عملیات آفندی فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا | اتاق خبر
کد خبر: 350133
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 10:59
عملیات آفندی فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا، نخستین عملیات رزمندگان اسلام پس از عزل بنی صدر و کلیدی‌ برای‌ باز شدن‌ طلسم‌ محاصره‌ آبادان‌ و آزمایشی‌ برای‌ عملیات‌ بزرگ‌ ثامن‌ الائمه (ع) بود.

عملیات آفندی فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا، نخستین عملیات رزمندگان اسلام پس از عزل بنی صدر و کلیدی‌ برای‌ باز شدن‌ طلسم‌ محاصره‌ آبادان‌ و آزمایشی‌ برای‌ عملیات‌ بزرگ‌ ثامن‌ الائمه (ع) بود. در این عملیات به اندازه سه الی چهار ماه مهمات جهت جنگیدن با مزدوران بعثی به دست آمد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، شرح این عملیات :را در زیر می‌خوانید

در جبهه جنوب پس از انجام عملیات‌های کوبنده رزمندگان سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه شوش تحرک قابل ملاحظه ای وجود نداشت. عمده وقت فرماندهان ارشد ارتش جهت بررسی مناطق عملیاتی و پیدا نمودن راهی برای انجام یک عملیات قابل توجه و تاثیرگذار در صحنه جنگ معطوف شده بود.

در میان محورهای مورد نظر، محور آبادان و خروج از محاصره این شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. با تداوم این محاصره و احتمال سقوط آبادان، دشمن می توانست بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) را نیز مورد تهدید قرار دهد. لذا حساسیت این موضوع سبب بروز نگرانی هایی در سطوح مختلف سیاسی و نظامی کشور شده و در رأس همه باعث شد تا در آبان‌ماه 1359 فرمان تاریخی "حصر آبادان باید شکسته شود" از طرف حضرت امام (ره) صادر گردد. در اجرای این فرمان اقداماتی در این منطقه صورت پذیرفت تا دشمن به غرب کارون رانده شود. هرچند این اقدامات تا حدودی بی نتیجه بود اما توانست سرپل تصرفی توسط رژیم بعث در شرق کارون را محدود نگه داشته و آنها را از ادامه حمله به طرف آبادان و گسترش مواضع پدافندی بازدارد.

قرارگاه عملیاتی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طرح اجرای حملات آفندی را به طور فعال و جدی در دستور کار خود قرار داد. یکی از این حملات به دنبال واگذاری مسئولیت قرارگاه اروند به لشگر 77 پیاده نیروی زمینی ارتش در این منطقه صورت پذیرفت. طرح این عملیات در منطقه دارخوین با تایید قرارگاه عملیاتی نیروی زمینی ارتش و با هماهنگی و هدایت تاکتیکی لشگر 77 پیروز ثامن الائمه (ع) خراسان در روز 21 خردادماه 1360 با موفقیت کامل انجام شد.

این عملیات که همزمان با عزل بنی صدر از ریاست جمهوری و فرماندهی کل قوا صورت پذیرفت؛ به نام عملیات فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا نامیده شد و به حول و قوه الهی رزمندگان اسلام توانستند کلیه اهداف مورد نظر در این عملیات غرورآفرین را محقق ساخته و ضربه مهلکی به دشمن بعثی وارد سازند.

هماهنگی تاکتیکی بین نیروهای سپاه و ارتش بویژه رشادت های گردان 214 سوار زرهی، گردان 107 پیاده و یک گردان توپخانه تحت امر لشگر 77 پیروز ثامن الاائمه (ع) نیروی زمینی ارتش و پشتیبانی عملیاتی و رزمی کامل هوانیروز و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بویژه عکسبرداری های هوایی دقیق جنگنده های این نیروی همیشه سربلند در حصول نتیجه این عملیات حساس نقش کلیدی برعهده داشت.

در این عملیات دشمن حدود 3 کیلومتر عقب نشینی کرد. سه گردان از ارتش بعثی عراق کاملا منهدم گردید. بیش از 200 اسیر و 298 کشته از دشمن به جای ماند. 12 دستگاه تانک به همراه سه نفربر منهدم شد و 15 تانک و نفربر و مقادیر زیادی اسلحه و مهمات به غنیمت نیروهای خودی درآمد.

/انتهای پیام

 94108:کد

نظرات
ADS
ADS
پربازدید