اثرات حضور شركت‌هاي دولتي در بورس بررسی شد | اتاق خبر
کد خبر: 353115
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 10:56
در گفت و گوی اتاق خبر با دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران اثرات حضور شرکت های دولتی در بورس را تشریح کرد.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران هرنوع ارتباط را میان نوسانات بازار سرمایه و حضور شرکت های دولتی را منتفی دانست.

بهروز خدارحمی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در گفت و گو با اتاق خبر با بیان اینکه ماهیت بازار سرمایه وجود نوسان است، گفت: در صورتی که در بازار سرمایه نوسان وجود نداشته باشد نشان دهنده نبود پویایی در آن بازار است. در حقیقت به دلیل داشتن نوسان در این بازار کارشناسان انتظار دارند بازدهی بازار سرمایه بیشتر از سایر بازار هایی باشد که فاقد این نوسان هستند.

 خدارحمی در مورد نقش شرکت های دولتی حاضر در بورس گفت: این که  گفته می شود نوسانات بازار سرمایه به دلیل وجود شرکت های دولتی زیاد است چندان صحیح نیست. در حقیقت بخش دولتی به دلیل تحرک کمتر در بازار، در شرایطی که نباید اقدام به خرید و فروش کند این کار را انجام می دهد ولی به طور کلی ارتباطی میان حضور شرکت های دولتی و وجود نوسان در بازار بورس وجود ندارد.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران دخالت دولت ها را در بازار بورس را با موفق نبودن این بازار مرتبط دانست و اضافه کرد: بازار سرمایه در صورت نداشتن استقلال، به مانند بانک مرکزی و سایر نهاد های مشابه هیچگاه موفق نخواهد شد. در حقیقت دولت مطلقا نباید در سازمان بورس به عنوان عالی ترین نهاد در بازار سرمایه دخالتی داشته باشد و غیر این صورت این بازار کارکرد خود را از دست خواهد داد. با این حال در سال های اخیر میزان دخالت دولت در این بازار کمتر از گذشته شده است.

وی با توصیف وضعیت بازار بورس به عنوان بازاری مردد گفت: علت این تردید که در میان سهام داران وجود دارد تصمیم آنها برای تبدیل سهام خود به پول نقد است. با این حال تا زمانی که در اقتصاد کشور اتفاق و تحول بزرگی رخ ندهد نباید شاهد تغییر خاصی در بازار سرمایه باشیم.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید