این قبیل اظهارات به توسعه روابط دو کشور کمک نمی‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 351813
تاریخ انتشار: 26 خرداد 1395 - 19:03
واکنش سفیر ایران در باکو به اظهارات نمایندگان پارلمان این کشور:
سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان در یک گفت‌وگوی خبری ضمن ابراز تاسف از اظهارات غیرمتعارف روز سه‌شنبه چند تن از نمایندگان مجلس ملی آذربایجان گفت: این قبیل اظهارات به توسعه روابط دو کشور دوست و برادر کمک نمی‌کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایلنا، محسن پاک‌آئین سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان در یک گفت‌وگوی خبری ضمن ابراز تاسف از اظهارات غیرمتعارف روز سه‌شنبه چند تن از نمایندگان مجلس ملی آذربایجان گفت: این قبیل اظهارات به توسعه روابط دو کشور دوست و برادر کمک نمی‌کند.

 با تاکید بر این‌که روابط تهران و باکو هیچ زمانی به این خوبی نبوده است، خاطرنشان کرد: سفر وزیر امورخارجه ارمنستان به تهران در چارچوب تنظیم سیاست جمهوری اسلامی ایران با همسایگان انجام شده و علیه هیچ کشور دیگری نبوده است.

او اخبار برخی رسانه‌ها در مورد سفر قریب‌الوقوع دکتر روحانی به ایروان را گمانه‌زنی رسانه‌ای خواند و افزود: برنامه و تاریخ سفرهای رئیس‌جمهور ایران در چارچوب مصالح ملی نظام تنظیم شده و در زمان لازم از طریق دفتر ایشان اعلام می‌شود.

سفیر ایران با تاکید بر این‌که شرط توسعه مناسبات دو کشور وجود اراده سیاسی در سران کشورهاست، خاطرنشان کرد: شش بار دیدار روسای جمهور ایران و آذربایجان در سه سال گذشته نماد وجود اراده سیاسی برای گسترش مناسبات است و این تعداد ملاقات بین روسای جمهور و تعداد اسناد امضا شده، در میان همسایگان ایران منحصر به فرد است.

پاک‌آیین علت اصلی تحولات مثبت در روابط تهران و باکو را تاکید دولت روحانی بر توسعه روابط با همسایگان و استقرار اعتدال در سیاست خارجی دانست و افزود: در اجرای این سیاست، طرفین در حوزه‌های اقتصادی با تاکید بر فعال‌سازی در بخش تجارت، ترانزیت، کشاورزی، صنعت، گردشگری و انرژی موفقیت‌های خوبی داشته‌اند و تصمیم دو طرف برای تکمیل کریدور شمال - جنوب نماد این موفقیت است.

او ادامه داد: تکمیل این کریدور، لغو متقابل ویزا برای تقویت گردشگری و افزایش حجم مبادلات اقتصادی در جهت منافع متقابل بوده و هردو کشور از فواید این همکاری‌ها برخوردار می‌شوند.

سفیرکشورمان در باکو بر ضرورت توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه تاکید کرد و گفت در آینده نیز شاهد سفر مقام‌های بلندپایه ایرانی به باکو و بخصوص برگزاری اجلاس سه‌جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان خواهیم بود.

سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان افزود: در آینده روابط ما با آذربایجان به عنوان یک کشور همسایه، دوست و شریک بیش از قبل توسعه خواهد یافت و مقام‌های رسمی دوکشور خود را موظف به مراقبت از روابط در مقابل بدخواهان می‌دانند.

روز سه‌شنبه سه تن از نمایندگان مجلس ملی جمهوری آذربایجان در اظهارتی غیر متعارف از سفر وزیر امور خارجه ارمنستان به تهران انتقاد کردند.

باوجود این‌که این اظهارات مجلس ملی آذربایجان با حمایت اگتای اسداف رئیس این مجلس، چند توافقنامه امضا شده بین این کشور و جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید