روایتی تکان‌دهنده از کمبود آب تا 10 سال دیگر | اتاق خبر
کد خبر: 349091
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 00:34
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه تقاضای جهانی برای آب تا حدود زیادی تابعی از رشد شهرنشینی است، گفت: طبق یک پیش‌بینی تا سال ۲۰۲۵ حدود دو سوم از جمعیت جهان دچار کمبود نسبی یا شدید آب خواهند بود.

به گزارش اتاق خبر،سید محسن طباطبایی مزدآبادی با اشاره به اینکه آب و منابع آب در هسته مباحث مربوط به توسعه پایدار قرار دارند و دسترسی به آب آشامیدنی مناسب یک از مهمترین اهداف توسعه هزاره است، گفت: از امنیت غذایی گرفته تا موضوع سلامت و تا محیط زیست همه و همه تحت تاثیر آب هستند.

از امنیت غذایی گرفته تا موضوع سلامت و تا محیط زیست همه و همه تحت تاثیر آب هستند.


دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه آب منجر به بهبود در رفاه اجتماعی و رشد همه جانبه و بهبود معیشت میلیاردها نفر در جهان می شود، افزود: آنچه که مسلم است آب زیربنای بسیاری از رئوس توسعه است اما در سطح جهان روندهای نگران کننده ای به چشم می خورد بگونه ای که برخی از صاحبنظران ادعا می کنند، درگیریها، تنشها و جنگ‌های داخلی، منطقه¬ای و بین المللی در آینده ای نه چندان دور بر سر دسترسی به آب خواهد بود؛ بنابراین این امر نیازمند توجه دقیقتری است.

وی با اشاره به اینکه تقاضای جهانی برای آب تا حدود زیادی تابعی از رشد شهرنشینی و سیاست های کلان اقتصادی، جهانی شدن تجارت و تغییر رژیم غذایی جمعیت در کره زمین است، گفت: مطالعات نشان می دهد که تا سال 2050 تقاضای جهانی مصرف آب 55 درصد رشد خواهد داشت و همچنین تا سال 2050 با توجه به روند افزایش جمعیت جهان، بخش کشاورزی نیاز به 60 درصد افزایش تولید در سطح جهان و 100درصد افزایش تولید در کشورهای در حال توسعه دارد و نیز تقاضای بخش صنعت برای منابع آب بین سالهای 2000 تا 2050 ، 40 درصد افزایش خواهد یافت.

طباطبایی با هشدار در باره این رشد فزاینده نیاز به آب گفت: وضعیت منابع آب هم اکنون نگران کننده است چرا که سطح آب زیرزمین 20درصد کاهش یافته و بسیاری از مناطق جهان با بحران بی آبی روبرو هستند به طوریکه طبق یک پیش بینی تا سال 2025 حدود دو سوم از جمعیت جهان دچار کمبود نسبی یا شدید آب خواهند بود.

این کارشناس مسائل شهری با بیان اینکه معضل پیچیده تر و بغرنج تر در این خصوص، پراکندگی و توزیع ناموزون آب در سطح دنیاست، خاطرنشان نمود: اگرچه طی سالهای 1990 تا2010 بیش از 2 میلیارد نفر به آب آشامیدنی مناسب دسترسی پیدا کردند و میزان دسترسی به سیستم فاضلاب و آب مناسب از 43 درصد در سال 1990 به 63 درصد در سال 2010 افزایش یافت اما در برخی مناطق رو به توسعه و توسعه نیافته همچون جنوب آسیا و آفریقای حاشیه صحرا هنوز تنها 30 تا 40درصد مردم به آب مناسب و سیستم فاضلاب دسترسی دارند.

طباطبایی ادامه داد: آمارها حاکی از واقعیت تکان دهنده ای است که 80درصد جمعیت جهان تنها به 20درصد منابع آب آشامیدنی سالم جهان دسترسی دارند و چنانچه بخواهیم پوشش مطلوب آب و فاضلاب در سطح جهان داشته باشیم، تنها در کشورهای در حال توسعه سالانه 103میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش آب و فاضلاب نیاز است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه مدیریت شهری باید تصمیمات ویژه ای برای کاهش مصرف آب در دستور کار قرار دهد، گفت: به ویژه در کلان شهرهای کشور ضروری است تا نگاه علمی و جامعی در خصوص مدیریت مصرف آب صورت پذیرد تا منابع موجود بتواند در آینده نیز تکافوی نیاز شهرنشین‌ها را بکند.

منبع بلاغ

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید