ماهاتیر محمد: به دلیل گفت وگو با رسانه های خارجی تهدید شده ام | اتاق خبر
کد خبر: 352330
تاریخ انتشار: 29 خرداد 1395 - 17:40
'ماهاتیر محمد' نخست وزیر اسبق و معمار مالزی نوین که در دو سال اخیر سیاست سرنگونی دولت 'نجیب تون رزاق' را دنبال می کند روز شنبه ادعا کرد تهدید به ابطال گذرنامه اش شده است.

اتاق خبر - این پیر عرصه سیاست در مالزی که مقالات زیادی علیه دولت نگاشته و یا با رسانه های خارجی ضد 'نجیب تون رزاق' مصاحبه می کند، ادعا کرد تهدید شده است اگر در مصاحبه با رسانه های خارجی تلاش به بی اعتبار ساختن دولت کند، گذرنامه اش باطل خواهد شد.
به نوشته تارنمای روزنامه 'سان دیلی'، وی در سخنرانی، گفت: این تهدید، تلاش دیگر نخست وزیر مالزی برای ساکت کردن من است.
وی که در نشستی به مناسبت انتخابات میاندوره ای مجلس این کشور سخن می گفت، ادعا کرد: هر گاه من به خارج سفر و با رسانه های خارجی گفت وگو کرده ام، به من هشدار داده شده است اگر چیزی در مورد نخست وزیر بگویم گذرنامه ام به مدت سه سال باطل می شود.
دو حوزه انتخابیه مالزی امروز شنبه پس از کشته شدن دو نماینده مجلس براثر سقوط یک فروند بالگرد شاهد برگزاری انتخابات میاندوره ای است و رقابت سختی بین ائتلاف حاکم و مخالفان وجود دارد.
تحلیلگران نتایج این انتخابات را گوشه ای از وضعیت سیاسی و نتیجه انتخابات سراسری می دانند که سال 2018 میلادی برگزار می شود و 'ماهاتیر محمد' با پیوستن به جبهه مخالفان تلاش دارد پیروز این کارزار انتخاباتی باشد.
وی در ادامه در مورد تهدید دولت برای ابطال گذرنامه اش، گفت که هیچ حکمی در قانون اساسی فدرال اجازه نمی دهد اداره مهاجرت اقدام به لغو گذرنامه یک مالزیایی کند.
ماهاتیر گفت: با این تهدید نمی توان من را ساکت کرد تا چیزی در مخالفت با نخست وزیر نگویم.
نخست‌ وزیر اسبق مالزی در آستانه برگزاری این انتخابات رایزنی با سران ائتلاف مخالفان به منظور تلاش برای برکناری نجیب تون رزاق را تشدید کرده بود.
'ماهاتیر محمد' نخست وزیر اسبق مالزی که برای 22 سال منتهی به سال 2003 قدرت این کشور را در اختیار داشت، پیش از این مدعی شده بود دولت با این هدف که مانع از دریافت یک میلیون و 400 هزار امضا جهت استعفای نخست وزیر فعلی شود، وی را در حبس خانگی نگهداشته است.
وی که از سال گذشته تلاش های زیادی برای برکناری 'نجیب تون رزاق' انجام داده، با وجود اینکه پست های کلیدی خود را یکی پس از دیگری از دست داده، اما همچنان خواستار کناره گیری نخست وزیر است.
اقدامات ماهاتیر در مقابله با نخست وزیر باعث شده است وی تاکنون چند بار به پلیس این کشور پاسخگو باشد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید