وزیر دفاع عربستان از نیویورک به واشنگتن رفت | اتاق خبر
کد خبر: 351202
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 16:21
شبکه العربیه در خبری فوری اعلام کرد، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی که از روز جمعه در نیویورک بسر می برد، بامداد امروز سه شنبه وارد واشنگتن شد.

اتاق خبر - به گزارش این شبکه سعودی، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا از «محمد بن سلمان بن عبدالعزیز» جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی به هنگام ورود به واشنگتن استقبال کرد.
محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی برای دیدار با رئیس جمهوری آمریکا و «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل به منظور رفع اختلافات میان ریاض و واشنگتن به آمریکا سفر کرده است.
دبیرکل سازمان ملل متحد هفته گذشته به دنبال انتشار گزارش نهادهای حقوق بشر سازمان ملل نام کشورهای عضو گروه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان این نهاد قرار داد اما با تهدید سران ریاض به قطع کمک های مالی خود به این سازمان، مجبور به حذف نام این کشورها شد.
این تصمیم دبیرکل و تجدید نظر بلافاصله او تحت فشارهای رهبران عربستان جنجال ها و انتقادهای شدیدی را در سطح جهان به دنبال داشت.
علاوه بر این موضوع، احتمال انتشار اسنادی مبنی بر نفش عربستان در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر همراه با اختلافات میان دو کشور بر سر توافقنامه هسته ای ایران و بحران های سوریه و یمن نیز به سردی بیشتر روابط میان واشنگتن و ریاض منجر شده است.
همچنین انتشار گزارش هایی درباره سفر عمر متین تروریست اورلاندو به عربستان و امارات و نیز تشدید انتقادات از سوی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و به طور مشخص اشاره کلینتون به دست داشتن عربستان سعودی، کویت و قطر در حمایت مالی از گروه های تروریستی، یک روز پس از تیراندازی مرگبار در اورلاندو، تحولاتی است که می تواند سفر جانشین ولیعهد سعودی به آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد.
خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه های محلی عربستان گزارش داد که در پی این جنجال ها محمد بن سلمان عبدالعزیز آل سعود جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی روز جمعه به منظور دیدار با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا کشورش را ابتدا به مقصد نیویورک و سپس به واشنگتن ترک کرده است.
بنا بر همین گزارش بن سلمان در این سفر قرار است برای دیدار و گفت وگو با روسای شرکت های بزرگ آمریکایی در «سیلیکون ولی» کالیفرنیا به این ایالت نیز سفر کند.
رویترز به نقل از اطلاعیه رسمی دولت سعودی نوشته است که جانشین ولیعهد عربستان بعد از ظهر دوشنبه با دبیرکل سازمان ملل در مقر این سازمان درنیویورک دیدار و گفت وگو خواهد کرد و بدنبال این دیدار برای انجام دیدارهایی با اوباما رئیس جمهوری آمریکا، جان کری وزیر امورخارجه و اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به واشنگتن خواهد رفت.
بر همین اساس هدف اصلی بن سلمان از این سفر رفع کدورت های موجود و تحکیم دوباره روابط میان ریاض و واشنگتن اعلام شده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید