جهان نگران افزایش حملات علیه غیر نظامیان است | اتاق خبر
کد خبر: 350457
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 09:47
خوشرو در شورای امنیت:
سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل با بیان این که حمله به مدارس ، بیمارستان ها و امدادگران در مناطق بحران زده به پدیده ای عادی تبدیل شد، گفت که جامعه بین المللی بشدت نگران حملات روبه افزایش علیه غیر نظامیان است.

اتاق خبر - غلام علی خوشرو روز جمعه به نمایندگی از سوی کشورهای جنبش عدم تعهد در بحث عمومی شورای امنیت تحت عنوان حفاظت از غیر نظامیان در چار چوب عملیات حفظ صلح ملل متحد سخنرانی کرد.
سفیر کشورمان در این جلسه اظهار کرد : جامعه بین المللی عمیقا نگران حمله به غیر نظامیان است که امروزه به ابعاد بی سابقه ای رسیده است.
وی افزود: بر اساس گزارش دبیر کل هم اکنون 42 در صد اقشار کم در آمد در مناطق بحران زده زندگی می کنند و پیش بینی می شود که این رقم تا سال 2030 به 62 در صد برسد.
خوشرو در ادامه گفت ،اقدامات انسان دوستانه و از جمله حفاظت از غیر نظامیان یکی از فعالیت های نظام ملل متحد و غیر نظامیان بشمار می رود اما متاسفانه حمله به مدارس، بیمارستانها و کارکنان امدادی در مناطق بحرانی به پدیده ای عادی تبدیل شده است که در این راستا لازم است همه کشورها به منشور و حقوق بین الملل توجه بیشتری نشان دهند.
نماینده کشورمان گفت : سازمان ملل از سال 1999 حفاظت از غیر نظامیان را بخشی از مجموعه وظایف نیروهای حافظ صلح قرار داده است . جنبش عدم تعهد با توجه به این واقعیت، تاکید می کند که انجام این وظایف باید با احترام به مبانی منشور ملل متحد، بویژه حق حاکمیت، استقلال سیاسی و تمامیت ارضی کشورها صورت گیرد. در همین ارتباط نباید از نیروهای حافظ صلح بعنوان وسیله ای برای دخالت در امور داخلی کشورها و یا ایجاد تغییر در ساختار دولت میزبان استفاده شود.
فعالیت های نیروهای حافظ صلح در درجه نخست، هماهنگی، کمک و حمایت از سیاست های دولت میزبان است . خوشرو در پایان اظهار کرد: جنبش عدم تعهد ضمن تاکید بر اهمیت حفظ جان غیر نظامیان در درگیری های مسلحانه، بویژه از حق مردم فلسطین برای برخورداری از حفاظت حمایت می کند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید