پشیمانی امارات از همراهی با عربستان نتیجه جنگ بیهوده و طولانی در یمن | اتاق خبر
کد خبر: 352388
تاریخ انتشار: 29 خرداد 1395 - 22:09
نزدیک به پانزده ماه از تجاوز کشورهای ائتلاف عربی به سرکردگی آل سعود به کشور و مردم یمن می گذرد، اما خبری از تحقق اهداف از پیش اعلام شده برای این جنگ نشد

اتاق خبر - بلکه دامنه اختلاف بین برخی کشورها متجاوز همانند امارات و عربستان تا حدی افزایش یافت که دولت امارات در خبری غافلگیرانه اعلام کرد که جنگ این کشور در یمن پایان یافته و این کشور رسما عقب نشینی خود را از همراهی با عربستان در یمن اعلام کرد.

عربستان سعودی از ششم فروردین ماه سال 1394 با تشکیل ائتلافی از برخی کشورهای عربی بخصوص امارات و با حمایت دولت آمریکا، تجاوز هوایی و محاصره علیه مردم یمن را به بهانه بازگرداندن منصورهادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن به حکومت این کشور آغاز کرد که تنها آثار آن را می توان کشتار بی رحمانه حدود هفت هزار زن و کودک و شهروند یمنی و مجروح شدن دهها هزار و آواره شدن صدها هزار نفر دیگر اعلام کرد.
در اثر این حملات بیش از 80 درصد موسسات خدماتی، آموزشی، درمانی و بیمارستان ها، انبارهای دارو و غذا، مدارس و منازل مردم یمن ویران شده و مردم این کشور در اثر محاصره هوایی، زمینی و دریایی در شرایط بحرانی بسر می برند.
تصمیم دولت امارات صبح روز پنجشنبه از زبان انور قرقاش وزیر مشاور دولت در امور خارجه و در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام شد، او گفت: موضع ما روشن است، جنگ برای سربازان ما تمام شده، تحرکات و اقدامات سیاسی را رصد می کنیم و نقش اصلی ما اکنون کمک به یمنی ها در مناطق آزاد شده است.
اما مهم تر از آن اینکه شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی همین سخنان را در توییتر خود تکرار نمود و مهر تایید ابوظبی را بر این سخنان وارد کرد.
سوال های زیادی ورای عقب نشینی امارات از همراهی با عربستان در جنگ یمن به اذهان خطور می کند که به نظر کارشناسان سیاسی، عمده دلیل آن شاید ناشی از اختلافاتی عمیق باشد که از همان آغاز تجاوز به یمن بین دو محور اصلی این جنگ (عربستان و امارات) همچون آتش زیر خاکستر گاهی خود را نمایان می ساخت، اما اشتراک منافع مانع شعله ور شدن آن می شد.
اعلام عقب نشینی نظامیان متجاوز اماراتی از یمن در حالی که هنوز گفت وگو بین گروه های سیاسی یمنی در کویت به نتیجه ملموسی نرسیده، آنقدر به مذاق سعودی ها سنگین آمد که تا یک روز پس از این اعلام اماراتی ها، سعودی ها بجشای اعلام موضع، سکوت اختیار کردند، اما روز بعد هر دو کشور امارات و عربستان 'عذر بدتر از گناه' را دستاویز خروج از این موضوع اختیار کردند.
انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات که خود خبر عقب نشینی این کشور را از جنگ یمن اعلام کرده بود به انعکاس آن در رسانه ها و استفاده از آن علیه عربستان واکنش نشان داد و گفت که رسانه های مغرض، سخنان وی را تحریف کرده اند، بن جبیر وزیر خارجه عربستان نیز از آن سوی دنیا که به همراه بن سلمان جانشین ولیعهد این کشور به آمریکا سفر کرده، اعلام کرد که امارات یکی از ارکان اساسی ائتلاف حمله به یمن است.
روزنامه عربی رای الیوم پس از اعلام این موضع توسط اماراتی ها نوشت: تصمیم دولت امارات متحده عربی مبنی بر توقف عملیات نظامی نیروهای خود در یمن معانی و مفاهیم متعددی را در دل خود جا داده است، از جمله اینکه کاسه صبر آنها از جنگ فرسایشی و بیهوده در یمن لبریز شده و نمی خواهند در کنار عربستان در فهرست سیاه قرار بگیرند.
