اردوغان مجددا از تخریب پارک گزی سخن گفت | اتاق خبر
کد خبر: 352727
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1395 - 19:23
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه یکبار دیگر از تخریب پارک گزی استانبول و ساخت یک موزه شهری بجای آن سخن به میان آورد.

اتاق خبر - مساله تخریب پارک گزی در 3 سال قبل و ساخت یک موزه شهری بجای آن موجب تظاهرات های گسترده مردمی در سطح ترکیه که منجر به کشته و زخمی شدن دهها نفر شد، گردیده است.
از آنکارا، اردوغان شب گذشته در جریان نشستی در استانبول گفت: برنامه ما برای ساخت موزه شهری در میدان تقسیم و بجای پارک گزی ادامه دارد و ما از تصمیم خود منصرف نشده ایم.
وی گفت: ساخت یک مسجد بزرگ در میدان تقسیم نیز می باید در دستور کار قرار بگیرد.
تلاش برای ساخت مسجد در میدان تقسیم نیز در سال های گذشته با عنوان وجود دهها مسجد در منطقه با مخالفت گسترده معماران و نیز اهالی منطقه مواجه شده بود.
اردوغان گفت: ما یک ساختمان اپرا بجای سالن فرهنگی آتاترک در میدان تقسیم نیز احداث خواهیم کرد و با این سه سازه در میدان تقسیم درک خود از هنر را به همه نشان خواهیم داد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از قدیر توپباش رییس شهرداری استانبول خواست که در این مسایل جسارت داشته باشد و گفت: اگر ما جسارت نداشته باشیم کاری نمی توانیم انجام بدهیم.
سخنان اردوغان از سوی رسانه های مخالف به عنوان تلاش وی برای تحریک مخالفین ارزیابی شده است.
ناظران آگاه در آنکارا می گویند، مساله احداث موزه و یا مرکز خرید بجای پارک گزی یکی از حساس ترین مسایل برای مخالفین در ترکیه به شمار می رود.
به گفته ناظران، با توجه به حساسیت این مساله هرگونه اقدام عملی برای تخریب این پارک با مخالفت گسترده نیروهای مخالف مواجه خواهد شد و این امر می تواند مجددا به تظاهراتی گسترده در سطح ترکیه تبدیل شود.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید