صدور اولین محموله سیب زمینی ازطریق مرز ریلی اینچه برون | اتاق خبر
کد خبر: 350674
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 01:51
مدیرکل راه آهن شمال شرق 2 (گلستان) گفت: نخستین محموله سیب زمینی از طریق خط ریلی اینچه برون به وزن 45 تن به مقصد کشور قزاقستان صادر شد.

اتاق خبر:از راه آهن شمال شرق 2 (گلستان)، محمدرضا قربانی افزود: طبق رایزنی و توافق انجام شده بین ایران، ترکمنستان و قزاقستان، بخشی از سیب زمینی تولیدی گلستان به مقصد این کشورها از طریق خط ریلی و از مرز اینچه برون واقع در شرق استان صادر می شود.
خط آهن ایران - ترکمنستان - قزاقستان پاییز سال 93 با حضور رئیسان جمهوری سه کشور در مرز اینچه برون در شرق گلستان به بهره برداری رسید.
مدیرکل راه آهن شمال شرق 2 اضافه کرد: خط آهن گرگان - اینچه‎برون (بخشی از مسیر ریلی ایران- ترکمنستان - قزاقستان)همواره آماده حمل و نقل، انتقال بار و ترانزیت کالا به حوزه کشور‎های شمالی و اوراسیا است که طبق بررسی کارشناسان مرتبط، می توان افزون بر 40 درصد سیب زمینی تولیدی گلستان را به بازارهای هدف از این طریق صادر کرد.
به گفته وی استفاده از خطوط ریلی برای حمل و نقل، انتقال بار و ترانزیت کالا و محصولات کشاورزی و باغی به کشورهای شمالی ایران در کاهش هزینه ها و افزایش میزان صادرات تاثیر بسیاری دارد.
وی ادامه داد: هم اینک آماده بودن زیرساخت های لازم به منظور صادرات، شرکت های تجاری و بازرگانان را بر آن داشته تا با توجه به موقعیت ترانزیتی مناسب، کوتاهی مسیر و ارزان بودن هزینه حمل و تلاش برای روان سازی عبور ناوگان های حامل کالای ترانزیتی و صادراتی، به صدور کالا و محصولات کشاورزی از طریق خطوط ریلی تمایل زیادی داشته باشند.
هفته گذشته رئیس انجمن سیب زمینی کاران گلستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از فراهم بودن زمینه صادرات نخستین محموله سیب زمینی تولیدی استان از طریق خط آهن بین المللی ایران - ترکمنستان - قزاقستان با ورود چهار واگن یخچال دار به پایانه ریلی اینچه برون در شرق استان خبر داده بود.
هم اینک روزانه هفت تا هشت دستگاه کامیون نیز به مقصد ترکمنستان و چهار تا پنج کامیون به مقصد قزاقستان در مجموع به وزن 250 تن محصول سیب زمینی تولیدی استان را حمل می کنند که هزینه آن بالاتر از انتقال از طریق ریلی است.
به گفته مختار مهاجر رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان در سال زراعی جاری پیش بینی شده از سطح چهار هزار و 200 هکتار زیر کشت سیب زمینی در استان، 110 هزار تن محصول برداشت شود که حدود 45 هزار تن مازاد بر نیاز بوده و قابل صادرات است.
برداشت سیب زمینی گلستان هم اینک مرحله پایانی را طی می کند.
طبق مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 95 قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی پاییزه سه هزار و 960 ریال، سیب زمینی بهاره سه هزار و 888 ریال و سیب زمینی طرح استمرار 4 هزار و 664 تعیین شده است.
استان گلستان با یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت و 650 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی و عرضه سالانه افزون بر چهار میلیون تن انواع محصول های کشاورزی و باغی از قطب های مهم تولید کشور است.
گلستان از شمال با کشور ترکمنستان، از شمال غرب با دریای خزر، از غرب با مازندران، از شرق با خراسان شمالی و از جنوب با استان سمنان همسایه است.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید