دو ایرانی در مالزی متهم به پردازش مواد مخدر شدند | اتاق خبر
کد خبر: 351907
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1395 - 17:50
پلیس مالزی دو تن از اتباع ایران را به اتهام پردازش مواد مخدر در یک ایالت این کشور بازداشت کرد.

اتاق خبر - خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) روز پنجشنبه به نقل از 'خالد ابوبکر' بازرس کل پلیس این کشور اعلام کرد پلیس 8 نفر از جمله دو ایرانی مظنون به دست داشتن در پردازش مواد مخدر را دستگیر کرده است.
در عملیات پلیس مالزی از این افراد بیش از 250 کیلوگرم کریستال مایع و پودر کوکائین در 'بهرنگ' در ایالت 'پراک' بدست آمد.
بازرس کل پلیس مالزی در توئیتر خود اعلام کرد این عملیات توسط بخش اطلاعات و گروه ویژه مبارزه با مواد مخدر بوکیت امان انجام و این مواد مخدر در یک آزمایشگاه پردازش کوکائین بدست آمد.
پلیس مالزی تابعت 6 نفر دیگر از افراد دستگیر شده را اعلام نکرد. حمل بیش از پنج گرم مواد مخدر در مالزی حکم اعدام در پی داشته و مقادیر کمتر از آن نیز زندان های طولانی مدت را بدنبال دارد. طبق این قانون در حال حاضر ده ها مرد و زن ایرانی در مالزی در زندان بسر می برند.
مالزی مقررات بسیار سختگیرانه ای در خصوص قاچاق مواد مخدر دارد، بگونه ای که بلافاصله پس از دستگیری مراتب رسانه ای شده و ضمن پخش تصویر متهم از تلویزیون و چاپ عکس در روزنامه های کثیرالانتشار، متهم روانه زندان می شود. دوره بازداشت تا رفع اتهام نیز بسیار طولانی و طاقت فرسا بوده و بایستی سه دوره دادگاه مختلف در چندین سال طی شود.
در مجموع مالزی سال گذشته میلادی 13 هزار و 228 نفر را در ارتباط مستقیم با قاچاق مواد مخدر بازداشت کرد که این رقم در مقایسه با سال پیش از آن 9.3 درصد افزایش داشته است که افراد خارجی بازداشت شده بسیار ناچیز هستند.
مقامات مبارزه با مواد مخدر این کشور در سال 2014 میلادی نیز 8 هزار و 327 نفر را به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت کردند که تنها 285 نفر از آنها را افراد خارجی تشکیل می دادند که بیشتر از اتباع نیجریه بودند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید