عراق تجزیه نخواهد شد | اتاق خبر
کد خبر: 351292
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 12:01
رییس جمهوری عراق مطرح کرد:
رئیس جمهور عراق با تاکید بر این‌که کشورش روابط خوبی با ایران دارد، گفت: نگاه ما به ایران به عنوان کشوری نیست که با آن درگیر هستیم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، فواد معصوم رئیس‌جمهور عراق در پاسخ به این سوال که عراق یکی از کشورهای موسس اتحادیه عرب بوده و به نظر می‌رسد برخی از کشورهای منطقه از نقش ایران در عراق نگران هستند، گفت: ما روابط پنهانی با ایران نداریم و روابط خود را با آمریکا و کشورهای دیگر نیز از ایران پنهان نمی‌کنیم. نگاه ما به ایران به عنوان کشوری نیست که با آن درگیر هستیم و رقابت داریم. زمانی که با جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا پیش از توافق هسته‌ای دیدار کردم، به وی گفتم که عراق نگاه آمریکا را به ایران ندارد و هم‌چنین ما نگاه ایرانی به آمریکا نداریم.

فواد معصوم ادامه داد: روابط خوبی با ایران داریم و می‌خواهیم همین روابط را با همه کشورها به ویژه کشورهای عربی داشته باشیم. برخی از کشورها ممکن است اختلافاتی با ایران داشته باشند اما ما روابط خوبی با این کشور داریم و می‌توانیم در نزدیک کردن دیدگاه‌های این کشورها با ایران نقش داشته باشیم.

وی هم‌چنین گفت: ضروری است که روابط و هماهنگی‌های خوبی میان ایران، عراق، ترکیه، عربستان سعودی و کشورهای دیگر وجود داشته باشد ولی نباید این هماهنگی‌ها به زیان کشور یا محور یا ملتی باشد.

معصوم در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که می‌توان گفت گروه‌هایی در داخل عراق وابسته به طرف‌های منطقه هستند و یا عراق به میدانی برای رقابت کشورهای همسایه تبدیل شده است، بیان کرد: چنین وابستگی وجود ندارد ولی شمار زیادی از عراقی‌ها در کشورهای مختلف در 30 سال گذشته حضور و فعالیت‌هایی داشته‌اند و در برخی از موارد این نوع فعالیت‌ها در رسانه‌های این کشورها منتشر شده است. من فکر نمی‌کنم این افراد و گروه‌ها وابسته به این کشورها باشند.

وی تاکید کرد: تمام گروه‌های سیاسی در عراق نگاه ملی دارند و روابطی که میان احزاب عراقی با احزاب کشورهای منطقه وجود دارد، مسئله‌ای طبیعی است و به زیان استقلال عراق نیست.

رئیس‌جمهور عراق در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی عربی در بغداد درباره آموزش نیروهای بسیج ملی در ترکیه و کمک ایران برای آموزش نیروهای بسیج مردمی و این‌که این مسئله به معنای وابستگی این نیروها به کشورهای منطقه یا دخالت در امور داخلی عراق نیست، گفت: آموزش این نیروها به معنای کمک به عراق است. ما اختلافاتی با ترکیه داریم. آموزش نیروهای بسیج ملی در مناطق امن کردستان عراق صورت می‌گیرد. نباید این مسائل این‌گونه القاء شود که سنی‌ها به سوی نقطه مشخص و شیعیان به نقطه دیگری می‌روند. بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌های سنی روابط خوبی با ایران دارند و هم‌چنین برخی از گروه‌های شیعه از چنین روابط خوبی با ترکیه و کشورهای عرب خلیج (فارس) برخوردارند.

معصوم در پاسخ به این سوال که برخی راه‌حل مشکلات عراق را در تجزیه این کشور می‌دانند، گفت: عراق تجزیه نخواهد شد. ادعای درخواست برخی‌ها در این زمینه بی‌پایه و اساس است. همه گروه‌ها و طوایف در عراق بر حفظ یکپارچگی ارضی کشور پافشاری دارند. شاید برخی از کردها خواهان برگزاری همه‌پرسی باشند ولی همه‌پرسی به معنای جدا شدن از عراق و خارج شدن بخشی از کشور از حاکمیت عراق نیست و اوضاع امروز عراق بهتر از وضع شمار زیادی از کشورهاست.

به گزارش ایسنا، مقامات عراقی بارها اعلام و تائید کرده‌اند که مستشاران ایرانی به درخواست رسمی دولت عراق در کنار نیروهای عراقی حضور دارند.

وزیر امور خارجه ایران نیز اخیرا در نشستی در موسسه بین‌المللی صلح استکهلم (سیپری) در پاسخ به ادعاهای مطرح شده درباره دخالت ایران در امور عراق گفته است: وقتی عراق را ترک می‌کنیم که عراقی‌ها بخواهند و البته به عراقی‌ها کمک می‌کنیم تا با تروریسم مبازه کنند. تا وقتی که عراقی‌ها بخواهند با تروریسم مقابله کنند به نظرم همه باید در مقابله با تروریسم به عراقی‌ها کمک کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید