پرونده PMD برای همیشه بسته شده است | اتاق خبر
کد خبر: 353415
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 12:51
واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ادعای روزنامه وال استریت ژورنال:
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار ادعاها علیه برنامه هسته‌ای کشورمان گفت که گزارش ماه دسامبر آژانس تأیید کننده ارزیابی‌های واشنگتن از فعالیت‌های هسته‌ای تسلیحاتی ایران در گذشته است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به سوالی درباره گزارش روز گذشته روزنامه وال‌استریت ژورنال و این که آیا موضوع ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حل شد یا نه؟ به تکرار ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه ایران پرداخت و گفت: ما به طور کامل از گزارش ماه دسامبر آژانس در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران دفاع می‌کنیم، گزارشی که بازتاب دهنده ارزیابی‌های قدیمی ما از فعالیت‌های تسلیحاتی ایران پیش از سال 2003 بود.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنی وزارت امور خارجه آمریکا، کربی در ادامه ادعاهایش، گفت: این گزارش آژانس برآورد کرد که فعالیت‌های تسلیحاتی در گذشته انجام شده است،‌ بنابراین هیچ چیز جدیدی وجود ندارد. منظور من این است که ما تصمیم خود را درباره فعالیت‌های گذشته گرفته‌ایم. ما از ارزیابی‌ نهایی آژانس حمایت کردیم و هم‌چنان همین کار را می‌کنیم.

او با اشاره به گزارش وال‌استریت ژورنال که در آن ادعا کرده بود بازرسان آژانس در نمونه‌برداری‌های سال گذشته از سایت پارچین ذرات اورانیوم کشف کرده‌اند که حاکی از تلاش‌ ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است، مدعی شد: وجود این ذرات مطابق با ارزیابی ما از برنامه تسلیحاتی ایران در گذشته است اما این به تنهایی چیزی را ثابت نمی‌کند. هم‌چنین آژانس این موضوع را بسته است.

وی تأکید کرد که گزارش دسامبر آژانس تأیید کرد که این نهاد بین‌المللی بسیار حرفه‌یی و تخصصی است و در انجام مسوولیت‌های برای نظارت و راستی‌آزمایی به درستی منصوب شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه این نشست خبری به سوال دیگری درباره احتمال انعقاد قرارداد میان ایران و شرکت آمریکایی بویینگ برای خرید هواپیما پاسخ داد و گفت: اطلاعی از این که تصمیم نهایی دباره این قرارداد گرفته شده باشد، ندارم. ما نگرانی‌های‌مان را درباره این فروش احتمالی ابراز کرده‌ایم.

او در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن می‌تواند قرارداد فروش اس 300 را غیرقانونی بداند و روسیه را به دلیل آن تحریم کند، اظهار کرد: ما هنوز در حال بررسی این هستیم که تبعات این مسأله از جانب ما چه چیزی خواهد بود. من می‌توانم بگویم که ما آن را جدی می‌گیریم و هم‌چنان به بررسی این که از نظر برنامه‌های تحریمی برای ما چه معنایی دارد، ادامه می‌دهیم.

کربی هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره خنثی‌سازی یک حمله تروریستی در تهران، گفت: ما این گزارشات را دیده‌ایم ولی اجازه دهید که مقامات ایرانی درباره جزییات این رویداد و دستگیری عاملان صحبت کنند. اما آن چه واضح است، این است که داعش همان طور که قبلاً ‌هم گفته‌ایم تهدید علیه تمامی کشورهاست. داعش نگرانی بزرگی برای ما است و باید برای تمام کشورها نیز نگران کننده باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه به مساله سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم، رهبر برجسته شیعیان بحرین پرداخت و آن را نگران کننده خواند.

وی گفت: ما به شدت درباره‌ی هر اقدامی که بتواند منجر به افزایش اختلافات فرقه‌یی در منطقه شود نگران هستیم. واضح است که نمی‌خواهیم شاهد آن باشیم. نگرانی اصلی ما به ویژه نسبت به توانایی دولت بحرین برای انجام اصلاحات که امری ضروری برای مردم بحرین به شمار می‌آید است. نگرانی ما این است که چنین اقداماتی می‌تواند این صالاحات را عقب براند که قطعا به نفع مردم بحرین نیست.

کربی در پاسخ به سوالی درباره‌ی واکنش ایران به این اقدام دولت بحرین، بیانیه‌های دولت ایران را اهانت‌آمیز خواند و گفت که واشنگتن آن را تایید نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، وزارت کشور بحرین روز دوشنبه با متهم کردن شیخ عیسی احمد قاسم به تبلیغ فرقه‌گرایی و تفرقه‌افکنی در بحرین اعلام کرد که تابعیت وی را لغو کرده است.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام ا محکوم کرد. سردار قاسم سلیمانی فرماند سپاه قدس ایران با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بروز ناآرامی و جنگ در پی تعدی به شیخ عیسی قاسم هشدار داد و گفت: که ممکن است این اقدام با مقاومتی مسلحانه بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شود که اسقاط رژیم بحرین گوشه‌ای از تبعات آن خواهد بود.

جان کربی در ادامه گفت: من از تمام بیانیه‌های ایران در این خصوص اطلاع ندارم اما دو تا از آن‌ها را خواندم که بسیار اهانت‌آمیز بودند و ما به هیچ وجه با آن هم‌صدا نیستیم. بنابراین وقتی که لفاظی‌های تندی که ایران برای ابراز ناخشنودی‌اش از آن استفاده می‌کند در نظر گرفته شوند، چه این کشور در نگرانی‌هایش نسبت به این اقدام با ما موافق باشد یا نه، ما آن را تایید نمی‌کنیم.

او در پاسخ به این سوال که عربستان سعودی از این اقدام حمایت کرده اما آمریکا و ایران با آن مخالفت کرده‌اند و این می‌تواند بخشی از روابط جدید تهران – واشنگتن باشد، گفت: هیچ رابطه جدیدی میان ایران و امریکا وجود ندارد. ما تنها برای حصول توافق هسته‌ای بود که با ایران به سختی همکاری کردیم اما در این اتفاق خاص ( سلب تابعیت روحانی بحرینی) تغییری در رابطه ایران و آمریکا نمی‌بینیم. هدف ما هم این نبود که به جایی برسیم که با یک گروه یا طرف‌های دیگر هم‌صدا شویم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید