زورآزمایی جدید نفتی روسیه و امریکا | اتاق خبر
کد خبر: 351234
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 18:18
همزمان با کاهش تولید نفت امریکا، روسیه درحالی رکورد جدیدی برای افزایش تولید نفت ثبت کرد که با گران‌شدن قیمت تمامی شاخص‌های نفتی جهان، بهای نفت ایران هم به بیش از ۴۸ دلار افزایش یافت. البته این شاخص‌ها در ادامه نوسانات زیادی را متحمل شدند.


به گزارش اتاق خبر، شاخص نفت خام برنت با وجود نوسان‌های شدید در هفته گذشته، توانست جایگاه خود را بالای مرز ۵۰ دلار تثبیت کند.
به گزارش شانا، یک کارشناس بازار نفت گفت: استمرار بحران در برخی کشورهای تولیدکننده نفت، به ویژه نیجریه، سبب شد قیمت نفت در سه روز نخست معاملات هفته گذشته از افزایشی چشمگیر برخوردار باشد، اما بازگشت تدریجی تولید نفت کانادا، رشد تولید نفت امریکا و افزایش ارزش دلار، سبب شدند این روند افزایشی متوقف شود.
یحیی احمدی افزود: در مجموع، قیمت شاخص نفت خام برنت در هفته گذشته حدود دو درصد و قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی‌ای امریکا حدود یک درصد افزایش یافت. در نخستین روز معاملات هفته گذشته (دوشنبه ۱۷ خرداد) قیمت نفت افزایش یافت زیرا حمله‌های فلج‌کننده به تأسیسات نفت نیجریه و افت سطح ذخیره‌سازی نفت در امریکا به رشد قیمت کمک کرد. با این همه، پیش‌بینی افزایش نرخ بهره در امریکا سبب شد این رشد قیمت محدود باشد.
وی ادامه داد: از یک سو قیمت شاخص نفت خام برنت به بالاترین سطح خود در هفت ماه اخیر رسید و از ۱/۸درصد رشد قیمت برخوردار شد و از سوی دیگر، شاخص نفت خام دبلیو تی‌ای امریکا ۲/۲ درصد رشد را تجربه کرد که شدیدترین رشد آن در ۳ هفته اخیر به شمار می‌آید.
این کارشناس همچنین افزود: برخی منابع اعلام کردند در پی حمله‌های شورشیان به خط لوله‌های نفتی نیجریه، تولید نفت خام نوع سبک بونی این کشور ۱۷۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است. مجموع تولید نفت خام این کشور که زمانی بزرگترین تولیدکننده نفت قاره افریقا به شمار می‌آمد، با ۵۰۰ هزار بشکه کاهش روبه‌رو شد. همچنین قیمت هر بشکه نفت خام برنت در پایان معاملات روز دوشنبه هفته گذشته با ۹۱ سنت افزایش، به ۵۰ دلار و ۵۵ سنت برای هر بشکه رسید. در معاملات میان‌روز، قیمت این شاخص به ۵۰ دلار و ۸۳ سنت نیز رسیده بود.


وی ادامه داد: شاخص نفت خام دبلیو تی‌آی نیز یک دلار و هفت سنت رشد کرد و در سطح ۴۹ دلار و ۶۹ سنت برای هر بشکه تثبیت شد. این بالاترین رشد روزانه قیمت شاخص دبلیو تی‌ای از میانه ماه مه سال جاری میلادی تاکنون به شمار می‌آمد.
گزارش موسسه جنسکیپ درباره کاهش یک میلیون و ۸۰ هزار بشکه‌ای سطح ذخیره‌سازی نفت خام در پایانه کوشینگ در ایالت اوکلاهوما امریکا نیز به رشد قیمت نفت کمک کرد.
نظرسنجی از کارشناسان نشان داد به احتمال زیاد، مجموع ذخیره‌سازی نفت خام در امریکا نیز در هفته منتهی به ۱۴ خرداد ماه، با سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش روبه‌رو بوده است.
با این همه، رشد ارزش دلار در پی اظهار نظر رییس بانک مرکزی امریکا درباره رشد نرخ بهره در این کشور، سبب شد رشد قیمت شاخص‌های برنت و دبلیو تی‌ای محدود باشد.
اگرچه رشد قیمت دلار در این روز دوامی نداشت، اما معامله‌گران همچنان نسبت به خرید محموله‌های نفتی محتاط باقی ماندند. با توجه به قیمت‌گذاری نفت به دلار، افزایش ارزش این ارز هزینه خرید آن را برای دارندگان ارزهای دیگر افزایش می‌دهد و درنتیجه، مطلوبیت نفت خام کاهش می‌یابد. به گفته معامله‌گران، اگر گمانه‌زنی درباره رشد نرخ بهره در امریکا تقویت شود، افزایش ارزش دلار در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.
استمرار اختلال در تولید نفت نیجریه و بروز نشانه‌هایی از رشد تقاضای جهانی نفت خام سبب شد در معاملات روز سه‌شنبه (۱۸ خرداد ماه) قیمت نفت خام افزایش یابد و شاخص نفت خام دبلیو تی‌ای امریکا به بالاترین حد خود در ۱۱ ماه اخیر برسد. گروه شورشی موسوم به انتقامجویان دلتای نیجر اعلام کرد که قصد دارد تولید نفت این کشور به صفر برساند. با این همه، نگرانی از رشد چشمگیر تولید نفت در واکنش به افزایش قیمت این کالا، سبب شد فعالان بازار همچنان جانب احتیاط را رعایت کنند.


پیش‌بینی موسسه‌های بین‌المللی
در همین حال پیش‌بینی‌های موسسه‌های بین‌المللی معتبر حاکی از آن است که قیمت هر بشکه نفت خام برنت در سال ۲۰۱۶میلادی در دامنه ۳۷ تا ۵۰/۴ دلار خواهد بود.
به گزارش ایسنا، موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، در مقاله‌ای که در آن وضعیت بازار بین‌المللی نفت در سال ۲۰۱۵میلادی، را بررسی و بازار سال ۲۰۱۶ را پیش‌بینی کرده، آورده است: میانگین قیمت نفت خام برنت در سال ۲۰۱۵میلادی نزدیک به ۵۲ دلار بوده که نسبت به سال ۹۵ نزدیک به ۴۲ دلار کاهش را نشان می‌دهد.
این مقاله به نقل از ۴ موسسه معتبر بین‌المللی در زمینه نفت و انرژی آورده است: در سال ۲۰۱۶م کمترین پیش‌بینی برای قیمت نفت در حدود ۳۷ دلار برآورد شده و بیشترین پیش‌بینی برای قیمت نفت در حدود ۵۰/۴ دلار برآورد شده است.
در بخش دیگری از این مقاله آمده است که این ۴ موسسه بین‌المللی در حال حاضر در پیش‌بینی‌های خود برای قیمت نفت سال ۲۰۱۶م تجدیدنظر کرده‌اند. ابتدا بسیاری از آنها انتظار داشتند قیمت نفت روند افزایشی به خود بگیرد ولی با توجه به اینکه در جلسه چهارم دسامبر اوپک تصمیم برای کاهش تولید اعضا گرفته نشد آن موسسه‌ها پیش‌بینی‌های خود را تغییر دادند. همچنین در این مقاله از گلدمن ساکس، رییس صندوق بین‌المللی پول، نقل شده است: انباشت نفت به گونه‌ای است که ذخایر به ظرفیت عملیاتی خود نزدیک شده‌اند از این‌رو ضروری است قیمت نفت کاهش بیشتری یابد تا از حجم تولید کاسته شود. به همین دلیل حداقل قیمت نفت می‌تواند ۲۰ دلار باشد تا تولیدکنندگان نفت، تولید خود را کاهش دهند. همچنین صندوق بین‌المللی پول نیز اعلام کرده است سال آینده کف قیمت نفت می‌تواند بین ۲۰ تا ۳۰ دلار باشد.
این مقاله از موسسه مالی مورگان استنلی نقل کرده است: افزایش ارزش دلار عمده‌ترین دلیل کاهش قیمت نفت در سال ۲۰۱۶میلادی است و به همین دلیل قیمت نفت به ۲۰ دلار کاهش خواهد یافت. در بخش دیگری از این مقاله مطرح شده است: ارزش حال قراردادهای آتی و اختیارات نفت خام دبلیوتی‌آی نشان‌دهنده افزایش نااطمینانی در بازارهای مالی است، به گونه‌ای که به‌طور میانگین، قراردادهای آتی به تحویل آوریل ۲۰۱۶میلادی نزدیک ۳۸ دلار در هر بشکه بوده و میانگین تلاطم‌ها در این نوع قرارداد ۴۶درصد بوده است.
اداره اطلاعات انرژی امریکا در گزارش ژانویه ۲۰۱۶میلادی، خود اعلام کرد انتظارهای بازار برای قیمت دبلیوتی‌آی به فاصله اطمینان ۹۵درصد بین ۲۵ تا ۵۶ دلار است. این فاصله با افزایش سررسید قراردادها، افزایش می‌یابد به گونه‌ای که برای قراردادهای تحویل دسامبر ۲۰۱۶میلادی، بین ۲۲ تا ۸۲ دلار است.
در انتهای این گزارش آمده است: در هفته سوم دسامبر، تعداد قراردادهای باز و اختیار فروش در قیمت‌های ۲۵ دلار برای تحویل ژوئن ۲۰۱۶میلادی دو برابر شده است. از آنجایی که بازارهای مالی یکی از منابع بالقوه کشف قیمت‌ها و انتظارات در بازار هستند، افزایش خرید قراردادهای اختیار فروش در قیمت‌های ۳۰، ۲۵ و ۱۵ دلار نشان‌دهنده کاهش در انتظارات قیمت نفت است زیرا خرید اختیار فروش زمانی سودآور است که قیمت‌ها پایین‌تر از قیمت‌های قرارداد باشد، در نتیجه افزایش این نوع قراردادها نشان‌دهنده شکل‌گیری انتظار قیمت‌های پایین‌تر از ۲۵ دلار برای ماه‌های آتی است. گفتنی است قراردادهای اختیاری یک نوع پوشش بیمه‌ای تلقی می‌شوند، برای مثال «اکسون موبیل» و «رویال داچ شل» اغلب به منظور پوشش ریسک کاهش قیمت‌ها، قراردادهای اختیارات فروش خریداری می‌کنند.


۴ دلیل برای اوج‌گیری دوباره
با وجود آنکه نشست اوپک، پیام مثبتی به بازار نفت نداد، اما قیمت نفت رو به افزایش است.
به گزارش اویل پرایس، به‌دنبال انتشار گزارش ناامیدکننده اشتغال در امریکا و در حالی که انتظار می‌رفت، توافق نکردن اعضای اوپک منجر به کاهش بهای نفت شود، قیمت نفت و طلا رو به افزایش گذاشت.
 حالا دیگر همه تحلیلگران نفت را بیش از ۵۰ دلار برای پایان امسال میلادی می‌بینند که مهم‌ترین دلایل این افزایش را می‌توان در ۴ بخش در نظر گرفت؛
نخست، گزارش ناامیدکننده اشتغال در امریکا که اعلام شد تنها در ماه گذشته ۳۸هزار شغل از دست رفته است. این در حالی است که بعد از سپتامبر ۲۰۱۰میلادی و براساس توافق دولت امریکا قرار بوده ماهانه ۱۶۸هزار شغل ایجاد شود. این گزارش اعلام کرده نرخ بیکاری در این ماه با کاهش سه‌دهم درصدی نسبت به ماه گذشته به ۴/۷درصد رسیده است که گرچه پایین‌ترین سطح آن از نوامبر ۲۰۰۷میلادی به‌شمار می‌رود اما کارشناسان آن را تحت تاثیر کاهش مشارکت نیروی کار در این کشور اعلام کرده‌اند.
گزارش اخیر شوک بزرگی به اقتصاد امریکا وارد کرد به‌طوری که شاخص سهام داو جونز ۰/۱۸درصد سقوط کرد.
دوم: در نشست روز پنجشنبه اوپک، تثبیت تولید به منظور توازن عرضه و تقاضا در بازار مورد توافق قرار نگرفت. اگرچه این به توافق نرسیدن را ناشی از مواضع بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در نشست این کارتل نفتی ارزیابی می‌کنند اما ایران اعلام کرده تا زمانی که میزان تولید خود را به قبل از تحریم‌ها برنگرداند، به تولید خود ادامه می‌دهد. این موضع قدرتمند از سوی ایران سبب شد عربستان نیز چنین موضعی را در نشست اوپک بگیرد؛ یعنی تولید بدون محدودیت. قدرت ایران در اوپک قابل کتمان نیست، این کشور در ماه مه ‌۲/۵میلیون بشکه نفت خود را افزایش داده که به همین دلیل نسبت به سال گذشته تولید نفت ایران ۶۰درصد افزایش یافته است. در حالی که ایران تولید نفت خود را نسبت به سال گذشته ۶۰درصد افزایش داده، عربستان هم تولید نفت خود را نسبت به سال گذشته ۱۱درصد افزایش داده است.
سوم اینکه روسیه تولیدکننده غیرعضو اوپک تولید نفت خود را در ماه گذشته ۱۸۵هزار بشکه در روز افزایش داده و براساس اعلام خبرگزاری رسمی روسیه تاس، الکساندر نواک می‌گوید روسیه برنامه افزایش تولید خود را براساس همان روال گذشته ادامه خواهد داد. تولید نفت روسیه در حال حاضر ۱۰/۹۱۲میلیون بشکه در روز است.
و بخش چهارم شمار سکوهای نفتی امریکا است که در ماه اخیر باز هم روبه کاهش گذاشته است. از سال گذشته ۳۲۵ سکوی نفتی امریکا از دور خارج شده که نشان می‌دهد، تولید نفت شل و ذخیره‌سازی نفت در امریکا رو به کاهش است؛ اتفاقی که تحلیلگران بازار نفت آن را عامل افزایش بهای نفت می‌دانند.

منبع: صمت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید