افزایش ناهنجاری‌های رفتاری در نوجوانان به دلیل استفاده از ماهواره | اتاق خبر
کد خبر: 352112
تاریخ انتشار: 28 خرداد 1395 - 21:28
یک روانشناس و کارشناس مسائل اجتماعی گفت: علت اینکه هم اکنون شاهد افزایش برخی ناهنجاری‌های رفتاری در نوجوانان هستیم، این است که فرهنگ استفاده از امکانات مانند ماهواره، اینترنت و ابزارهای ارتباطی وجود ندارد.

به گزارش اتاق خبر، حجت ‌الاسلام مرتضوی کیاسری در مورد تأثیرات نرم‌افزارها و تکنولوژی‌های جدید ارتباطی بر روی تربیت نوجوانان گفت: تأثیر زمان، مکان و تأثیر ابزار و امکانات سخت افزاری و تأثیر نوع نگاه امکانات نرم افزاری را بنده در آدم‌ها انکار نمی‌کنم و به آن اعتقاد دارم. مثلا در روایت آمده است که امامان معصوم(ع) پیشنهاد کردن فرزندان خود را متناسب با بایدهای زمانی و شرایط زمانی تربیت کنید یعنی زمان ویژگی‌هایی دارد که هر مطلب، هر نکته و هر روش در هر زمانی جواب نمی‌دهد،بنابراین به عنوان یک روانشناس معتقدم که اگر بخواهیم بگوییم فرزندان دهه 60 تا 70 با زمان دهه 80 تا 90 آیا تفاوت دارند یا خیر؟

وی ادامه داد: از نظر امکانات و شرایط زمانی و مکانی به طور طبیعی با هم تفاوت دارند و عواملی که در این تفاوت تأثیر می‌گذارد را هم نمی‌توانیم انکار کنیم کودکی که در جنگ است اضطراب جنگ و بمباران دارد و کمبودهای جنگ بر روی او تأثیر می‌گذارد و از طرف دیگر محیط دفاع مقدس و معنویات ابزاری است که برای کودکان آن زمان نرم افزار محسوب می‌شد.

این روانشناس افزود: در دهه 60 از نظر نرم افزاری امنیت زیادی داشتیم و سلامت ایدئولوژی و هویت انقلابی ما در سال‌های 59 و 60 تا پس از جنگ سرمایه‌ای بود که در اختیار افراد قرار داشت و سلامت اجتماعی، امکان صلابت و استواری اجتماعی را برای آدم‌ها فراهم می‌کرد اگر چه سختی‌ها در کنارش وجود داشته است الان امکانات اجتماعی که داریم از یک طرف می‌تواند باعث آرامش شود اما از سوی دیگر تهدید است مهم این است که خانواده‌ها در تربیت نسل از فرصت‌ها چگونه استفاده کرده باشند و چه روشی را دنبال کنند که از تهدیدها فرصت بسازند.

وی با تأیید وجود ناهنجاری‌های رفتاری در بعضی کودکان و نوجوانان دهه 80 اظهار داشت: علت اینکه در دهه 60 این‌گونه ناهنجاری‌ها وجود نداشت این بود که امکانات مانند الآن در اختیار نوجوانان نبود و علت اینکه هم اکنون شاهد برخی ناهنجاری های رفتاری در نوجوانان هستیم این است که فرهنگ استفاده از امکانات ماهواره، اینترنت و ابزارهای ارتباطی وجود ندارد ما نمی‌توانیم بگوییم تمام چاقوها را جمع کنید باید استفاده از ابزار را ساماندهی و فرهنگ‌سازی کنیم ما نمی‌توانیم صورت مسئله را حل کنیم باید فرهنگ استفاده از ابزارها را آموزش دهیم.

کیاسری مسئول این فرهنگ‌سازی را تمام مدعیان دلسوز فرهنگ عنوان کرده و گفت: در جامعه ما این مسئولان به دو دسته تقسیم می‌شوند اول سازمان‌های مردم نهاد و دوم سازمان‌های حاکمیتی هستند.

این روانشناس یکی از ابزارها و بایدهای فرهنگ سازی را اطلاع رسانی به جامعه از مثبت‌ها و منفی‌ها دانست و افزود:  هنوز هستند خانواده‌هایی که نمی‌دانند چگونه باید با اینترنت کار کنند نمی‌دانند نحوه استفاده از کانال‌های ماهواره و شبکه‌های اجتماعی چگونه است. اگر فرهنگ سازی انجام شود خانواده‌ها هم متوجه می‌شوند چه خبر است و در این‌صورت جهت دهی و راهبری را بهتر می‌توانند انجام دهند و از سوی دیگر آسیب‌پذیری نوجوانان این دوره هم کاهش می‌یابد.

منبع: فارس

نظرات
ADS
ADS
پربازدید