به نوشته این روزنامه، این تصمیم از لحاظ مضمون و زمان غیرمنتظره است و چه بسا ائتلاف عربی علیه یمن را که به منظور مشروعیت بخشیدن به عبدربه منصور هادی تشکیل شده و هدف خود را مبارزه با حوثی ها و علی عبدالله صالح اعلام کرده تحت تاثیر قرار دهد.
بطور حتم گفت وگوهای صلح یمن در کویت بین هیات منصور هادی و جنبش انصار الله و حزب کنگره به ریاست علی عبدالله صالح نیز تحت تاثیر این موضع دولت امارات قرار خواهد گرفت و عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله در اولین واکنش از موضع هشیارانه اماراتی ها استقبال کرد؛ وی اتخاذ چنین موضعی از سوی دیگر اعضای ائتلاف حمله یمن را نیز خواستار شد.
امارات تنها کشور عضو ائتلاف حمله به یمن بود که پا به پای سعودی بیشترین حملات هوایی و حتی زمینی را به یمن انجام داد و پس از عربستان بیشترین خسارت های جانی و مالی را نیز متحمل شد.
گفته می شود، بیش از یکصد نظامی اماراتی در جنگ ها و رویارویی های میدانی یمن کشته شدند که تنها در یک مرحله آن 52 نظامی اماراتی در اثر اصابت یک موشک انصار الله به پایگاه آنها در ماه سپتامبر سال 2015 کشته شدند که در داخل نیز با واکنش منفی مردمی و انتقاد تحلیل گران سیاسی مواجه شد.
تنها در هفته گذشته و ظرف چند روز سه بالگرد این کشور در اثر اصابت موشک سرنگون شده و سرنشینان آن کشته شدند.
اماراتی ها در ماه های اخیر نیز در چندین مرحله مواضع مختلفی با سعودی ها در جنگ یمن اتخاذ کردند و حدود دو ماه پیش نیروهای ویژه خود را از مناطق مختلف یمن جمع آوری و به شهر المکلا اعزام نمودند؛ آنها همچنین بارها از تجزیه یمن به دو بخش شمالی و جنوبی سخن گفتند و جبهه گیری های متفاوت و متناقضی را علیه و یا به نفع سعودی ها در صحنه های جنگ اتخاذ نموده بودند و همیشه تلاش داشتند تا قدرت نمایی خود را در بخش هایی از یمن به رخ دیگر کشورهای ائتلاف عربی بکشانند.
اماراتی ها حتی در تعیین برخی مقامات دولتی و استاندارهای شهرهایی مثل عدن از سوی دولت خودخوانده منصورهادی و سعودی ها با آنها درگیر بودند و بخصوص در رابطه با تعیین خالد بحاح به عنوان نخست وزیر که سعودی ها وی را طرفدار اماراتی ها می دانستند، دامنه اختلاف ها به جایی کشیده شد که منصورهادی برخلاف میل اماراتی ها و با حمایت سعودی ها او را از منصب خود برکنار کرد.
به عقیده کارشناسان، طولانی شدن جنگ در یمن بدون اینکه زمینه ای برای بازگشت منصورهادی رییس جمهور مستعفی و فراری به یمن فراهم شود و در مقابل کشتارهای فزآینده مردم بی گناه بر اثر بمباران های کور جنگنده های ائتلاف را به همراه داشته و باعث افزایش انتقادهای بین المللی از جنگ علیه یمن و قتل عام بیش از شش هزار و 500 و زخمی شدن بیش از 20 هزار نفر غیرنظامی دیگر شده است و نیز اعلام دو هفته پیش بان کی مون دبیر کل سازمان ملل برای قرار دادن نام عربستان در فهرست سیاه کشورهایی که کودکان را می کشند، می تواند از جمله دلایلی باشد که اماراتی ها را به عقب نشینی یکجانبه از همراهی با رژیم آل سعود واداشته است.
البته همه این دلایل بجز تحمل هزینه های سرسام آور و خسارت های مالی و جانی فراوانی است که از زمان شروع این جنگ بویژه در چندماهه آخر این جنگ بر اماراتی ها وارد شده است.
تحولات اخیر نشان می دهد که شعارهای تبلیغاتی مقام های سعودی و اماراتی در اینکه امنیت امارات بخشی از امنیت عربستان یا امنیت عربستان بخشی از امنیت امارات است، شعاری بیش نبوده که هرگز محقق نشد بلکه یک مانور سیاسی در زمانی محدود برای رسیدن به اهداف و مصالح مشترک در یمن و منطقه بود که تنها بر شدت هرج و مرج در منطقه افزود و انتقادهای منطقه ای و بین المللی و حتی مردم داخل این کشورها را نیز در پی داشت.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید