کردن پا به شما کمک خواهد کرد. همزمان با افزايش سن بهتر است پاهاي خود را به اطراف حرکت دهيم تا تحرک داشته باشند. استفاده از ماساژ پا و آب گرم نيز به تسکين ماهيچه‌ها کمک مي‌کند.

منبع آریا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید