توافقی با کومور درباره پذیرش بدون ها منعقد نشده است | اتاق خبر
کد خبر: 353183
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 07:04
وزیر خارجه کویت:
وزیر خارجه کویت امروز (دوشنبه) اعلام کرد که به رغم گزارش های اخیر، تاکنون هیچ توافقی با کومور درباره پذیرش هزاران نفر از افراد فاقد ملیت موسوم به 'بدون' صورت نگرفته است.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری فرانسه،شیخ خالد الصباح در اظهاراتی که در روزنامه القبس منتشر شد، گزارش های اخیر در رسانه های کویت درباره انعقاد توافق با دولت کومور برای اعطای تابعیت به بدون های ساکن کویت را تکذیب کرد.
وی افزود: اگر در این خصوص با هر کشوری به توافق برسیم، وزارت خارجه موظف است که مطابق قانون اساسی روند قانونی آن را طی کند.
بیش از 110 هزار فرد بدون ملیت که در کشورهای حاشیه خلیج فارس تحت عنوان بدون شناخته می شوند، دهها سال است که در کویت زندگی می کنند اما از حق شهروندی برخوردار نیستند. دولت کویت آن ها را ساکنان غیرقانونی می نامد و اعلام کرده است که تنها 34 هزار نفرشان واجد برخورداری از حق شهروندی هستند.
عبدالکریم محمد وزیر امور خارجه کومور ماه میلادی گذشته در کویت گفت که کشورش آماده بررسی اعطای تابعیت به هزاران بدون ساکن کویت است.
رسانه های کویت اخیرا اعلام کرده اند که توافق مذکور در حال انعقاد است و حتی گزارش هایی درباره پرداخت مبالغ کلان در این خصوص منتشر کرده اند.
کشور فقیر کومور از سه جزیره در اقیانوس هند تشکیل شده و جمعیتش نزدیک 800 هزار نفر است. تقریبا کل این جمعیت مسلمانان اهل تسنن هستند.
به رغم دوری این کشور از خاورمیانه و شمال آفریقا، کومور عضو اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا است.
چندین سال قبل کومور به امارات پیشنهاد داد که در ازای دریافت بسته های کمکی، آماده است تا هزاران بدون ساکن این کشور را بپذیرد. کومور اکنون همین پیشنهاد را به کویت ارائه کرده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید