مهار شدن بخشی از آتش سوزی های تالاب پریشان کازرون | اتاق خبر
کد خبر: 353538
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 05:28
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: بخشی از آتش سوزی های تالاب بین المللی پریشان کازرون با استفاده از امکاناتی که در این شهرستان وجود دارد مهار شده است و امیدواریم این آتش تا چند ساعت آینده به صورت کامل مهار شود.

اتاق خبر:حمزه ولوی، سه شنبه در حاشیه عملیات اطفای حریق تالاب پریشان کازرون در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه در 48 ساعت گذشته این دومین مرتبه است که این تالاب دچار آتش سوزی شده است، اظهار داشت: این آتش در چند بخش تالاب در جریان است و هم اینک نیروهای امدادی شهرستان کازرون و استان در حال خاموش کردن آن هستند.
وی افزود: چون دریاچه پریشان از دریاچه های آب شیرین است، گیاهانی در آن رشد کرده است و برخی از این گونه های گیاهی پس از خشک شدن دریاچه آنها نیز خشک شده اند.
ولوی، اظهار کرد: بخشی از گیاهان خشک شده در این تالاب به دلایل مختلف و یا به صورت سهوی از سوی گردشگران و یا بعضا به صورت عمدی آتش گرفته و به دلیل وزش باد مهار این آتش از کنترل خارج شده است.

** یک سوم تالاب پریشان کازرون درگیر آتش سوزی است
فرماندار شهرستان کازرون نیز گفت: از بامداد امروز (سه شنبه) که تالاب پریشان کازرون دچار آتش سوزی شد، نیروهای مردمی اطراف این تالاب و دوستداران محیط زیست اقدام به خاموش کردن آتش کردند و با استفاده از چند دستگاه تراکتور، آتش بُرهایی برای جلوگیری از سرایت آتش به سایر نقاط تالاب، ایجاد و همچنین با لودر و تانکرهای آب اقدام به مرطوب کردن منطقه آتش کردند.
حمیدرضا گرامی افزود: این آتش سوزی تقریبا یک سوم تالاب پریشان را درگیر کرده اما با تلاش نیروهای مردمی این آتش در حال مهار شدن است.
فرماندار کازرون بیان کرد: چون پوشش گیاهی موجود در این تالاب خشک شده است با یک جرقه این آتش سوزی دوباره شروع می شود و در دو روز گذشته هم این تالاب دچار آتش سوزی شد اما با کمک نیروهای مردمی خاموش شد.
رئیس ستاد بحران شهرستان کازرون، در مورد راهکار جلوگیری از بروز این آتش سوزی ها گفت: مقرر شده در قالب اجرای یک طرح، خط انتقال آب از سد نرگسی به طول 28 کیلومتر به سمت این تالاب احداث شود.
گرامی ادامه داد: با اجرای این طرح، سالانه 10 میلیون مترمکعب آب از سد نرگسی به تالاب پریشان منتقل خواهد شد.
او گفت: رئیس جمهوری، معاون ایشان و استاندار فارس نیز بر اجرای هر چه زودتر این طرح تاکید کرده اند و در حال حاصر منتظر واگذاری کار به پیمانکار هستیم.
فرماندار کازرون اظهار داشت: همچنین پیشنهاد داده ایم که چاه های مجاز، غیرمجاز و همچنین اراضی اطراف تالاب پریشان خریداری شود که این موضوع در سال 94 به دلیل کمبود اعتبار محقق نشد اما امیدواریم که امسال این پیشنهاد اجرایی شود.
روز سی ام خرداد 95 نیز آتش سوزی در سه هکتار از عرصه های علفی تالاب پریشان کازرون رخ داد که این آتش پس از پنج ساعت تلاش ماموران محیط زیست و نیروهای مردمی مهار شد.
تالاب پریشان یا فامور کازرون که هفتمین تالاب بین المللی کشور است با وسعت حدود 43 کیلومترمربع در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کازرون قرار داد. نام این تالاب از کوه فامور، در شمال شرقی آن گرفته شده است.
این تالاب که در حاشیه جنوبی ارتفاعات زاگرس قرار دارد یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین کشور است.
آب این تالاب که در زمان پرآبی پذیرای بسیاری از پرندگان مهاجر در فصل زمستان است به سبب خشکسالی های پی درپی چند سال اخیر و همچنین حفر چاه های غیرمجاز در اطراف آن به شدت کاهش یافته است.
شهرستان کازرون در فاصله 120 کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید