تخطی پاکستان در مرز تورخم مغایر با موازین بین المللی است | اتاق خبر
کد خبر: 353609
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 10:36
شورای امنیت ملی افغانستان:
شورای امنیت ملی افغانستان همزمان با سفر معاون سیاسی وزارت خارجه این کشور به اسلام آباد برای گفت وگو درباره درگیری میان افغانستان و پاکستان در منطقه مرزی «تورخم»، اعلام کرد که تخطی های پاکستان در این منطقه مغایر با موازین بین المللی و موجب نگرانی است.

اتاق خبر - شورای امنیت افغانستان در نشست روز سه شنبه که به ریاست «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری و با حضور «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی دولت افغانستان برگزار شد، در عین حال با تمجید از نیروهای دفاعی کشور بر حل تنش های ایجاد شده در مرز تورخم از طریق دیپلماتیک تأکید کرد.
درگیری میان مرزبانان افغانستان و پاکستان از حدود 10 روز قبل بر سر آنچه که افغانستان تجاوز نیروهای پاکستان از نقطه صفر مرزی می خواند، آغاز شد و به مدت یک هفته ادامه داشت و چند نفر از نظامیان دو طرف کشته و زخمی شدند و سرانجام با عقب نشینی حدود 100 متری نیروهای پاکستانی از این منطقه به پایان رسید.
حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان صبح روز دوشنبه برای گفت وگو با مقام های پاکستان در باره درگیری ها در مرز تورخم به اسلام آباد سفر کرد و منابع افغان به نقل از رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که این گفت وگوها در فضایی دوستانه صورت گرفته است.
اسلام آباد از «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه و «حنیف اتمر» بلندپایه ترین مقام امنیتی افغانستان برای گفت وگو درباره وضع مرزی تورخم دعوت به عمل آورده بود، اما کابل سفر هیأت افغان در این سطح را رد کرد و معاون وزیر خارجه را در صدر یک هیأت دیپلماتیک به پاکستان اعزام کرد.
افغانستان به موازات گرمی روابط با هند رقیب دیرین پاکستان، دچار سردی روابط و تنش با اسلام آباد شده است و پاکستان به تازگی اعلام کرده که یک میلیون و 600 هزار نفر از مهاجران افغان را تا 10 روز آینده که مجوز اقامت آنان در این کشور به پایان می رسد، اخراج خواهد کرد.
سید «محمد حسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجرین افغانستان گفته است که این موضع پاکستان در قبال پناهجوبان افغان در شرایطی اتخاذ شده که اسلام آباد و کابل توافق کرده بودند که مجوز اقامت این پناهجویان در آن کشور تا سال 2017 میلادی تمدید شود.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید