ظریف بر ضرورت تصمیم گیری مردم سوریه برای آینده کشورشان تأکید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 351877
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1395 - 13:56
در فرودگاه برلین و در جمع خبرنگاران؛
وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به برلین و در جمع خبرنگاران با تأکید مجدد بر ضرورت تصمیم گیری مردم سوریه برای آینده کشورشان، گفت: وزیر خارجه آمریکا امروز نقطه نظراتی درباره حل بحران در سوریه مطرح کردند اما از آنجایی که ما مذاکره درباره مسائل غیر هسته

اتاق خبر - محمدجواد ظریف ادامه داد: پس از سفر نروژ، یک سفر کوتاه به برلین داریم و امشب ملاقاتی با آقای اشتاین مایر خواهم داشت و افطار را با هم سرخواهیم کرد.
ظریف افزود: بحثی که با آلمان‌ها داریم، بیشتر بحث روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای است؛ آلمان از کشورهایی است که در منطقه ما، در مذاکرات مربوط به افغانستان و عراق هم علاقه مند و هم فعال است؛ لذا موضوع افراط‌گرایی در منطقه ما که آثار آن در آلمان هم کاملاً مشخص بوده، یکی از موضوعات مورد مذاکره ماست.
وی تصریح کرد: همچنین بحث همکاری‌های اقتصادی ایران و آلمان که برلین با علاقه زیادی به آن نگاه می‌کند و یکی از نخستین کشورهای اروپایی است که تلاش کرده بعد از برجام به ایران بازگشت کند، یکی دیگر از محورهای مذاکره است.
ظریف خاطرنشان کرد: طبیعتاً بحث‌های سیاسی و روابط دو جانبه را نیز با آلمان‌ها خواهیم داشت.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به مذاکرات صبح امروز (چهارشنبه) با همتای آمریکایی خود در اسلو اشاره کرد و گفت: با آقای کری در مورد اجرای برجام بحث مفصلی کردیم؛ بحث موضوعات بانکی و ضرورت اقدام جدی‌تر آمریکا برای ترغیب بانک‌ها و شرکت‌های بیمه و برخی مشکلاتی که در مقررات و یا اصول راهنما که آمریکایی‌ها مطرح کردند نیز بحث شد.
ظریف افزود: در کنار گفت ‌و‌گوهای من با کری، بحث‌هایی نیز همکاران ما در حوزه رفع تحریم‌ها و مقررات سازمان مبارزه با پولشویی داشتند. بحث‌های خوبی شد که لازم است به عمل بینجامد.
وی تصریح کرد: روز گذشته (سه شنبه) در سخنرانی‌ام در کنفرانس اسلو نکاتی را درباره حل بحران در سوریه مطرح کرده بودم. امروز (چهارشنبه) آقای کری نقطه نظراتی در این زمینه مطرح کردند؛ از آنجایی که ما مذاکره درباره مسائل غیر هسته‌ای نداریم لذا از ورود به مذاکره در این بحث‌ها خودداری کردیم اما من مواضع کشور را دیروز مطرح کرده بودم و راهکار جمهوری اسلامی برای رسیدن به حل و فصل اختلاف و ضرورت آنکه مردم سوریه باید اجازه داشته باشند برای آینده تصمیم بگیرند را اعلام و تغییراتی که باید در روش‌ها برای رسیدن به راه حل صورت گیرد را مطرح کردم.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید