مشکلات جدال گازی عربستان علیه ایران بر اقتصاد | اتاق خبر
کد خبر: 352601
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 11:05
در گفت و گو با مشاور رییس سازمان توسعه تجارت بررسی شد
تیرگی روابط سیاسی ایران با کشور عربستان برای هر دو کشور پیامد های اقتصادی قابل توجهی داشته است که مسئولان باید برای رفع این مشکلات تلاش کنند.

اتاق خبر - گروه اقتصادی: حسن مرادی کارشناس انرژی در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد: روابط سیاسی ایران با کشورعربستان تاثیر زیادی بر مذاکرات گازی با دیگر کشورهای عربی داشته است.

مرادی با اشاره به اینکه قواعد حقوق بین الملل مبین این نکته است که کشورهای دنیا در مواقعی که خصومتی میان آنها اتفاق می افتد نباید به آن بحران دامن بزنند گفت: متاسفانه کارشکنی دولت عربستان صعودی در پذیرش حجاج ایرانی خود باعث تشدید وضعیت بحرانی در روابط سیاسی و اقتصادی با ایران شد.

وی در خصوص اینکه در فضای کدورت طرفین باید تلاش کنند تا روابط را به تیرگی نکشانند گفت: این مسئله موقعیت اقتصادی و سیاسی طرفین تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت به ضرر هر دو تمام می شود.

مشاور سازمان توسعه تجارت افزود: بحث تاثیرگذاری عربستان بر قراردادهای ایران و کشورهای عرب خلیج فارس نمونه بارزی از این مشکل است و آشکارا و نهان آنها را از امضای قرار داد با کشور جمهوری اسلامی ایران باز می دارد.

وی تاکید کرد: این اقدام عربستان هم خلاف کنوانسیون های بین المللی می باشد و اختلاف ما با کشور عربستان نباید به سایر کشورها تسری پیدا کند و ضروری است کشور عربستان تغییر روش دهد تا با نرمش بیشتر فضا را برای برقراری ارتباط ایران با حداقل شرکای تجاری در مناسبات نفتی ایجاد کند.

مرادی با اعلام این نکته که علی رغم اشتباهات بزرگی که کشورعربستان مرتکب شده لازم است دولتمردان ما خویشتن داری کنند گفت: در حال حاضر نباید اجازه ندهند این مسائل در عرصه جهانی وضعیت اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار دهند.

این کارشناس در بخش دیگری با اشاره به صادرات گاز ایران به عمان گفت: این مسئله می تواند کشورهای منطقه را تشویق کند که با جمهوری اسلامی ایران قراردادهایی ببندند که قادر خواهد بود با توجه به امکانات بالقوه ای که دارد بخشی از انرژی خود را به کشورهای دیگر صادر کند.

وی در خصوص برنامه های صادرات گاز به کشورهای اروپایی توضیح داد: کشورهای اروپایی بارها اظهار علاقه کردند که از گاز جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند و با توجه به اینکه ارسال گاز از طریق ال پی جی و ال ان جی مستلزم هزینه های زیادی است و حجم آن بسیار کم است و در بلند مدت بهترین روش خواهد بود.

مشاور سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه در طول چند سال گذشته ما نشان داده ایم که توان بالا ی داخلی ما کمک می کند تا ساختار خط لوله را اجرا کنیم گفت: زمینه برای صادرات گاز مهیا می باشد و باید هیات هایی یرای مذاکرات فرستاده شود تا کشورهای اروپایی را ترقیب به خرید گاز از خود کنیم.

وی افزود: اگرچه در کوتاه مدت هزینه احداث خط لوله زیاد است اما در بلند مدت سودآور می باشد و وابستگی کشورهای اروپایی به انرژی گاز ایران افزایش می دهد که این موضوع منجر به ثبات منطقه ای می شود.

مرادی درباره وضعیت صنعت پتروشیمی توضیح داد: در حال حاضر صادرات محصولات اولیه پتروشیمی ما بیشتر می باشد که باید بتوانیم این میزان صادرات را به کالاهای نهایی اختصاص دهیم

وی با تاکید بر اینکه در پتروشیمی هر چه بتوانیم به سمت چرخه نهایی برویم درآمد بالاتری نصیب کشورما می شود گفت: این مسئله نباید ما را از صادرات کوتاه مدت بازدارد بلکه صادرات می تواند بسیاری از منابع را بازگرداند.

مرادی در پایان اعلام کرد: تولید در سالهای اخیر داشته است و با توجه به کم فشار بودن آن امکان صادرات به سایر کشور ها وجود دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید