مهار شدن آتش سوزی گسترده در بخش سردشت دزفول | اتاق خبر
کد خبر: 353116
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 02:14
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول از مهار آتش سوزی گسترده در سطح 90 هکتار از جنگل ها و مراتع محدوده روستای بوالحسن از توابع بخش سردشت این شهرستان خبر داد.

به گزارش اتاق خبر، بهمن شلال شاه آبادی روز دوشنبه در نشست مهار آتش در سرسرای جلسات فرمانداری ویژه این شهرستان افزود:ساعت 14:30 دقیقه عصر دیروز آتش سوزی در محدوده روستای بوالحسن در بخش سخت گذر و کوهستانی سردشت دزفول گزارش شد که ماموران منابع طبیعی به سرعت در محل حاضر شدند و با کمک اهالی منطقه اقدام به مهار آتش سوزی کردند.
وی افزود:با توجه به اینکه این منطقه دارای جنگل، درخت ،درختچه و پوشش علوفه ای فراوانی بود و همزمان با آن باد شدیدی نیز در حال وزیدن بود آتش گسترش یافت که با کمک افراد محلی اقدام به مهار آتش شد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول اظهار کرد:این آتش سوزی در وسعت 90 هکتار بوقوع پیوست و ضمن از بین رفتن پوشش گیاهی (علوفه) حدود 200 اصله درخت نیز از بین رفت.
شاه آبادی گفت:کل حوزه شهرستان دزفول 470 هزار هکتار است که دارای 230 هزار هکتار جنگل ،پنج هزار هکتار بیشه زار و 100 هزار هکتار مرتع است.
وی افزود:به دلیل گستردگی شهرستان دزفول برای حضور در برخی مناطق سخت گذر سردشت و شهیون حدود 11 ساعت سواره و حدود 11 ساعت پیاده روی نیاز است که این امر هنگام بروز حواث غیرمترقبه مشکل ساز است و امکان ارائه خدمات را دشوار می کند.
وی با اشاره به وقوع آتش سوزی در سه هکتار از حوضچه های سد دز در منطقه قلعه شاداب گفت:این اراضی متعلق به سازمان آب و برق بوده که برای مهار آتش سوزی مجبور به استفاده از قایق شدیم.
شاه آبادی با اشاره به اینکه بیشتر این آتش سوزی ها به دلیل بی احتیاطی صورت می گیرد افزود:90 درصد آتش سوزی دیروز توسط اهالی منطقه مهار شد که قابل تقدیر است وباید از این افراد محلی در هنگام این حوادث استفاده کرد.
وی گفت:کل اعتبار امسال مهار آتش اداره منابع طبیعی دزفول 90 میلیون ریال بوده که دیروز در یک مورد آتش سوزی بیش از 10 میلیون ریال برای تدارکات هزینه شد لذا از دستگاه های اجرایی تقاضا می شود امکانات و نیروهای خود را برای حوادث غیرمترقبه آماده کنند تا در صورت بروز هر گونه حادثه به سرعت نسبت به رفع مشکل اقدام شود .
رئیس برنامه ریزی فرمانداری ویژه شهرستان دزفول نیز در این نشست گفت:دیروز در نخستین ساعات آتش سوزی با مدیر کل بحران استان تماس گرفتیم و درخواست بالگرد و امکانات کردیم که گفتند هیچ امکاناتی نداریم در حالی که اگر بالگرد وجود داشت نیروهای انسانی انرژی کمتری برای رسیدن به محل تلف می کردند.
فریدون روغنی زادگان اختصاص ندادن اعتبار به این حوزه را از دغدغه های موجود دانست و گفت: نبود ارتباط تلفن همراه و ارتباط ماهواره ای از دیگر دغدغه های این بخش است بطوری که در آتش سوزی دیروز پس از 20 بار تماس، موفق به برقراری ارتباط با مسئولان حاضر در محل شدیم.
به نقل از رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول، گردشگر عامل آتش سوزی در منطقه قلعه شاداب این شهرستان دستگیر شد.
بخش کوهستانی سردشت دزفول با سه هزار و 800 کیلومتر مربع مساحت شامل 2 دهستان و 57 روستا است و بیش از 35 هزار نفر جمعیت دارد.
هفته گذشته نیز حدود پنج هکتار از جنگل های بخش شهیون دزفول در آتش سوخت.

منبع: مهر

94104

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید