خروج دسته‌جمعي سهامداران سردرگم | اتاق خبر
کد خبر: 350510
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 13:20
سردرگمي بازار طي روزهاي گذشته، سرانجام به افت 1000واحدي شاخص انجاميد. طي روزهاي اخير، بازار سرمايه محل جدال فروشندگان با خريداران بود كه به دليل سردرگمي، خروج از سهام را ترجيح مي‌دادند

اتاق خبر: سردرگمي بازار طي روزهاي گذشته، سرانجام به افت 1000واحدي شاخص انجاميد. طي روزهاي اخير، بازار سرمايه محل جدال فروشندگان با خريداران بود كه به دليل سردرگمي، خروج از سهام را ترجيح مي‌دادند؛ هرچند اين خروج از سهام به معني خروج نقدينگي از بازار سرمايه نبود ولي عاملي شد تا ارزش بازار نسبت به هفته گذشته با رقم 3تريليون و 230هزار ميليارد ريال به رقم 3تريليون و 171هزار ميليارد ريال برسد كه معادل كاهش 1.8درصدي بود.

چهار صنعت اصلي كه تاثير زيادي بر كاهش شاخص كل داشتند، عبارتند از: خودروسازي، بانكي، محصولات فرآورده‌هاي نفتي و فلزي. نمادهاي خودرويي به دليل اما و اگرهايي پيرامون افزايش سرمايه و تمديد معافيت مالياتي افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي، ورود سرمايه‌گذاري خارجي و قرارداد با شركت‌هاي خارجي، بيشترين تاثير را در كاهش شاخص و ارزش بازار سرمايه داشتند.

نمادهاي بانكي نيز به دليل كاهش نرخ سود بانكي و تسهيلات، انتشار خبر ادغام برخي بانك‌ها و همچنين نتيجه ندادن مذاكرات در خصوص مبادلات ارزي و از همه مهم‌تر سخت‌گيري به بانك‌ها براي تقسيم سود عاملي براي عرضه‌هاي سنگين شده است. نمادهاي شركت‌هاي فرآورده‌هاي نفتي نيز به دليل عملكرد نامناسب در صورت‌هاي مالي 12ماهه سال 94 با اقبال سرمايه‌گذاران روبه‌رو بوده و افت شديدي را در روزهاي اخير تجربه كردند.

قيمت فلزات اساسي همانند فولاد و نيكل و روي نيز در بازارهاي جهاني با كاهش اندكي روبه‌رو شدند؛ هرچند قيمت آلومينيوم و مس روند افزايشي داشتند اما بازار به كاهش فولاد واكنش مستقيم نشان داده و تاثير مستقيمي نسبت با قيمت آن دارد.

به باور كارشناسان؛ با توجه به اينكه خبر تازه‌يي در خصوص اجراي برجام و رفع تحريم‌ها شنيده نمي‌شود به‌نظر مي‌رسد ريسك‌هاي سيستماتيك و غيرسيستماتيك دوباره بر بازار سرمايه حاكم شده و اين موضوع جذب سرمايه‌هاي جديد و رونق بورس را تحت تاثير خود قرار داده است. همچنين تاثيرپذيري اقتصاد از رفع تحريم‌ها و اجراي برجام موضوعي زمانبر است و تا زماني كه شركت‌هاي فعال در بازار سرمايه به سودآوري نرسند، نمي‌توان انتظار رشد و رونق پايدار در اقتصاد و بازار سهام را داشت.

  كاهش تيپكس

روز گذشته با ثبت افت ۱۰۲۶واحدي در معاملات بازار سرمايه، شاخص بورس به كانال ۷۴هزار واحد سقوط كرد. در پايان اين معاملات، با دادوستد تعداد 1026ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 196ميليارد تومان در 96هزار نوبت، شاخص بورس 1026واحد افت كرد و به ارتفاع 74هزار و 850واحد عقب‌نشيني كرد.

بيشترين تاثير منفي بر حركت روز گذشته دماسنج بازار سهام نيز به نام نمادهاي معاملاتي پارسان، فولاد و فارس شد و در مقابل نمادهاي معاملاتي درازك، فاراك و وبشهر با رشد خود مانع ريزش بيشتر شاخص شدند. شاخص‌هاي اصلي بازار سرمايه هم ديروز منفي بودند؛ به‌طوري كه شاخص قيمت (وزني ــ ارزشي) 373واحد، كل (هموزن) 157واحد، قيمت (هموزن) 128واحد، آزادشناور 1364واحد و شاخص بازار اول 909واحد و بازار دوم 1105واحد افت كردند.

بر اساس اين گزارش؛ در بازارهاي فرابورس ايران هم با جابه‌جايي 361ميليون ورقه به ارزش 142ميليارد تومان در 38هزار نوبت، آيفكس 11.5واحد افت كرد و به ارتفاع 796واحد رسيد.

محمد قمصري در اين خصوص معتقد است كه در شرايط كنوني معاملات بازار سرمايه و حركت شاخص بورس بر اساس واقعيت‌هاي اقتصادي كشور است و با كاهش هيجان‌هاي ناشي از انتشار خبر رسيدن به توافق هسته‌يي و نيز اجرايي شدن برجام، در حال حاضر سرعت رشد شاخص و قيمت‌ها در بورس كاهش يافته است و در شرايط كنوني معامله‌گران بازار دنبال خبر تازه به عنوان بهانه‌يي براي بازگشت دوباره نقدينگي به معاملات هستند.

بنا به نظر اين كارشناس بازار سرمايه عدم تاثيرپذيري اقتصاد و بازار سرمايه از امضاي تفاهمنامه و قرارداد ميان شركت‌هاي داخلي و خارجي در ماه‌هاي گذشته بدان علت است كه تا ريسك‌هاي اقتصاد كشور از بين نرود، نبايد انتظار رونق بورس و تحول اقتصادي در كشور بود و با امضاي چند تفاهمنامه اقتصادي اتفاقي در حوزه اقتصاد رخ نخواهد داد. بنابه گفته قمصري از ابتداي امسال تاكنون قيمت سهم‌هاي شركت‌ها در بيشتر گروه‌هاي بورسي اصلاح و به قيمت واقعي خود رسيده است و ريزش بيشتر قيمت و شاخص نشان از حاكم بودن هيجان به‌جاي تحليل در بورس دارد. نوسان آيفكس

در معاملات 22 خرداد‌ماه بالغ بر 361 ميليون ورقه بهادار در 38 هزار نوبت دادوستد شد و ارزش آن به يك هزار و 424 ميليارد و 260 ميليون ريال رسيد. در همين حال شاخص كل فرابورس با افت 11.5 واحدي نسبت به روز قبل از آن، رقم 796.77 واحد را نمايش داد؛ نماد پالايش نفت تهران، هلدينگ خاورميانه و ذوب‌آهن اصفهان بيشترين تاثير منفي را بر وضعيت شاخص گذاشتند.

بيشترين حجم معاملات در روز گذشته متعلق به نماد كاغذ پارس با 22ميليون و 370هزار سهم بود و بيشترين ارزش معاملات نيز در نماد حمل و نقل ريلي پارسيان به ارزش 137ميليارد ريال رقم خورد. در بازار اول، 39ميليون و 150هزار اوراق بهادار به ارزش 102ميليارد ريال داد و ستد شد كه طي آن بالاترين حجم معاملات به نام سرمايه‌گذاري الوند ثبت شد. همين طور، 93ميليون و 490 هزار اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش 364ميليارد و 650 ميليون ريال دست به دست شد و بيشترين حجم معاملات اين بازار مربوط به كاغذ پارس بود.

ديروز اسناد خزانه اسلامي در نماد «اخزا 2» با معاملاتي به ارزش 173ميليارد ريال در صدر بالاترين حجم و ارزش معاملات اوراق با درآمد ثابت قرار گرفت. همچنين در نمادهاي اسناد خزانه اسلامي در مجموع، 246ميليارد و 790ميليون ريال مبادله انجام شد. در ميان ETFها، صندوق سرمايه‌گذاري اعتماد آفرين پارسيان، بيشترين حجم و ارزش معاملات را ثبت كرد و حجم معاملات اين صندوق ديروز به 2 ميليون و 820 هزار ورقه بهادار رسيد. صندوق آرمان آتي كوثر و صندوق سرمايه‌گذاري الماس به ترتيب در رده‌هاي بعدي قرار گرفتند.

طبق اين گزارش، نماد شركت‌هاي تابان هور، نيرو سرمايه و دارو‌سازي سبحان انكولوژي بيشترين افزايش قيمت و نماد شركت‌هاي قاسم ايران، مجتمع معادن مس تكنار و پالايش نفت شيراز بالاترين كاهش قيمت را تجربه كردند. همچنين‏ اوراق حق تقدم تسهيلات مسكن در روز يك‌شنبه در اغلب نمادها با كاهش قيمت مواجه و در بازه 840 تا 860 هزار ريال معامله شد و بيشترين افزايش قيمت مربوط به نماد اسفندماه 94 بود. همچنين در روز گذشته نماد معاملاتي شركت افرانت و داروسازي كاسپين تامين پس از برگزاري مجامع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي هر سهم بازگشايي شدند.  عرضه‌هاي تالار نقره‌اي

روز گذشته، تالار محصولات كشاورزي بورس كالاي ايران، شاهد عرضه 7هزار و 642 تن جو دامي، شكر سفيد و گندم دوروم بود. يك هزار و 500 تن گندم دوروم استان‌هاي كرمانشاه، خوزستان، فارس، كرمان، لرستان و كهگيلويه و بويراحمد، 96 تن شكر سفيد بسته‌بندي كارخانه قند و شكر دعبل، 400 تن شكر سفيد كارخانه‌هاي قند اميركبير، دعبل، كشت و صنعت فارابي و كشت و صنعت دهخدا و 100 تن جو دامي روسيه در اين تالار عرضه شد. همچنين 5 هزار و 546 تن جو دامي استان‌هاي بوشهر، خوزستان، خراسان رضوي، خراسان جنوبي و گلستان در قالب طرح قيمت تضميني در تالار محصولات كشاورزي حضور يافت.

بر اساس اين گزارش، 53 هزار و 185 تن انواع سبد ميلگرد، سبد ميلگرد و تيرآهن و سبد ميلگرد، تيرآهن، نبشي و ناوداني شركت ذوب آهن اصفهان در تالار محصولات صنعتي و معدني عرضه شد. اين گزارش حاكي است، 16هزار و 400تن عايق رطوبتي، قير و لوب كات در تالار صادراتي بورس كالا عرضه شد. همچنين، 50 هزار و 488 تن انواع قير، گوگرد، لوب كات، وكيوم باتوم و موادپليمري، سلاپس واكس و آمونياك در تالار فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي روي تابلوي عرضه رفت.

منبع: تعادل 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید