مهندس روابط رژیم های سعودی و اسرائیل کیست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 352260
تاریخ انتشار: 29 خرداد 1395 - 13:11
رسانه های صهیونیستی بندرت از روابط سری بین اسرائیل با برخی کشورهای عربی که مناسبات دیپلماتیک با آن ندارند، سخن می گویند و برای توجیه سانسور خبرها در این زمینه به بهانه ضرورت حفاظت از روابط راهبردی بین دو طرف متوسل می شوند.

اتاق خبر - بیشتر روزنامه های صهیونیستی برای پرداختن به روابط اسرائیل و کشورهای عربی به اطلاعات منتشر شده در خارج از فلسطین اشغالی استناد می کنند به ویژه به کتاب ها و گزارش روزنامه هایی که شامل سانسور رژیم اسرائیل نمی شوند.
این روزنامه ها در گذشته بیشتر از اردن و مغرب می نوشتند و اما در این مرحله بر داستان های روابط سری اسرائیل با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه پادشاهی سعودی متمرکز هستند.
در این چارچوب، بیشتر گزارشگران سیاسی و امنیتی صهیونیست می گویند که « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل قصد دارد از ابتکار صلح عربی برای گفت وگوی با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه سعودی با هدف خارج کردن روابط و همکاری های بین دو طرف از سری بودن و آشکار ساختن آن استفاده کند.
« یوسی میلمان» گزارشگر امنیتی در روزنامه صهیونیستی« معاریو» نوشت: به نظر می رسد بین مواضع سیاسی اسرائیل و سعودی شکاف بزرگی وجود دارد و حتی سعودی اعلام کرده که قبل از فراهم شدن زمینه حل نزاع عربی - اسرائیلی با علنی شدن و گسترش روابط با اسرائیل موافقت نمی کند.
میلمان افزود: اما براساس اطلاعات منتشر شده در خارج (فلسطین اشغالی) تماس های سری بین اسرائیل و سعودی در سطوح مختلف از چند سال قبل شروع و در مرحله اخیر شتابان شده است.
وی اضافه کرد: در اصل، برقراری روابط و تماس های بین اسرائیل و سعودی یک ایده و فکر سعودی است زیرا بین دو طرف منافع مشترک احساس می کند و دشمنی با ایران را در راس این منافع مشترک می داند.
این گزارشگر امنیتی صهیونیست نوشت: سعودی معتقد است ، ترس از ایران و برنامه پیشرفته هسته ای آن، نگرانی از تلاش ایران برای توسعه نفوذ خود در خاورمیانه، حمایت آن از سازمان هایی مانند حزب الله ، مداخله آن در جنگ سوریه و قرار گرفتن در کنار « بشار الاسد» رئیس جمهوری سوریه نقاط مشترک منافع سعودی و اسرائیل هستند.
میلمان افزود: براساس اطلاعاتی که پیشتر رسانه های خارجی منتشر شده است، « ایهود اولمرت» نخست وزیر پیشین اسرائیل با مقامات سعودی گفت وگو کرده و همه رئیسان سازمان جاسوسی اسرائیل( موساد) مانند « مئیر دوگان»، « تامیر باردو» و « یوسی کوهن» با سعودی ها در شرایط معینی دیدار و گفت وگو کرده اند.
وی اضافه کرد: نتانیاهو هم ساعت ها با مقامات سعودی دیدار و گفت و گو کرده است.
مجله فرانسوی« انتلیجنس آنلاین» بتازگی گزارشی از روابط سعودی – اسرائیل تحت عنوان « همکاری ها بزودی فنی می شود» منتشر کرده که در آن آمده است « دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل و سعودی از چند سال قبل تاکنون در زمینه اهداف و منافع مشترک همکاری می کنند اما دو طرف بتازگی تصمیم گرفته اند ارتباط بین آنها در زمینه اطلاعات و امنیت الکترونیکی هم شروع شود.
« کارکنان ارشد سعودی در زمینه اطلاعات و امنیت عمومی خواستار کمک اسرائیل برای بهبود توانائی های فنی و حرفه ای آنها شده اند».
ژنرال « خالد بن علی حمیدان» رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت سعودی است که جایگاهش در دولت سعودی همتراز یک وزیر است.
« سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی در چارچوب طرح انتصاب وفاداران به خود در مناصب حساس و کلیدی، ژنرال خالد را حدود یک و نیم سال قبل در این جایگاه قرار داد.
انتلیجنس آنلاین نوشت: سعودی اهتمامی ویژه به امور پیشرفته در زمینه های اطلاعات و حمله های سایبری دارد و همواره درصدد بالابردن سطح توانمندی های خود در حوزه فرماندهی و مراکزعملیاتی است.
این مجله افزود: همکاری اطلاعاتی بین اسرائیل و سعودی در سال های اخیر به ویژه در چند ماه گذشته به دلیل ترس دو طرف از ایران رسمی شده است.
انتلیجنس آنلاین اضافه کرد: مهندس اسرائیلی روابط مستحکم با سعودی ، تامیر باردو رئیس پیشین موساد است و وزارت جنگ اسرائیل هم به شرکت های اسرائیلی اجازه داده تا تجهیزات مورد نیاز به ویژه در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین(پهپادها) و فن آوری موشکی را در اختیار سعودی قرار دهند.
در ژانویه سال 2015، خبر مرگ یک شهروند آمریکائی در یک شرایط پیچیده در تبوک عربستان ، همکاری اسرائیل و سعودی را بر ملا ساخت.
« ریچارد کارمر»( 50 ساله) از اهالی نیوهمشایر در« کولسمن» یکی ازشرکت های فرعی آمریکائی وابسته به شرکت اسرائیلی تجهیزات الکترونیکی (البیت) کار می کرد، درهتلی در شهر تبوک مرد.
در تبوک که در حدود 200 کیلومتری بندرعقبه و ایلات است، نزدیکترین فرودگاه نظامی سعودی به فلسطین اشغالی قرار دارد.
مقامات سعودی مدعی شدند که کارمر مهندس شرکت اسرائیلی البیت خودکشی کرده است اما خانواده اش این ادعا را رد کردند.
میلمان نوشت: سخنگوی شرکت اسرائیلی البیت این هفته گفت که سفر کارمر به تبوک و مرگش در آنجا ارتباطی به اسرائیل ندارد ، او با طرح موشک های تاو مرتبط بود قبل از اینکه البیت آنها را از یک شرکت آمریکا خریداری کند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید