'ماهاتیر' در پی شکست نخست وزیر مالزی در انتخابات پیش رو | اتاق خبر
کد خبر: 350930
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 20:34
'ماهاتیر محمد' نخست وزیر اسبق و رهبر کهنه کار مالزی برای سوق دادن رای دهنگان بر ضد 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر فعلی در انتخابات میان دوره ای هفته آینده، کارزاری علیه حزب سابق خود به راه انداخته است.

اتاق خبر - بعد از مرگ دو نماینده مجلس از ائتلاف حاکم 'باریسان ناسیونال' در حادثه سقوط یک بالگرد در ایالت 'ساراواک'، انتخابات میاندوره ای مجلس مالزی در دو حوزه 'کوالا کنگسر' و 'سونگای بسی' 29 خرداد برگزار می شود.
این روزها بسیاری از خبرهای روزنامه های مالزی را دیدگاه های احزاب مختلف در مورد این انتخابات و رقابت احزاب به ویژه در دفاع از حزب حاکم آمنو و ائتلاف حاکم 'باریسان ناسیونال' تشکیل می دهند.
'ماهاتیر محمد' که تا سال 2003 و تا زمان کناره‌ گیری از قدرت 22 سال رهبری کشور را به عهده داشت، به دلیل اختلاف نظر با نجیب تون رزاق، نخست وزیر فعلی که متهم به فساد مالی است، اوایل امسال حزب سابق خود 'حزب ملی مالایی تباران متحد (آمنو)' را ترک کرد.
این سیاستمدار فعال 90 ساله به منظور برکناری نخست وزیر فعلی، مردی که زمانی مورد حمایتش بود، به همکاری با دشمنان سیاسی سابق خود و اتحاد مخالفان فعلی نخست وزیر 'پاکاتان هاراپان' پرداخته است.
سه حزب مخالف مالزی دی ماه سال گذشته به طور رسمی از انعقاد پیمانی تحت عنوان 'اتحاد امید جدید' یا 'پاکاتان هاراپان' خبر دادند که هدف آن جلوگیری از انشقاق در ائتلاف مخالفان و پیروزی در انتخابات 2018 است و این انتخابات و انتخابات میاندوره ای آزمونی برای این اتحاد است.
به نوشته روز دوشنبه تارنمای شبکه خبر آسیا، ماهاتیر روز شنبه در میان گروهی از حامیانش گفت: 'اگر مردم خواهان سرقت کشورشان توسط نخست وزیر هستند که اخیرا قانونی تصویب کرده که او را حتی از 'آگونگ' (پادشاه مالزی) هم قوی تر می کند، اگر مردم به یقین این را می خواهند، به آنچه که شایسته آن هستند، خواهند رسید.'
نجیب تون رزاق که هرگونه عمل خلاف قانون را رد می کند، به دلیل رسوایی چند میلیارد دلاری مربوط به شرکت دولتی توسعه مالزی واحد (ام.دی.بی1) و گزارش های مبنی بر سوء استفاده و واریز صدها میلیون دلار به حساب های شخصی خود، شاهد کاهش محبوبیت خود به کمترین میزان است.
ائتلاف چند قومیتی ملی 'باریسان' به رهبری 'آمنو' به دلیل مسایل مربوط به فساد، حمایت اقلیت های چینی و هندی در مالزی را از دست داده است. این ماجرا نخست وزیر را به شدت در جهت کسب رای بیشتر مالایی های مسلمان سوق داده است.
آمنو ماه گذشته مجلس مالزی را قانع کرد تا اجازه دهد لایحه پیشنهادی حزب اسلامی 'پاس' که عضو ائتلاف ضد نخست وزیر نیست را در مورد اجرای قانون حدود اسلامی مورد بحث گذاشته شود. این لایحه شامل احکام مجازاتی مانند قطع دست و سنگسار می شود.
حوزه های انتخاباتی برای انتخابات میان دوره ای پیش رو شامل اکثریت جمعیتی مالایی است و تنها شرکت کننده اتحاد ضد نخست وزیر، حزب جدید میانه روی اسلامی مشتق شده از حزب اسلامی 'پاس' است.
انتخابات میان دوره ای در 'کوالا کنگسر' و 'سونگای بسی' با نیم نگاهی به انتخابات عمومی سال 2018 نشان دهنده میزان حمایت از نخست وزیر خواهد بود.
نخست وزیر اسبق و پیر عرصه سیاسی در مالزی از رای دهنگان خواست از حزب جدید التاسیس 'اعتماد ملی' به نام 'امانه' حمایت کنند. حزب اعتماد ملی سال گذشته میلادی توسط 'محمد سبو' پس از جداشدن از حزب اسلامی پاس تاسیس شد.
در 'کوالا کنگسر' 'مستوره محمد یزید' بیوه نماینده سابق به رقابت با 'نجیه صالحه' و 'احمد ترمیزی راملی' نمایندگان احزاب 'پاس' و 'اعتماد ملی' و 'عزت بخاری اسماعیل بخاری' نماینده مستقل خواهد رفت.
'ماهاتیر' با اشاره به مسایل پدید آمده در مورد شرکت دولتی 'ام.دبی.بی1' که هیات مدیره آن را نخست وزیر تعیین می کند، گفت: فرقی نمی کند به کدام حزب رای بدهید، اینها احزاب مردمی هستند بر ضد نخست وزیر که فساد زیادی بالا آورده است. از جمله بحث 12 میلیارد دلاری که اصلا قابل توجیه نیست.
سازمان شفافیت بین المللی پیش از این از مالزی خواسته بود در خصوص چگونگی پرداخت بدهی 11 میلیارد دلاری این شرکت دولتی تحقیق کند.
'نجیب' رابطه خود با آمنو را با توسل به حذف مخالفان از کابینه از جمله معاون نخست وزیر به دلیل نگرانی از مالزیایی های غیر مسلمان تقویت کرده است.
وی همچنین روابطی با حزب اسلامی 'پاس' که دومین حزب پرطرفدار نزد مالایی ها است، ایجاد کرده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید