حل معضل گردوخاک عربی با عزم ملی رفع خواهد شد | اتاق خبر
کد خبر: 352646
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 13:17
نماینده مردم شهرستانهای سنندج، دیواندره وکامیاران در مجلس شورای اسلامی حل معضل گرد و خاک عربی را نیازمند عزم ملی خواند و گفت: انتظار می رود حل این معضل به یک اولویت اصلی تبدیل شود.

به گزارش اتاق خبر، سیداحسن علوی در ارتباط با موضوع گرد و خاک های عربی و وضعیت این روزهای استانهای غرب و جنوب غربی کشور، گفت: در این رابطه نماینده تنها وظیفه دادن هشدار و تذکر به مسئولان را دارد و رفع این مشکل به دولت  مربوط می شود.

وی با اشاره به اینکه منشاء عمده گرد وخاک هایی که بسیاری از استان های کشورمان را درگیر کرده، ترکیه، عربستان و عراق  است، گفت: در گذشته قراردادی بین ایران و عراق به منظور مالچ پاشی اراضی خشک و مستعد ایجاد ریزگرد منعقد شده بود که بدلیل وجود جنگ در این منطقه متاسفانه چنین قراردادی مورد بی توجهی مسئولان عراقی قرار گرفته است.

نماینده مردم سنندج، دیواندره وکامیاران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفع مشکل ریزگردها به تنهایی از توان سازمان محیط زیست کشور خارج است، بیان کرد: خانم دکتر ابتکار در این رابطه قدرت اجرایی آنچنانی ندارد.

علوی برطرف کردن مشکل گرد و خاک های عربی را نیازمند عزم ملی خواند و افزود: دولت باید به صورت جدی به این حوزه ورود پیدا کند و در این رابطه تصمیم قاطع بگیرد.

وی ادامه داد: وجود گردو خاک های عربی علاوه بر واردکردن آسیب های جدی به انسان منجر به نابودی گیاهان و دیگر موجودات زنده هم خواهد شد و خسارت های این معضل نیز قابل جبران نیست.

وی عنوان کرد: معضل گرد و خاک های عربی توسط یک دستگاه و تذکر و داد و فریادهای نمایندگان برطرف نمی شود باید این مسئله به عنوان شرایط بحرانی در دستور کار مسئولان دولتی قرارداده شود.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره وکامیاران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: انتظار می رود یکی از جلسات هیئت دولت در یکی از استان های درگیر گرد و خاک عربی تشکیل شود چراکه برگزاری جلسه در تهران آنهم زیر کولر نمی تواند در حل این معضل موثر باشد.

علوی در پاسخ به سوال مبنی براینکه نظر شما در رابطه با گفته  رییس سازمان محیط زیست کشورکه لازمه حل مشکل گرد و خاک های عربی را خاتمه جنگ در عراق و سوریه ذکر کرده است، چیست؟، گفت: جنگ در این کشورها شاید سالیان سال طول بکشد و این دلیل نمی شود که دست روی دست بگذاریم و منتظر اتمام درگیری ها در این مناطق شویم و اصولا این راه حل نیست و ما باید به دنبال راه حلی برای رفع این معضل باشیم.

وی اظهارداشت: ورود گرد و خاک عربی در فصل بهار و درگیر کردن بسیاری از استان های کشور در یک دهه اخیر به بحران ثابتی در این ایام از سال تبدیل شده است بنابراین از این لحاظ خطرناک تر و چه بسا پرداختن به آن مهم تر از حوادث و بحران هایی هم چون سیل و زلزله است.

وی عنوان کرد: یکی از خطرات و تهدیدهای جدی استمرار وجود ریزگردها افزایش مهاجرت ازمناطق مرزی به سایر نقاط کشور به ویژه کلانشهرها خواهد بود و به همین دلیل باید حل این معضل به عنوان یک دستور کار مهم مورد توجه ویژه ای قرار گیرد.

ورود گرد و خاک عربی به استان کردستان و شماری دیگر از استانهای غربی و جنوب غرب کشور، طی چند روز اخیر زندگی مردم را با چالش های جدی مواجه کرده است و به همین دلیل آنها در فضای مجازی و با تشکیل کمپین های مختلف خواستار مدیریت این معضل شده اند.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید