مهمترین تحولات آمریکای لاتین در هفته ای که گذشت | اتاق خبر
کد خبر: 350909
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 19:10
کشورهای آمریکای لاتین شاهد تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مهمی از جمله انتخاب ریاست جمهوری پرو، اجازه فرایند معتبر کردن امضاهای درخواستی برگزاری همه پرسی برای عزل نیکلاس مادورو و درخواست دستگیری رئیس مجلس سنای برزیل در هفته گذشته میلادی بودند که مهمترین

اتاق خبر - **پرو
- دفتر ملی فرآیندهای انتخاباتی روز جمعه اعلام کرد،«پدرو پابلو کوزینسکی» نامزد انتخاباتی از حزب «پرویی ها برای تغییر» در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که در روز یکشنبه پنجم ژوئن (16 خرداد) برگزار شد به پیروزی دست یافت.
«ماریانو کوچو» رئیس دفتر ملی فرآیندهای انتخاباتی با اعلام پایان شمارش آرای انتخابات تصریح کرد؛ کوزینسکی در این دور از انتخابات 50.12 درصد و رقیبش «کیکو فوجی موری» نامزد حزب نیروی مردمی 49.88 درصد آرا را به خود اختصاص داده اند.
دفتر ملی فرآیندهای انتخاباتی همچنین اعلام کرد؛ در دومین دور انتخابات، 83 درصد واجدان شرایط رأی دادن شرکت داشتند.
این در حالی است که رأی دادن در پرو اجباری است و 23 میلیون واجد شرایط برای این دوره انتخابات به پای صندوق ها فراخوان شده بودند.
مردم پرو در حالی روز یکشنبه گذشته در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق های رأی رفتند که پیش بینی ها حکایت از آن داشت که کیکو فوجی موری با توجه به این که در دور نخست، بیشترین رأی را کسب کرده بود، می تواند همانند پدرش آلبرتو فوجی موری به جایگاه ریاست جمهوری دست یابد.
فوجی موری در دور نخست انتخابات سراسری پرو که روز 10 آوریل(22 فروردین گذشته) برگزار شد، با کسب 39.85 درصد آرا و کوزینسکی نیز با کسب 20.99 درصد آرای مأخوذه به دور دوم راه یافتند.
ورونیکا مندوزا سومین کاندیدای ریاست جمهوری پرو نیز با کسب 18.80 درصد آرای مأخوذه در دور نخست انتخابات شکست خورد.
- «کیکو فوجی موری» به شکست خود در مقابل «پدرو کوزینسکی» در انتخابات ریاست جمهوری پرو اذعان کرد.
فوجی موری روز جمعه ضمن اذعان به شکست خود در مقابل کوزینسکی، گفت که حزبش در طول ریاست جمهوری کوزینسکی، مخالفی هوشیار خواهد بود.
فوجی موری افزود: کوزینسکی با حمایت طرفداران نفرت و انزجار در دور دوم انتخابات پیروز شد و نتایج رسمی انتخابات، ضد و نقیض است.
- دادستانی پرو خواستار ممنوع الخروج شدن «نادین هردیا» بانوی اول فعلی کشور به دلیل دست داشتن وی در پرونده پولشویی شد.
دادستان ویژه جرائم پولشویی در این زمینه به عنوان اقدام احتیاطی، خواستار آن شده است هردیا و دو متهم دیگر که برادرش «ایان» و دوست وی «روسیو کالدرون» هستند، نتوانند کشور را ترک کنند.
تحقیقات علیه هردیا، بخشی از پرونده در مورد تامین مالی مبارزات انتخاباتی سالهای 2006 و 2011 حزب حاکم دولت ملی گرای پرو را تشکیل می دهد. در این مورد، دادستانی معتقد است مبلغی معادل 1.3 میلیون یورو وجود دارد که درباره آن توجیه نشده اند.
- منابع دولتی پرو روز جمعه اعلام کردند در جریان درگیری روز چهارشنبه میان نیروهای امنیتی و کشاورزان منطقه «آند» در شمال این کشور که دست کم 35 زخمی بر جا گذاشت، دو پلیس هنوز مفقود هستند.
پلیس پرو در بیانیه ای افزود، این درگیری در شهر «کروویلکا» از توابع استان «سانتیاگو ده چوکو» واقع در 600 کیلومتری شمال لیما پایتخت پرو صورت گرفت.
در این بیانیه آمده است، درگیری هنگامی آغاز شد که نیروهای پلیس تلاش می کردند از ساخت جاده ای حفاظت کنند که اهالی یک روستا با اجرای این طرح مخالف هستند.
کشاورزان معتقدند اجرای این طرح به نفع معدن نزدیک آنهاست اما کشتزارهای آنها را با خطر مواجه می کند.
به گفته منابع پلیس، در این درگیری که حدود دو هزار کشاورز به نیروهای پلیس حمله کردند، دو پلیس مفقود و 18 پلیس دیگر نیز زخمی شدند.
در همین حال، منابع بیمارستان «اوتوزکو» در نزدیکی این درگیری به خبرگزاری افه گفتند، در جریان درگیری بیش از پنج پلیس زخمی و 17 غیر نظامی که اکثر آنها به دلیل اصابت گلوله زخمی شده بودند، به این مرکز درمانی انتقال یافتند.
از سوی دیگر، رسانه های محلی خاطرنشان کردند که پلیس به دلیل امتناع کشاورزان از ترک محل درگیری (جاده اشغال شده) به سوی آنها گاز اشک آور پرتاب کرد.

**مکزیک
- حزب حاکم 'انقلابی - نهادی' (PRI) بزرگترین شکست خود را یکشنبه 5 ژوئن (16خرداد) در جریان انتخابات فرمانداران برای 12 ایالت تجربه کرد.
در این ارتباط حزب اقدام ملی (PAN) موفق شد با پیروزی در هفت ایالت از مجموع 12 ایالت، بزرگترین پیروزی را در انتخابات کسب کند و این نخستین باری است که حزب اپوزیسیون، بیشتر از حزب دولت رأی می آورد.
حزب انقلابی- نهادی رییس جمهوری «انریکه پنیا نیئتو»، هفت ایالت از 12 ایالت از جمله چهار ایالتی که از 86 سال پیش به طور مداوم در آنها پیروز می شد را از دست داد.
حزب حاکم دولت، ایالت های دورانگو (مرکز)، کینتانا رو (جنوب شرقی)، افزون بر دو ایالت بزرگ و مهم وراکروز و تامائولیپاس واقع در شرق را از دست داد. این دو ایالت بزرگ، از یک دهه قبل از حضور گروه های جرایم سازمان یافته که بر سر کنترل سرزمین و راه های حمل و نقل مواد مخدر در جنگ و رقابت هستند، رنج می برد.
دیگر منطقه ای که حزب حاکم دولت در آن مغلوب شد، چی واوا در شمال کشور است که از سال 1998(18 سال پیش) در دست این حزب بود.
این حزب، همچنین موفق نشد ایالت آگواس کالینتس در مرکز مکزیک را به دست بگیرد و این بار مردم این ایالت تصمیم گرفتند که دیگر نمی خواهند از سوی حزب دولت اداره شوند.
شکست حزب انقلابی- نهادی، بزرگترین شکست در یک مرحله انتخاباتی برای فرمانداری هاست زیرا حزب پنیا نیئتو قبلاً هیچگاه این تعداد ایالت را از دست نداده نبود.
نزدیک به 37 میلیون مکزیکی از مجموع 119میلیون و 530 هزار نفر در 12 ایالت از 32 ایالت این کشور به پای صندوق های رأی فرا خوانده شده بودند.
برای حزب حاکم دولت، این انتخابات بسیار مهم بود زیرا این حزب در 9 ایالت از این 12 ایالت حکومت می کرد.
- در جریان حمله و تیراندازی در جامعه 'ال میرادور' شهر 'کوکسکاتلان' (Coxcatlán)، از توابع ایالت 'پوئبلا' واقع در مرکز مکزیک 11 عضو یک خانواده از جمله دو کودک کشته شدند.
دادستانی پوئبلا پس از وقوع حادثه در بیانیه ای اعلام کرد که این حمله از سوی تعدادی افرادی مسلح و نقابزده صورت گرفت اما علل این حادثه هنوز مشخص نیست.
دادستانی همچنین اشاره کرد که در بین قربانیان، پنج زن، چهار مرد و دو کودک دیده می شود و دو کودک دیگر که چهار و پنج ساله نیز زخمی شدند که در بیمارستان تحت درمان قرار دارند؛ افزون بر اینکه دادستانی، شاهدان عینی این حادثه را تحت حفاظت خود قرار داده است.
از سوی دیگر، شهردار کوکسکاتلان نیز گفت که دلیل این حملات مشخص نیست اما به نقل از برخی افراد تصریح کرد که دلیل آن می تواند فرقه گرایی باشد.

** ونزوئلا
- رئیس جمهوری ونزوئلا از سران کشورهای آمریکای لاتین خواست تا تسلیم فشارهای ظالمانه آمریکا برای منزوی کردن دولتش نشوند.
«نیکلاس مادورو» روز شنبه خطاب به سران کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب که در هاوانا گردهم آمدند، گفت: از دولت های این قاره می خواهم همچنان به همبستگی، همکاری و تفاهم ادامه دهند و تسلیم فشارهای ظالمانه برای در انزوا قرار دادن ونزوئلا نشوند.
وی افزود: ونزوئلا تسلیم نخواهد شد و به زانو در نخواهد آمد؛ ما با همان نیرویی که علیه کودتاها و انواع دخالتها در طول 17 سال گذشته جنگیدیم، خواهیم جنگید.
«رائول کاسترو» رییس جمهوری کوبا نیز در افتتاحیه این نشست، حمایت بی قید و شرط خود را از مادورو اعلام و حملات امپریالیست به دولت های مترقی در آمریکای لاتین را محکوم کرد.
- مطبوعات روز سه شنبه ونزوئلا خبر دادند؛ جسد یک دیپلمات ایتالیایی در محل اقامتش در کاراکاس پیدا شد.
روزنامه «ال اونیورسال» چاپ کاراکاس با اشاره به اینکه این دیپلمات ممکن است به قتل رسیده باشد، نوشت که جسد «مائورو مونچیاتی» شصت ساله را خدمتکاران وقتی وارد خانه شدند یافتند.
گزارش های اولیه حکایت از آن دارند که خدمتکاران هنگام ورود به منزل، جسد وی را بر روی زمین و غرق در خون یافتند.
به نوشته روزنامه ایتالیایی «ووچه»، پلیس در ارتباط با امکان اینکه این حادثه یک قتل باشد، تحقیق می کند؛ هرچند که فرضیه خودکشی را نیز رد نمی کند.
- پنج مقر شورای ملی انتخاباتی ونزوئلا روز سه شنبه در میان اعتراضات فراخوان شده از سوی مخالفان برای تضمین برگزاری یک همه پرسی علیه «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری کشور به دلیل تهدید بمب گذاری تخلیه شد.
مقرهای شورای ملی انتخاباتی در استانهای تاچیرا، یاراکوی، آراگوا، مریدا و دلتا آماکورو به دلیل احتمال وجود مواد منفجره، تخلیه شدند.
در همین ارتباط، مسئولان مقر شورا در مریدا، یک تابلو را که بر روی آن نوشته شده بود 'به دلیل تهدید خشونت از سوی گروه های خشن، این تأسیسات تعطیل است' بر سر در ساختمان نصب کردند.
حزب ائتلاف مخالف دولت «میز وحدت دموکراتیک» برای روز سه شنبه فراخوان یک تظاهرات جدید در کاراکاس به سوی شورای ملی انتخاباتی به منظور درخواست از این شورا به برگزاری همه پرسی درزمان مقرر، داده بود.
تظاهرات روز سه شنبه پس از آنکه پلیس مانع شد که تظاهرکنندگان به سوی مقر شورای ملی انتخاباتی پیشروی کنند، منجر به درگیری بین پلیس و مخالفان دولت شد.
مأموران یک کمربند امنیتی تشکیل دادند که تظاهرکنندگان تلاش بر دور زدن آن را داشتند. این باعث شد که مأموران به پرتاب گاز اشک آور بپردازند و تظاهرکنندگان نیز با پرتاب سنگ و دیگر اشیا به پلیس پاسخ دادند.
- مخالفان «نیکلاس مادورو» اعلام کردند، مسوولان انتخابات کشور یک میلیون و 300 هزار امضای جمع آوری شده را برای معتبر دانستن طومار برگزاری همه پرسی برای برکناری رئیس جمهوری پذیرفتند و به این ترتیب، گام نخست برای این کار برداشته شد.
مخالفان مادورو روز سه شنبه گفتند؛ با پذیرش این امضاها از سوی مسوولان برگزاری انتخابات، گام بعدی که همان تأیید هویت 200 هزار امضا کننده با اسکن کردن اثر انگشت هاست، شروع می شود.
- شورای ملی انتخاباتی ونزوئلا روز جمعه اجازه فرایند معتبر کردن امضاهای درخواستی برگزاری همه پرسی برای عزل «نیکلاس مادورو» را داد.
شورا همچنین تأیید کرد که مرحله جدید بین روزهای 20 و 24 ژوئن (31 خرداد و 4 تیر ) توسعه خواهد یافت.
حزب ائتلاف مخالف دولت «میز وحدت دموکراتیک» روز 2 مه (13 اردیبهشت ) 1.8 میلیون امضا را به شورای ملی انتخاباتی ارائه داد؛ رقمی که بسیار بیشتر از 200 هزار امضای درخواستی شورا برای آغاز روند بود.
پس از بررسی این امضاها، نهاد انتخاباتی 1.3 میلیون امضا را به رسمیت شناخت که اکنون باید مورد اعتبار قرار گیرند.
«لوییس امیلیو روندون» رئیس شورای انتخاباتی در این راستا به خبرنگاران گفت که بین روزهای 20 و 24 ژوئن، فرایند معتبر کردن امضاهاست؛ به صورتی که از روز 13 تا 19 ژوئن مرحله 'پشیمانی' برای کسانی است که در دور نخست امضا کردند و نمی خواهند در دور دوم شرکت کنند.
مخالفان از چند هفته پیش همه تلاش های خود را برای فراخوانی دوباره شهروندان چه در اینترنت و چه در تظاهرات خیابانی به راه انداخته اند.
- «نیکلاس مادورو» گفته است همه پرسی مورد درخواست مخالفان در تلاش برای خلع وی از قدرت امسال برگزار نخواهد شد.
مادورو گفت: سازماندهی برای برگزاری این همه پرسی به وقت نیاز دارد و در طول سال جاری امکان پدیر نیست.
شورای انتخابات ملی ونزوئلا روز جمعه بیش از 600 هزار امضای جمع شده در طوماری به طرفداری از همه پرسی را بی اعتبار توصیف کرد.
جناح مخالف می گوید؛ مقامات انتخاباتی در کنار دولت قرار گرفته و سعی دارند فرآیند انتخاباتی را از مسیر خود منحرف سازند.
رهبران مخالفان می گویند؛ امضای خود آنها در طومار نیز نیز غیر قابل اعتبار اعلام شده است.

** برزیل
– رسانه های برزیل روز سه شنبه نوشتند که دادستان کل برزیل از دیوان عالی این کشور درخواست مجوز برای بازداشت رئیس سنا و رهبر حزب حاکم این کشور (پی ام دی بی) به اتهام جلوگیری از تحقیقات پلیس در باره فساد مالی را کرده است.
اکنون قاضی تئوری زاواسکی رئیس دیوان عالی برزیل باید در باره پذیرش این در خواست، تصمیم بگیرد.
«رودریگو جانوت» دادستان کل همچنین درخواست مجوز برای بازداشت «ادواردو کانیا» رئیس برکنار شده مجلس نمایندگان و خوزه سارنی رئیس جمهوری پیشین این کشور را که تا سال 2014 سناتور بوده، به اتهام تلاش برای جلوگیری از تحقیقات دوساله درباره پرداخت رشوه های سیاسی در شرکت دولتی نفت 'پتروبراس' کرده است.
«رنان کالهیروس» رئیس سنا، سناتور «رومرو جوکا» رهبر موقت حزب حاکم (پی ام دی بی)، سرانی رئیس جمهوری پیشین و کانیا که از قدرتمندترین و بانفوذترین سران سیاسی برزیل به شمار می روند، هر گونه تلاش برای جلوگیری از تحقیقات را تکذیب کرده اند.
دادستان کل همچنین درخواست کرده است که کالهیروس از ریاست سنا برکنار شود که در صورت پذیرش این درخواست و تعلیق وی، سناتور «خورخه ویانا» هم پیمان روسف، در میانه محاکمه و استیضاح وی در سنا، رئیس موقت این نهاد قانونگذاری خواهد شد.
پیش بینی می شود که این محاکمه در اواسط اوت همزمان با میزبانی برزیل برای بازی های المپیک ریودوژانیرو، پایان یابد.
– نظرسنجی اخیر در برزیل نشان داد که بیشتر مردم این کشور خواستار برگزاری انتخابات تازه هستند و استیضاح و محاکمه «دیلما روسف» رئیس جمهوری برکنار شده را تصمیم درستی می دانند.
بر اساس این نظرسنجی که نتایج آن روز چهارشنبه منتشر شد، دولت «میشل تمر» رئیس جمهوری موقت برزیل در میان مردم از محبوبیت پائینی برخوردار است و بیشتر مردم خواستار برگزاری انتخابات تازه در سال جاری میلادی (2016) هستند.
نظرسنجی سی ان تی /ام دی ای نشان می دهد که تقریبا یک ماه پس از تعلیق دیلما روسف، 28 درصد مردم به دولت تمر، امتیاز منفی و 11.3 درصد امتیاز مثبت می دهند و 30.2 درصد پرسش شوندگان آن را معمولی می دانند.
بر اساس این نظرسنجی، 62.4 درصد مردم برزیل براین باورند که استیضاح روسف که ماه گذشته (مه) به علت نقض قوانین بودجه و محاکمه وی در سنا، تصمیم درستی بوده است.
همچنین 50.3 درصد پرسش شوندگان خواستار برگزاری انتخابات تازه در سال جاری برای حل بحران سیاسی این کشور هستند.
- 15 دانش آموز در برزیل چهارشنبه شب به وقت محلی پس از واژگونی اتوبوس حامل 46 نفر مسافر در ایالت سائوپائولو کشته شدند.
نیروهای آتش نشانی سائوپائولو اعلام کردند که این سانحه در جاده ای که دو شهر «موگی داس کروزس» و «برتیوگا » را به هم مرتبط می سازد، اتفاق افتاد.
به گفته نیروهای آتش نشانی، افزون بر این 15 قربانی، همچنین 31 نفر دیگر که اکثر آنها دانش آموز هستند جراحات با درجات مختلف دارند.
این تصادف در 120 کیلومتری شهر سائوپائولو، هنگامی رخ داد که راننده اتوبوس- که به گفته برخی رسانه ها یکی از قربانیان این سانحه است- کنترل اتوبوس را از دست داد و با یک صخره برخورد کرد.
به گفته نیروهای امدادی، برخورد مذکور باعث شد که اتوبوس واژگون شود و به داخل یک دره سقوط کند.
این دانش آموزان متعلق به سه مرکز آموزشی شهر موگی داس کروزس بودند و از شهر ساحلی سائوسباستیائو در شبی سرد و مه آلود به شهر خود باز می گشتند.
- «دیلما روسف» برای ادای شهات در یک پرونده فساد مالی بزرگ به دادگاه فراخوانده شد.
وی که به طور موقت به سبب استیضاح از کار برکنار شده، برای ادای شهادت دفاعی برای پرونده رسوایی مالی 'پتروبراس' به دادگاه احضار شد.
روسف باید برای پرونده 'مارسلو اودبرشت' مدیر یک شرکت پیمانکاری ساختمانی خانوادگی که پیش از این به سبب رسوایی مالی در شرکت نفت دولتی این کشور به 20 سال زندان محکوم شده است، بصورت بازجویی کتبی و یا شفاهی شهادت دهد و از خود دفاع کند.
اولبرشت پیش از این گفته بود که رییس جمهوری (روسوف) در سال 2014 برای یک معامله ساختمانی- عمرانی 12 میلیون دلاری، از وی 5/3 میلیون دلار طلب کرده بود تا برای دور دوم مبارزات انتخاباتی اش به حساب میشل تمر، معاون اول او واریز شود.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید