ولوو S90 و ب‌ام‌و سری ۵ رو در روی هم | اتاق خبر
کد خبر: 351649
تاریخ انتشار: 26 خرداد 1395 - 20:08
ما این دو برند خوش نام را رو در روی هم قرار داده ایم تا در نهایت دست پخت هر یک را قضاوت کنیم.

به گزارش اتاق خبر،ما این دو برند خوش نام را رو در روی هم قرار داده ایم تا در نهایت دست پخت هر یک را قضاوت کنیم.

استایل و طراحی
ولوو به سختی تلاش کرده تا هویتی قوی برای خود دست و پا کند. S90 جدید بدنه ی دلپذیر طویلی دارد که انحناهای سیالی در آن به چشم می خورد و ماحصل کار نسبت به رقبای دیگر متفاوت و متمایز است. در نمای جلو شاهد جلوپنجره ای عریض و چراغ های جلو با LED های چکشی شکل هستیم که در شاسی بلند XC90 نیز به چشم می خورند. بخش عقبی ولوو کمتر متمایز بوده اما چراغ های برجسته و خط سقف کوپه مانند را می توان ذکر نمود.

سری ۵ از سال ۲۰۱۱ در بازار حضور داشته و در مقایسه با نسل پیشین خود محافظه کارانه تر است. بی شک این خودرو بهتر از نسل قبلی است اما در برخی زوایا می توان آن را با سری ۳ اشتباه گرفت. در کل، نمای خارجی سری ۵ خوب و ممتاز است اما در زمانه ای که خریداران به طور فزاینده ای خودروهای خاص تری را انتخاب می کنند، نمای ب ام و کمی سالخورده است.

طراحی داخلی
داخل کابین نیز همان داستان برقرار است و ولوو کابین منحصربه فردی را ارائه می دهد که در هیچ یک از رقبا مشاهده نمی کنید. بی شک متمایزترین بخش کابین صفحه نمایش بزرگ سیستم اطلاعات سرگرمی است که تجربه ای شبیه به تبلت های آیپد را ایجاد می کند. تکمیل کننده ی این بخش پانل دیجیتال و مواد با کیفیت و چوب است.

کابین ب ام و نیز همانند دیگر محصولات این خودروساز است. علیرغم سن بالای خودرو، سری ۵ از آخرین نسخه ی سیستم اطلاعات سرگرمی iDrive استفاده می کند اما در مجموع حس داخل کابین خیلی خاص و ویژه نیست. البته کیفیت کابین عالی است.

در بخش فضای داخلی، ولوو صندوق عقبی با گنجایش ۵۰۰ لیتری دارد که این مقدار در سری ۵ به ۵۲۰ لیتر می رسد. فضای سر خوبی برای سرنشینان قدبلند وجود دارد اما به دلیل وجود تونل گیربکس، سرنشین وسطی راحتی کمتری خواهد داشت.S90 از صندلی های بسیار راحتی برخوردار است که از برند سوئدی غیر از این نیز انتظار نمی رود.

سواری
ولوو روی سواری راحت و قابل پیش بینی تمرکز کرده و به همین دلیل هندلینگ S90 هیجانی و جذاب نیست. البته، تمرکز زیاد روی ایمنی به این معنی است که تجهیزات کمک راننده ی زیادی وجود دارد. گیربکس ۸ سرعته ی اتوماتیک ولوو نیز به ایجاد تجربه ای راحت و آرام کمک می کند.

با اینکه سری ۵ در اواخر عمر خود به سر می برد اما تجربه ی سواری عالی ای دارد. سری ۵ هندلینگی درگیر کننده و کنترل بدنه ی خونسردانه ای را نشان می دهد اما بدانید که کیفیت سواری در مدل های مجهز به سیستم تعلیق M و رینگ های بزرگ تر می تواند کمی مطلوب تر باشد. سیستم فرمان فعال سفارشی کمی مصنوعی است و جای شرمندگی است که دامپرهای تطبیق شونده قیمت گرانی دارند.

پیشرانه ها
S90 به تازگی عرضه شده و طیف پیشرانه های آن در آینده بیشتر خواهد شد اما هم اکنون این خودرو با پیشرانه ی ۲ لیتری در دسترس است. در انگلستان، پیشرانه های دیزلی پرفروش تر هستند و پیشرانه های دیزلی ۲ لیتری D4 و D5 با قدرت خروجی ۱۸۷ و ۲۳۲ اسب بخاری وجود دارند. انتظار می رود که D4 پرفروش تر باشد اما پیشرانه ی D5 نیز مناسب کسانی است که سیستم چهارچرخ محرک را می خواهند.

در بخش پیشرانه های بنزینی ولوو ۳ پیشرانه را بر پایه ی همان واحد ۲ لیتری و با نام های T5،T6 و T8 معرفی کرده است. همه ی این پیشرانه ها توربوشارژر دار هستند اما دوتای آخری علاوه بر توربو، سوپرشارژر نیز دارند و T8 پلاگین هیبریدی نیز هست. قدرت تولیدی این پیشرانه ها به ترتیب ۲۵۱،۳۱۶ و ۴۰۲ اسب بخار است.

طیف پیشرانه های ارائه شده توسط ب ام و وسیع تر است. خریداران نمونه های دیزلی می توانند مدل های ۴ سیلندر ۵۱۸d،۵۲۰d و ۵۲۵d با قدرت ۱۵۰،۱۹۰ و ۲۰۱۸ اسب بخاری را انتخاب کنند. مدل های ۶ سیلندر ۵۳۰d و ۵۳۵d با قدرت های ۲۵۸ و ۳۱۳ اسب بخاری نیز قابل سفارش هستند.

در بخش پیشرانه های بنزینی، مدل های ۵۲۰i و ۵۲۸i با پیشرانه های ۴ سیلندر ۲ لیتری و قدرت های ۱۸۴ و ۲۴۵ اسبی در دسترس هستند. کسانی که خواهان قدرت بیشتر هستند می توانند نسخه های ۶ سیلندر ۳ لیتری ۵۳۵i با ۳۰۵ اسب بخار قدرت و ۵۵۰i 8 سیلندر ۴٫۴ لیتری توربو با ۴۴۹ اسب بخار قدرت را انتخاب نمایند. برای پولدارترها نسخه ی M5 ارائه می شود که با قدرت ۵۶۰ اسبی، در زمان ۴٫۳ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد.

ارزش در برابر پول پرداختی
S90 جدید قیمت آغازی ۳۲۵۵۵ پوندی دارد که قیمتی رقابتی در برابر اکثر رقبا محسوب می شود. گران بهاترین نسخه یعنی T8 هیبرید در زمان عرضه قیمت ۵۵ هزار پوندی خواهد داشت که باز هم رقابتی است و در برابر مدل ۵۵۰i قرار می گیرد، هرچند که مصرف سوخت ۵۵۰i بسیار بالاتر است.

قیمت های سری ۵ بسیار متغیر بوده و به نوع پیشرانه و تریم بستگی دارد. ارزان نسخه ۵۱۸d SE با گیربکس دستی است اما انتخاب گیربکس ۸ سرعته ی اتوماتیک ۱۵۰۰ پوند به قیمت اضافه می کند. گران ترین نسخه نیز مدل M با تجهیزات زیاد است.

مدل ۵۲۰i بنزینی بهای ۳۳۳۸۰ پوندی دارد و مدل های ۵۲۸i،۵۳۵i و ۵۵۰i به ترتیب دارای قیمت های ۵۷۷۶۵،۴۴۸۴۰،۳۶۹۴۵ پوندی هستند.

ولوو ادعا می کند که نسخه ی D4 در چرخه ی ترکیبی مصرف سوخت ۴ لیتری دارد. مدل T8 به لطف سیستم پلاگین هیبریدی خود مصرف ۱٫۶ لیتری را ثبت می کند. پیشرانه های دیزلی ب ام و کم مصرف تر بوده و نسخه ی ۵۲۰d مصرفی برابر با ۳٫۴ لیتر در هر صد کیلومتر را نشان می دهد.

قضاوت نهایی
انتخاب بین این خودروها به علایق و ذهنیت های شخصی برمی گردد. سری ۵ ممکن است که مدت زیادتری در بازار بوده باشد اما یک سدان سنتی قوی با هندلینگی جذاب، فضای زیاد و پیشرانه های قوی و برندی خوش نام است. اما کابین آشنای این خودرو و نمای عادی آن در خیابان ها شاید خریداران را به سوی گزینه های دیگر سوق دهد.

ولوو با عرضه ی S90 راهی متفاوت در پیش گرفته و کابین مدرن آن و پیشرانه های کارا حسی خوش ایجاد می کنند و این خودرو را در رتبه ای منحصربه فرد نسبت به رقبا قرار می دهند. این خودرو روی راحتی تمرکز داشته و درحالی که اکثر رقبا دارای هندلینگی اسپورت دارند اما ولوو با داشتن کابینی زیبا می تواند نظرها را به سوی خود جلب کند.

امتیاز کلی ولوو S90

۸

امتیاز کلی ب ام و سری ۵

۸٫۵

منبع:پدال

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید