دولت مصوبات اقتصادی مجلس را بپذیرد و اجرا کند | اتاق خبر
کد خبر: 352248
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 10:49
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت و گو با اتاق خبر
در شرایط فعلی که صادرات با افت شدید مواجه شده و حوزه بازرگانی داخلی در رکود به سر می برد می طلبد که دولت مصوبات اقتصادی مجلس را بپذیرد و اجرا کند.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اعلام این مطلب علت افت صادرات کشور را مسائلی همچون قیمت ارز عنوان کرد.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت و گو با اتاق خبر با اشاره به دو رقمی بودن تورم در سال های گذشته تصریح کرد: در خوشبینانه ترین حالت در سال 94، 14 درصد تورم داشته ایم اما در مقابل نرخ ارز 5 درصد رشد داشته است. هنگامی که به آمار های بانک مرکزی در پنج سال گذشته نگاه می کنیم متوجه خواهیم شد که در مقابل تورم ١٤ درصدی، افزايش نرخ ارز ٥ درصد بوده كه باعث شده كالاهاي صادراتي بين ٨ تا ١٠ درصد گران تر از سال فبل عرضه شوند. این به معنای ضربه زدن به صادرات کشور است و در حقیقت کالاهای خود را با قیمت بالاتری به خریداران عرضه می کنیم که به طور طبیعی خریداران قادر به پرداخت آن نیستند.

لاهوتی به بهره وری پایین در بخش تولید اشاره کرد و گفت: در کنار بهره وری پایین قیمت مواد اولیه در کشور ما بالا است. اما می توان از رقابتی نبودن کالاهای ایرانی و قیمت بالای آن به عنوان دلیل اصلی افت صادرات کشور نام برد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: به نظر من اگر دولت بپذیرد که قانونی که مجلس و شورای نگهبان با همه قوت و ضعف تصویب می کند می تواند شرایط انضباط مالی را در کشور فراهم کند.

وی در مورد نقاط روشن و مثبتی که در بخش تجارت خارجی کشور وجود دارد گفت: ما همیشه امیدوار به آینده هستیم زیرا کشوری که در دو دهه قبل در حدود 5 تا 6 میلیارد دلار صادرات داشته است توانسته به رقم 50 میلیارد دلار برسد. رسیدن به این عدد مرهون تلاش های بخش خصوصی، دولتی و حمایت های حاکمیت بوده است ولی انتظار می رود که با توجه به مبانی اقتصاد مقاومتی و اجرای برجام پتانسیل بالاتری در زمینه صادرات داشته باشیم.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید