دلایل گرانی برنج تشریح شد | اتاق خبر
کد خبر: 351275
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 12:16
در گفت و گوی اتاق خبر با نایب رییس انجمن برنج
هرساله در زمان پیش از برداشت برنج قیمت این کالا افزایش پیدا می کند که این مسئله وضعیت بازار را تحت تاثیر قرار می هد.

اتاق خبر-سرویس اقتصادی: علی اکبریان نائب رییس انجمن برنج در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد: هرساله در زمان پیش از برداشت؛ قیمت برنج افزایش پیدا می کند که این مسئله وضعیت بازار را تحت تاثیر قرار می هد.

اکبریان در این خصوص افزود: چندی پیش به دلیل حضور دلالان در بازار، قیمت ها به صورت حبابی گران شد که با ورود انجمن برنج پیشگیری های لازم انجام گرفت و در نهایت قیمت برنج از 11هزار تومان به قیمت 8هزار و 500تومان کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه دولت از پایان تیر ماه واردات برنج را به مدت 5ماه ممنوع خواهد کرد، گفت: اگرچه تولید داخلی ما کفاف نیاز بازار را نمی دهد اما در فصل برداشت به دلیل حمایت از تولید داخلی واردات را ممنوع کرده است و در طول ماه های آینده واردات برای تامین نیاز های داخلی آزاد خواهد شد.

این کارشناس تصریح کرد: ممنوعیت واردات برنج در آغاز فصل برداشت زمان مناسبی است و باعث استفاده بهتر از ظرفیت های بخش تولید می شود.

اکبریان پیش بینی کرد: با توجه به وضعیت آب و هوایی مناسب میزان تولید داخلی برنج تا پایان سال جاری حدود 2میلیون تا 2میلیون و 200هزار تن خواهد بود که با توجه به میانگین مصرف سالانه کشور که 2ملیون و 800هزار تن می باشد حدود 600هزار تن واردات برای رفع نیاز بازار صورت می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در طول چند سال اخیر روند مصرف برنج سیر نزولی داشته است گفت: خوشبختانه این کاهش مصرف تاثیری در میزان تولید نداشته است. همواره تلاش بر این بوده تا با افزایش تولید سالانه در این حوزه به مرحله خودکفایی برسیم و از سال 95 واردات برنج به صورت کنترل شده و با برنامه ریزی خواهد بود.

نائب رییس انجمن برنج ادامه داد: باتوجه به ذائقه ی ایرانی به برنج داخلی، کاهش مصرف این کالا بر میزان تولید تاثیری نداشته بلکه میزان واردات را تحت الشعاع قرار داده است.

وی در پایان اعلام کرد: متاسفانه هنوز در تولید برنج به مرحله خودکفایی نرسیده ایم که این به دلیل حمایت نکردن دولت از اقلام پرمصرف می باشد. در این خصوص اگر بخش های دولتی برای فعالان بخش تولید طرح های تشویقی در نظر گیرند قطعا رسیدن به مرحله خودکفایی در آینده ای نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید