آمادگي براي ماه مبارک رمضان | اتاق خبر
کد خبر: 349458
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 22:57
يکي از مهم‌ترين مسائل اين است که يک هفته تا ده روز پيش از ماه مبارک رمضان مردم شروع به کاهش ميزان مصرف چاي، قهوه و نوشيدني‌هاي کافئين دار بنمايند، زيرا اين مواد براي بدن حالت عادت به کافئين را ايجاد مي‌ نماید.

به گزارش اتاق خبر،توصيه مي‌شود قبل از ماه مبارک ميزان چاي مصرفي را هم به شکل تعداد و هم غلظت کاهش دهيم تا بدن کم‌کم به مصرف کم چاي عادت کند.

 توصيه مي‌شود قبل از ماه مبارک ميزان چاي مصرفي را هم به شکل تعداد و هم غلظت کاهش دهيم تا بدن کم‌کم به مصرف کم چاي عادت کند.

کاهش حجم و مقدار غذا
مسئله ديگر حجم غذا و ميزان ورودي غذاي بدن است. با توجه به اينکه بدن نياز دارد که مواد غذايي به تدريج وارد شود و در ماه مبارک 17 تا 18 ساعت غذا وارد بدن نمي‌شود لازم است که حجم مواد مصرفي را در اين مدت کاهش دهيم تا بدن به اين کاهش تدريجي عادت کند، زيرا کاهش يک‌باره ورود غذا به بدن بخصوص در روزهاي اول ماه رمضان سختي زيادي ايجاد مي‌کند.

 برنامه‌هاي ورزشي‌تان را تنظيم کنيد

لازم است در مدت روزه‌داري حداکثر مايعات بدن حفظ شود، بنابراين کساني که ورزش‌هاي روتين دارند در ايام رمضان صبح‌ها ورزش نکنند، بلکه ورزش‌ها بايد يک ساعت يا نيم ساعت قبل از افطار آغاز شود تا بعد از کم شدن مايعات بدن بتوان آن را جبران کرد. همچنين افراد مي‌توانند در فاصله شام تا سحري که فرصت آب خوردن هست ورزش کنند.

با توجه به اينکه بدن نياز دارد که مواد غذايي به تدريج وارد شود و در ماه مبارک 17 تا 18 ساعت غذا وارد بدن نمي‌شود لازم است که حجم مواد مصرفي را در اين مدت کاهش دهيم تا بدن به اين کاهش تدريجي عادت کند، زيرا کاهش يک‌باره ورود غذا به بدن بخصوص در روزهاي اول ماه رمضان سختي زيادي ايجاد مي‌کند

روزه‌هاي پربرکت ماه شعبان
پيش از ماه مبارک بهتر است براي عادت کردن بدن يک روز در ميان يا همان هفته‌اي دو روز(دوشنبه و پنجشنبه) را که توصيه شده است، روزه بگيريد يا فاصله زماني وعده‌هاي غذايي را بيشتر کرده و از ريزه‌خواري پرهيز کنيد.

 

خريدهايتان را انجام دهيد
از آنجا که نوع و زمان کارها در ايام ماه رمضان با ديگر ماه‌ها تفاوت دارد و از طرفي در بعضي خانه‌ها سالمندان و بچه‌هاي کم سن و سالي هستند که روزه نمي‌گيرند و بايد براي اين افراد صبحانه و ناهار آماده شود و برخي هم بيمار هستند و بايد در اين ماه مراقب تغذيه و سلامت آن‌ها هم بود و در ضمن بعضي شب‌ها سفره پربرکت افطار پذيراي مهمانان است، بهتر آن‌که خريد آن دسته از مواد غذايي که خراب و فاسدشدني نيستند مانند برنج، روغن، قند و شکر، حبوبات و انواع گوشت را پيش از شروع اين ماه در اولويت قرار دهيد و حتي براي آن‌که خانم خانه مجبور به گذران وقت زيادي در آشپزخانه نباشد خوب است از هم‌اکنون برخي از مواد غذايي را به‌صورت نيمه آماده و بهداشتي در منزل تهيه و در يخچال و فريزر نگهداري کنيد.

ساعات نزديک به افطار کار و فعاليت تعطيل!
با توجه به نقش مادران در برگزاري سالم و شايسته آداب ماه رمضان توصيه مي‌شود، در روزهاي اول ماه مبارک که اختلال در خواب يا برهم خوردن تغذيه موجب مي‌شود که از نظر رواني تحريک‌پذير و زودرنج شويم و واکنش سريعي نسبت به کارها از خود نشان دهيم و بخصوص هر چه به ساعات افطار نزديک مي‌شود توجه و تمرکز خود را از دست داده و گرسنگي و تشنگي باعث خستگي و ضعف شود، بهتر است اعمال خانه‌داري و فعاليت‌هاي سنگين را در ساعات اوليه روز انجام داده و ساعات نزديک به افطار را به استراحت بپردازيم. به توصيه متخصصان سنت خانه‌تکاني پيش از ماه مبارک کمک زيادي به کم شدن کارهاي سنگين اين ماه مي‌کند.

يکي از مهم‌ترين مسائل اين است که يک هفته تا ده روز پيش از ماه مبارک رمضان مردم شروع به کاهش ميزان مصرف چاي، قهوه و نوشيدني‌هاي کافئين دار بنمايند، زيرا اين مواد براي بدن حالت عادت به کافئين را ايجاد مي‌نمايد

شوک ناشي از حرارت طبخ غذا
از آنجا که در ساعات آخر روزه‌داري آب بدن به کمترين ميزان مي‌رسد و تشديد بي‌آبي موجب ايجاد سنگ کليه و گرمازدگي مي‌شود و احتمال بروز استرس يا شوک ناشي از حرارت طبخ وجود دارد بهتر است در وعده افطار از غذاهاي حاضري استفاده کنيم و تهيه و پخت غذاي اصلي را به بعد از زمان افطار موکول کنيم.

استفاده از غذاهاي حاضري و سرخ نشده علاوه بر آن‌که بهترين و سبک‌ترين خوردني‌ها براي وعده افطار است، تهيه آن نيز به زمان زيادي نياز ندارد و ايستادن در مقابل اجاق‌گاز را به حداقل مي‌رساند. اگر هم فکر مي‌کنيد خيلي قوي و بنيه دار هستيد و از پخت غذا در ساعات نزديک به افطار لذت مي‌بريد به شما توصيه مي‌کنيم در فاصله ميان افطار تا سحر به‌تدريج و مکرر کمبود آب بدن خويش را با مصرف ميوه و سبزي تازه جبران کنيد.

اين پا و آن پا کنيد!
متخصصان براي طبخ غذاهايي که نياز به ايستادن طولاني دارد بخصوص غذاهاي نذري، ايستادن بيش از 20 دقيقه را مناسب نمي‌دانند و نشستن متناوب روي صندلي‌هاي پايه‌بلند را عامل موثري براي پيشگيري از کمردرد عنوان مي‌کنند.
آن‌ها توصيه مي‌کنند وقتي در حالت ايستاده هستيد به‌طور متناوب هرچند دقيقه يک‌بار هر پا را روي سکوي کوچکي قرار دهيد تا هر بار وزن بدن روي يک پا قرار گيرد و فشار وارده به کمر تقسيم و کمتر شود و ريسک ابتلا به واريس کاهش يابد.

منبع آریا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید